Vijf jaar Monument van de Maand Annemarie ten Cate 29 Dit jaar viert de Friese Stichting Monument van de Maand haar eerste lustrum. Een feit om even bij stil te staan. Wat is de formule en wat zijn de oorzaken van het grote succes en het nog steeds groeiend aantal bezoekers; van 14.500 in het jaar van oprichting tot 50.000 in 1990. Leeuwarden Hofstad, het thema van november 1990, met ca 12.000 be zoekers sloeg daarbij alle records. Op een winderige dag begeef ik mij naar Leeuwarden voor een gesprek met project medewerkster Anne-Ma- riken Raukema. Dit vindt plaats op het secretariaat van de Stichting aan de Grote Kerkstraat 61, een voorma lige winkel met het interieur van een oude slijterij uit Lemmer. Het idee om voor het Friese mo nument meer belangstelling te wek ken dateert uit 1983, maar kreeg pas later vaste vorm. Het leidde in 1986 tot de oprichting van de Stichting Monument van de Maand. Het is een initiatief van de provinciale monu mentenzorg en de VVV. Beide in stanties hebben afgevaardigden in het bestuur, dat wordt voorgezeten door een onafhankelijk voorzitter. De doelstelling was - en is nog steeds - het onder de aandacht brengen van monumenten bij de eigen bevolking en bezoekers van buiten Friesland. Friesland is rijk aan monumenten en daarbij komt dat de interesse voor dagtochten in Nederland nog steeds groeiende is, een gegeven waarop graag wordt ingespeeld, aldus Anne- Mariken Raukema. Maar 'Monument van de Maand' is in eerste instantie gericht op de Friese bevolking, die het project draagt en verantwoorde lijk is voor het succes. Op mijn vraag waarom een dergelijk project in an dere provincies geen navolging heeft gevonden wordt geantwoord dat er wel overleg is geweest met de overi ge noordelijke provincies. Alleen Overijssel was geïnteresseerd; Gro ningen meent niet voldoende monu menten te bezitten en Drenthe trekt genoeg toeristen met de hunnebed den, was het tegenargument! Van een samenwerkingsverband is het dan ook niet gekomen. Criteria Per jaar wordt er een programma opgesteld voor de acht maanden dat het project loopt. Verschillende crite ria spelen hierbij een rol. Allereerst de kwaliteit van het monument. Het moet in een goede staat verkeren, makkelijk toegankelijk zijn en de be zoekersstroom aankunnen. Daar naast moet de gemeente, die als gastheer optreedt, bereid zijn haar medewerking te verlenen. Het en thousiasme en de bereidwilligheid is overigens meestal groot. Een posi tief nevenaspect van het 'Monument- van-de-Maand-zijn' is, dat het vaak aanspoort tot extra aandacht voor het monument in de vorm van een restauratie of een opknapbeurt. An dere criteria zijn de verspreiding over de provincie en de diversiteit in ob jecten. Uiteraard spelen de seizoe nen een rol bij de keuze en tenslotte zijn er nog huishoudelijke zaken zo als parkeergelegenheid, toiletaccom modatie enz. Naamsbekendheid In samenwerking met plaatselijke commissies en vertegenwoordigers van betrokken instanties (gemeente, kerk) worden de plannen verder uit gewerkt. Men is daarbij afhankelijk van de inzet van vrijwilligers, die ook assisteren bij de open dagen. 'Het werkt als een soort kruisbestuiving' zegt Anne-Mariken Raukema. De vrijwilligers zijn betrokken, raken meer en meer geïnteresseerd en wekken op hun beurt belangstelling van derden. Omdat de Stichting in de afgelo pen jaren een enorme naamsbe kendheid heeft verworven - het beeldmerk en de layout is inmiddels bij een groot deel van de Friese be volking vertrouwd - is het nu moge lijk om minder bekende monumenten in het project op te nemen (bijv. het (vervolg op pag. 31) Monument van de Maand juni: de NH kerk van Workum. (foto Winfried Walta). -Cei.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 29