31 De oud-Gedeputeerde voor o.m. Monumentenzorg D. van der Til. (foto Provincie Friesland) deren inbegrepen. Er moest dus nog 7 ton bij. Wij zijn daar op een mor gen heen gegaan en hebben ge zegd: wij betalen 3,5 ton, als de ge meente de overige 3,5 bijdraagt. De burgemeester was erbij. Welnu, met enig gekreun heeft de gemeente een paar weken later ook 3,5 ton toegezegd, ze konden toch niet voor de provincie onderdoen! Als je nu ziet hoe het kerkje er weer bijstaat. Dat gezicht kun je niet missen! Het is inmiddels op de rijkslijst geko men.' Decentralisatie 'Eigenlijk,' zegt Van der Til, 'zou het gehele budget voor monumenten naar de provincies gedecentraliseerd moeten worden. Parkeer dat geld nu maar bij ons, zou ik de rijksoverheid willen zeggen, dan gaan wij in Fries land samen bepalen hoe wij het zul len besteden. Met de provincie als coördinerend orgaan, in goed over leg met bijvoorbeeld de Vereniging van Friese Gemeenten, de monu menteneigenaren en andere orga nen. Dan maken we een urgentielijst en kijken ook naar andere middelen die beschikbaar kunnen komen. Kijk naar Sneek. De Martinikerk staat al sinds jaar en dag op het verlanglijst je van restauraties van grotere mo numenten. Maar het budget van Sneek is lang niet voldoende. De staat waarin het monument verkeert, wordt intussen steeds slechter, straks moet er 3 of 4 keer zoveel geïnvesteerd worden. Ik denk dat wij binnen een provinciaal budget kans hadden gezien een meerjarenpro gramma op te zetten voor deze kerk. Die mogelijkheid ontbreekt ons nu volstrekt. En dan schiet decentralisa tie zo ver door, dat het effect niet goed is. We hebben het de Tweede Kamer en de minister in alle stadia van de nieuwe wet laten weten: op termijn komt het de instandhouding van monumenten niet ten goede.' 'Wij hadden een rijksvolgend beleid. Dat wil zeggen dat wij praktisch auto matisch 10 procent subsidie gaven voor rijksmonumenten die van het rijk subsidie kregen. Die lijn trekken wij niet door, dat zullen we in de toekomst achterwege laten.' (Friesland telt liefst 3500 geregistreerde rijksmonumen ten, waarmee dit dunbevolkte gewest op de 3e a 4e plaats komt. Het aantal van 54 beschermde stads- en dorps gezichten is zelfs goed voor een eer ste plaats in Nederland. Het monu mentenbudget is 1,3 miljoen groot. (vervolg van pag. 29) kerkje van Hantumhuizen, dit jaar Monument van de Maand april). Suc ces en bekendheid zijn te danken aan de inzet van het Friese volk, de uitgebreide publiciteitscampagnes, de zorgvuldige organisatie, presenta tieformule en vooral de continuïteit. 'Er is nog nooit een project afgelast, alles is op tijd, men wordt niet teleur gesteld' vertelt Anne-Mariken Rauke- ma met een zekere trots. Over het Monument van de Maand verschijnt iedere keer een boekje; een serie die inmiddels is uitgegroeid tot een veer tigtal titels en waarvan de oplage is gegroeid tot 1500 exemplaren. Naar het boekje over het stoomgemaal Ta cozij/ (bij Lemmer) bleek zo veel vraag, dat er inmiddels een derde druk is verschenen. De redactie bestaat uit een vaste kern van auteurs, op één na alle maal Friezen, die allen één of meer titels op hun naam hebben staan. Zij leveren de teksten tegen een be scheiden honorarium. Voor de bo venbouw van de basisscholen wordt bovendien maandelijks een lesbrief samengesteld door het Gemeen schappelijk Centrum voor Onderwijs begeleiding Friesland. Financieel is Monument van de Maand grotendeels afhankelijk van de provincie. Overige kosten worden gedragen door een aantal vaste sponsors en door de gemeenten waarin het monument zich bevindt. 1991 nieuwe formule Met ingang van 1991 heeft men ge kozen voor een thematische aanpak. Niet alleen omdat het aantal ge schikte monumenten ooit uitgeput zal raken, maar vooral ook om het geheel in een ruimer verband van omgeving, natuur, geschiedenis en cultuur te plaatsen. Men ontwikkelde bovendien cultuurtoeristische routes. Bij de boekjes treft men wandel- en fietsroutes met beschrijvingen. Voor 1991 koos men voor het thema 'Bouwen in Friesland'. Acht stijlperio des worden belicht en behalve het Monument van de Maand worden vergelijkbare monumenten elders in Friesland beschreven. Gedurende de maand worden er bovendien tal van andere activiteiten rond het mo nument georganiseerd, variërend van lezingen en concerten tot expo sities. Het thema voor 1992 zal waarschijnlijk 'Kunst in Friesland' zijn, maar dan wel in de ruimste zin. Van bouwkunst, kunstenaars en or gels tot beroemdheden als Slauer- hofen Vestdijk. Deze nieuwe formu le vergt een intensievere aanpak; de werkdruk is groot, aldus Anne-Mari ken Raukema en de 1,8 formatie plaats op het secretariaat blijkt dan ook onvoldoende. De inzet van het Friese volk en de interesse voor de eigen omgeving zijn de drijfveren achter het succes van Monument van de Maand en voor de stichting voldoende reden om na het eerste lustrum door te gaan. Uitgebreide informatie over het pro gramma 1991 vindt men in de vorige aflevering van Heemschut, 1991, afl. 2, pagina 29. Inlichtingen: Secretariaat Stichting Monument van de Maand, Grote Kerkstraat 61, Postbus 805, 8901 BP Leeuwarden. Tel. 085- 134615.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 31