25 De kerk van Hogebeintum op een terp. (foto WW) Dijken zonder waterkerende functie worden afgegraven, petgaten en dobben volgestort, historische boer derijen afgebroken, grachten ge dempt en erfbeplantingen gekapt. Overheidsbeleid Via het landinrichtings-, natuurbe- schermings- en ruimtelijke orde ningsbeleid heeft de overheid grote invloed op de inrichting van het land schap. Omdat de belangen van de landbouw, natuur en landschap steeds strijdiger zijn geworden tracht de overheid beide belangen te be hartigen door ze ruimtelijk te schei den. De waardevolle cultuurland schappen kenmerken zich echter juist door een sterke verwevenheid van landbouw en natuur en land schap. Om deze landschappen te behouden zijn de zogenaamde Gro te Landschapseenheden (GLE's) aangegeven waarbinnen de verwe venheid in stand gehouden moet worden. In Friesland zijn dat Gaas- terland en het Zuidwest Friese Me rengebied, het Centrale Merenge bied, de Friese Wouden (omgeving Beetsterzwaag), de Tjongervallei rond Oldeberkoop en het houtwal lengebied tussen Buitenpost en Oos- termeer. In alle andere gebieden wordt functiescheiding nagestreefd waarbij landbouw eerste prioriteit heeft. Het ruimtelijk ordeningsgebied is erop gericht de beschikbare ruimte zo te bestemmen, dat alle functies een plaats krijgen in een gebied. De gemeentelijke bestemmingsplannen Buitengebied spelen in dit beleid een belangrijke rol. Sinds 1965 zijn ge meenten verplicht om een bestem mingsplan buitengebied te maken. Met zo'n plan kunnen natuur en landschap beschermd worden. He laas beschikken nog steeds vrij veel gemeenten in Friesland niet over een volledig bestemmingsplan bui tengebied. Een bestemmingsplan op zichzelf biedt echter ook nog geen garantie voor bescherming van het cultuur landschap. Essentieel voor de be scherming is de naleving en handha ving van de vastgestelde plannen en daar schort het aan. De voorschrif ten worden door de grondgebruikers niet nageleefd en de overheid con troleert onvoldoende. Milieuorganisaties In Friesland is naast de Bond Heem schut een aantal particulieren milieu organisaties actief voor bescherming en behoud van het cultuurlandschap. In de eerste plaats doet de Stichting Friese Milieuraad dat door het beleid van de overheden kritisch te volgen en waar nodig te becommentariëren. De Stichting Instandhouding Land schapselementen Friesland (SILF) Heide bij Duurswoude. (foto WW) onderhoudt waardevolle landschaps elementen als petgaten, dobben, houtwallen en houtsingels. It Fryske Gea koopt bijzonder waardevolle en kwetsbare gebieden aan om ze zo te behouden. De vereniging Natuurmo numenten en Staatsbosbeheer heb ben eveneens enkele terreinen in beheer. Ook de Bond Heemschut zet zich in Friesland in voor de bescher ming van typische landschapsele menten. Toch kunnen deze organi saties de aantasting van het land schap als geheel niet voorkomen. Toekomst van het landschap De veranderingen in het landschap zijn een gevolg van de wijze waarop de mens er gebruik van maakt. Alle landschapselementen hebben altijd een functie gehad en het wegvallen van zo'n functie had verdwijning van het landschapselement tot gevolg. Vroeger kwamen daar andere nieu we functies voor in de plaats. Het landschap is zo altijd in verandering geweest. Krampachtige pogingen om het in zijn huidige staat vast te houden zijn daarom gedoemd te mislukken. Het behoud zou zich moeten richten op het vasthouden of herstellen van natuurlijke functies. Analoog met de stadsvernieuwing zou een proces van landschapsver nieuwing op gang moeten komen. Daarbij dienen oude landschapsele menten nieuwe functies te krijgen zodat ze blijven bestaan. Het concept 'ecologische infra structuur' kan een oplossing bieden. Geïsoleerde natuurgebiedjes worden in dit plan weer met elkaar verbon den. Dat kan door lijnvormige ele menten in het landschap zoals weg en spoorbermen, dijken, waterlopen, elzen- en houtwallen op elkaar aan te laten sluiten. Zij kunnen als migra tiepaden fungeren en bieden een groeiplaats voor de vegetatie. Land schapselementen als kolken, dob ben en petgaten kunnen als 'tussen station' fungeren tussen de grote na tuurgebieden. In het Natuurbeleidsplan 1989 is de overgang van het veengebied naar het Drents plateau als ecologi sche hoofdstructuur in Friesland be stempeld. Andere ecologische struc turen moeten daarop aansluiten, deze structuren zullen in het kader van herinrichtingsprojecten en ge meentelijke landschapsbeleidsplan nen gerealiseerd moeten worden. Al leen dan kan de achteruitgang van het cultuurlandschap tot staan ge bracht worden. Louwrens Hacquebord is bestuurslid van de Milieufederatie en hoofddo cent aan de faculteit Letteren van de Universiteit van Groningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 25