Beschermde dorpsgezichten Ameland centraal Geef een lidmaatschap cadeau Monument van de Maand augustus 1991: Jubileumgift 26 Als vijfde Monument van de Maand worden in augustus de schijnwer pers gericht op de beschermde dorpsgezichten in Friesland. Als cen traal monument is gekozen voor Hollum, een van de drie beschermde dorpsgezichten op Ameland. Net als anders zijn de Monumenten van deze Maand geopend op vrij dag, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. De kerken het Sorgdra- germuseum zijn dan te bezichtigen. Het museum is de rest van de week geopend van 10.00-12.30 uur en van 14.00-16.30 uur. Het monumentale pand aan de Westerlaan 21 wordt door particulieren bewoond, maar ook hier zijn belangstellenden welkom. In Friesland hebben ruim vijftig dor pen en steden in de afgelopen jaren het predikaat 'beschermd' gekregen. Over de hele provincie verspreid, van Oldeberkoop tot Oost-Vlieland, van Moddergat tot Hindeloopen lig gen de fraaie steden en dorpen. Niet voor niets werden deze plaatsen in de afgelopen jaren al uitgeroepen tot Monument van de Maand. Hollum is een uniek dorp dat zo wel de kenmerken van een brinkdorp - als Ballüm en Nes - als van een streekdorp - als op Schiermonnik oog- heeft. Het duingebied kan in drieën worden gedeeld: Hollum en Ballum - en ooit het dorp Sier- wor den door de meest westelijk gelegen duinen omarmd, de kleine duinenrij in het midden omsluit Nes en Buren en in het oostelijke duingebied ligt het natuurgebied, het Oerd. Vanaf de middeleeuwen wordt Ameland bewoond. Men leefde van de visvangst, later ook van de han del en hield vee. Van mei tot septem ber liepen de koeien op de buiten weiden of 'grieën' (het Friese woord 'greide' betekent weiland). Deze stukken buitendijks land liepen met vloed onder en werden zo op natuur lijke wijze bemest. Rond de dorpen lagen de binnenweiden, omringd door lage dijkjes. De 'heren' van Ameland kregen in de vijftiende eeuw al bepaalde rech ten van de Friese Staten en deze gedeeltelijke autonomie leidde tot een Zelfstandige Heerlijkheid. Tot de hervorming in 1580 waren grote de len van het eiland in bezit van het Benedictijnerklooster in Ferwerd. Daarna kreeg het Leeuwarder ge slacht Cammingha het eiland in han den en bevocht het de neutraliteit van Ameland. Er is een acte bekend die dateert uit 1600 waarin de Repu bliek de onzijdigheid waarborgt en waarin bepalingen zijn opgenomen over de vrijheid van godsdienst en visvangst. In de internationale poli tiek heeft het eiland ook een rol ge speeld: zo stuurde Oliver Cromwell in 1654 de twee Amelander heren Lieme Pieters en Dirk Douwes met een neutraliteitsverklaring terug naar hun eiland. Commandeurswoningen Een aantal van de vrijstaande huizen die nu nog de kom van het dorp Hol lum sieren, daterteert uit de zeven tiende en achttiende eeuw. Deze 'commandeurswoningen' hebben ka rakteristieke gevels en vaak schitte rend betegelde interieurs. Ooit woonden er de vermogende eige naars van de schepen die op walvis- Dit jaar viert Heemschut zijn tachtigste verjaardag. In 1967 dichtte de bekende dichter A. Roland Holst over Heemschut: 'Leven leidt tot vervallen en verouden in menschen en in wat menschen bouwden Alleen de schoonheid is van langer duur Heemschut wil haar op eigen erf behouden' Een mooi gedicht. Maar dat behoud van architectonische schoonheid is in ons land helaas nog steeds geen vanzelfsprekendheid. Telkens moet het bevochten worden. Nog altijd wordt er onnodig gesloopt. Nog niet lang geleden de fraaie, beeldbepalende Vincentiuskerk in Amsterdam en binnenkort de karakte ristieke Rijksmonumenten aan de Oudestraat in Kampen, die moeten wijken voor nieuwbouw. Ook wachten vele monumenten al jaren op dringend noodzakelijke restauratie. Denk bijvoorbeeld aan het middeleeuwse 'Duitse Huis' in Utrecht. Intussen daalt bijna elk jaar het bedrag, dat de overheid over heeft voor het subsidiëren van restaura ties. De strijd van Heemschut om de bescherming van het culturele erfgoed is harder nodig dan ooit. Als u die strijd wilt steunen helpt u ons door vrienden, kennissen, familie-leden of buren voor een jaar een lidmaatschap cadeau te doen. Heemschut moet het nog altijd primair hebben van de contributie-inkom sten. Wie ons zo helpt - zie de bon, die hiernaast is meegeniet in het hart van dit nummer - krijgt zelf het interessante boekje cadeau 'Bouwstijlen herkennen'. Handig om bij u te hebben op een stadswandeling. Als u het actie-werk van onze jarige vereniging wilt steunen kan dat natuurlijk ook door het storten van een jubileum-gift. Op de wikkel om de omslag van dit blad treft u een accept-girokaart aan. B.J.M. Duimel Algemeen Directeur Bond Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 26