'Parkeer het monumentengeld bij ons, dan bepalen wij samen hoe het te besteden' Friese gedeputeerde D. van der Til: Bert Franssen 30 Gedeputeerde D. van der TH (CDA) had tien jaar lang de monumenten zorg in zijn portefeuille. Onlangs verhuisde dit beleidsterrein naar een collega. Tot enig leedwezen. Want monumentenbeleid gaat hem ter har te. De nieuwe monumentenwet heeft Friesland volgens de gedeputeerde weinig goed gedaan. Van der Til: 'Ik heb wel eens tegen Brinkman ge zegd: u moet zich realiseren dat de 35 of 40 miljoen provinciale subsidie voor Monumentenzorg in gevaar kan komen met het terugdringen van de rol van de provincie. Dat de provincies hun prioriteiten eens gaan heroverwegen. Ik weet dat ver schillende provincies die kant ook op willen' (zo heeft Noord-Brabant zijn 5 miljoen monumentengeld ge schrapt - BF). 'In Friesland zal het zo ver niet ko men. Sommige zaken zijn uit het oogpunt van cultuurbezit zo belang rijk, dat de provincie zijn verantwoor delijkheid moet nemen, vind ik. Ik noemde het voorbeeld van de kan selarij in Leeuwarden. Een schitte rend monument, volgens onderzoe kers het mooiste van Leeuwarden. De Kanselarij te Leeuwarden. De Provincie kocht dit fraaie gebouw aan om het te kunnen verbouwen tot hoofdvestiging van het Fries Museum. Er is een luchtverbindingsbrug gepland tussen de Kanselarij en het bestaande museum aan de overkant. Heemschut heeft daar ernstige bezwaren tegen. Zo'n brug zou erg lelijk zijn en het historische stadsgezicht aantasten. Vorig jaar schreef de Bond een protestbrief. (foto Dick van der Heijde jr.) Het stijgt zodanig uit boven het loca le belang van Leeuwarden, dat we daarvoor geld over hebben. Het is gelegen tegenover het Fries Mu seum, wij willen bereiken dat het een verwante culturele functie krijgt. Wij hebben 1,5 miljoen beschikbaar ge steld voor restauratie van het pand, maar alles bij elkaar is wel 10 mil joen nodig. De gemeente Leeuwar den kan dat nooit opbrengen.' Kleine kernen, grote kerken 'Ik denk dat als wij aan de Staten zouden voorstellen het budget voor monumenten te schrappen, ons dat niet zou lukken. De betrokkenheid van de Staten is daarvoor te groot, Daar komt nog het volgende bij. Friesland heeft veel kleine kernen, en dan spreek ik over dorpskernen van 1500 en minder inwoners, die een monumentaal kerkje hebben, dat heel typerend is voor het dorps gezicht. We hebben wel eens de vraag opgeworpen, ook in de rich ting van monumentenzorgers, hoe lang houden we het nog vol om der gelijke monumenten die voor een deel geen functie meer hebben, in stand te houden? Al kun je je aan de andere kant niet voorstellen, dat deze kerkjes uit het landschap ver dwijnen. Onze Friese gemeenten hebben vol doende cultuurbesef om dergelijke gebouwen op hun waarde te schat ten. De pijn zit hem gewoon in het gebrek aan geld. Ik noem als voor beeld de gemeente Wonseradeel, die bestaat uit 23 dorpskernen. Won seradeel heeft een budget van 70.000 gulden. Dat laatste is geba seerd op het aantal monumenten in deze gemeente. De gemeente kan met dat geld bijna niets doen, dat is volstrekt duidelijk. Want restauraties kosten per kerk gemiddeld zo'n half miljoen gulden. In Kornwerd, een van de gehuchten die de gemeente rijk is, staat een mooie en forse kerk waarvan de de restauratie 8 ton moest kosten. De ingang was helemaal afge schermd, want de stenen vielen eruit. Als de kerk verdwijnt is bij wij ze van spreken ook het dorp ver dwenen. We hebben onderhandeld in Kornwerd, dat vlak bij de Afsluit dijk ligt. De dorpsgemeenschap had kans gezien een ton bijeen te bren gen. Het dorp telt 100 inwoners, kin-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 30