27 Dorpsgezicht van Hollum op Ameland, (foto Tom Wouter) vangst naar het noorden voeren. Een van deze zogenaamde com mandeurswoningen dateert uit 1715 en was van de familie Sorgdrager. Daar is nu de Amelander Oudheid kamer - het Sorgdragermuseum - ingericht. Het toont typisch Amelan der interieurs, volkskunst en kleder dracht. In de nabijgelegen museum boerderij uit 1781 zijn herinneringen aan de landbouw, zee- en walvis vaart te zien. De hervormde kerk dateert van 1678 en is een van de mooiste goti sche kerken van Friesland. De gra ven op het kerkhof zijn kenmerkend voor Ameland. Buiten het dorp staat de 53 m hoge vuurtoren, met het op een na sterkste licht van Nederland. De red dingbootligplaats heeft zijn ligplaats in Hollum. Traditiegetrouw wordt de boot door acht paarden door de dui nen een eind de zee ingetrokken. Niet alleen het beschermde dorpsge zicht van Hollum, maar heel Ame land is ideaal voor wandel- en fiets tochten door de duinen. Wie geïnteresseerd is in de be schermde dorpsgezichten in Fries land en meer wil weten over de be zienswaardigheden op Ameland, kan het boek 'Beschermde dorpsgezich ten in Friesland' kopen, geschreven door A.J. Wijnsma. Behalve over de ontwikkeling van de dorpen en ste den in de provincie, vindt u een be schrijving van de voornaamste mo numenten in Hollum en informatie in woord en beeld over een aantal be schermde dorpsgezichten elders in Friesland. Ook deze maand is weer een cul tuur- en natuurhistorische routebe schrijving van Ameland in het boek opgenomen. Deze beschrijvingen keren terug op de routekaarten speciaal bedoeld voor fietsers (25 km) en wandelaars (8 km). 'Beschermde dorpsgezichten in Friesland' is vanaf 3 augustus ver- Het Oerd Op Ameland is nog meer te zien: be halve het beschermde dorpsgezicht van Hollum, zijn dat van Ballum en Nes en het dorp Buren ook de moei te van een bezoek waard. Door de duinen kunt u heerlijk fietsen en over de uitgestrekte stranden lange wan delingen maken. Het Oerd is een schitterend natuurgebied aan de oostkant van Ameland. Het is zeer gevarieerd in landschap, kent een rijk plantenbezit en is de broedplaats van ruim vijftig vogelsoorten. Daar naast biedt Ameland de toerist tal van ontspanningsmogelijkheden; u kunt er vakantiewoningen en fietsen huren. Bij de VVV in Nes kunt u een weekendarrangement regelen en de VVV in Holwerd arrangeert dagtoch ten naar Ameland. In augustus zijn op Ameland in het kader van het Monument van de Maand twee exposities te zien: een in de N.H. kerk in Hollum over de commandeurswoningen en in het Natuurcentrum in Nes wordt het 'Klompenprojekt' van de beeldend kunstenaar Ids Willemsma getoond. Het Gemeenschappelijk Centrum voor Onderwijsbegeleiding (G.C.O.) maakt ook deze maand weer een lesbrief. Deze wordt verstrekt aan leerlingen van het basis- en middel baar onderwijs in de gemeente Kol- lumerland c.a., is geschikt voor 10- tot 14-jarigen en ook verkrijgbaar in de kerk en op het secretariaat van de Stichting Monument van de Maand. Behalve de lesbrief is er ook een kleine bouwplaat verkrijgbaar van een 'commandeurswoning'. Bij de VVV's in Hollum, Nes, Holwerd en Leeuwarden en het secretariaat kunt u meer informatie krijgen. In de gratis folder vindt u een overzicht van de bezienswaardigheden op Ameland Activiteiten in augustus op Ameland (voor zover nu bekend): 3 augustus 16.00 uur Officiële opening voor genodigden. 10 augustus 20.30 uur Optreden van Douwe Heeringa in 'de Oude School' in Nes 11 augustus 15.00 uur Lezing door Ids Willemsma over zijn 'Klom penprojekt' in het Natuurcentrum in Nes 14 augustus Braderie krijgbaar in museum Het Sorgdra germuseum, de N.H. kerk, de boek handels in Friesland, de VVV in Hol lum, Nes, Holwerd en Leeuwarden en op het secretariaat van de Stich ting Monument van de Maand. Het boek kost 16,50, maar in augustus betaalt u in het museum, de kerk en op het secretariaat van de Stichting slechts 15,-. en de activiteiten die in augustus in het kader van het Monument van de Maand worden georganiseerd. Voor meer informatie: Stichting Mo nument van de Maand, Grote Kerk straat 61Postbus 805, 8901 BP Leeuwarden, tel. 058-134615. Red.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 27