Él iin 21 Boorne, staat een oud dorpsschool tje (foto 4). Een fraaien, kleine ne derzetting is Greonterp. Behalve een boerderij en een klein aantal huizen telt het dorpje een fraai gerestau reerd miniatuur-torentje: een stenen klokkestoel uit 1822 (zie omslag). Een kerk ontbreekt hier vanouds. Metslawier, een beschermd dorpsgezicht ten noord-oosten van Dokkum, is een interessant dorp. Vlak tegen de kerkterp zijn hier fraaie steegjes met historische hui zen: de 'tsjerkebuorreri (foto 6). Even verder staat een fraaie boerde rij/herberg (foto 7). Plaatsnamen Een tocht door Friesland is niet al leen boeiend vanwege de monu menten en het landschap, maar ook door de bijzondere plaatsnamen. Wat zullen plaatsen als Moddergat, Lions, Luxwoude, Sexbierum, Lutje- lollum, Slappeterp, Moskou, Rotte- valleen Reitsum te bieden hebben? Elke speculatie hierover zal zinloos zijn. De namen van de Friese dorpen genieten binnen cultuurminnend Ne derland waarschijnlijk de meeste be kendheid bij liefhebbers van histori sche orgels. Veel Friese dorpen heb ben namelijk niet alleen prachtige oude kerken, maar ook fraaie oude orgels. Kaal en vlak Friesland heeft de naam een kaal en vlak land te zijn. Veruit het kaalste en vlakste landschap tref ik in het De 'tsjerkebuarren' (kerkbuurt) te Metslawier - foto 6 •JÏÏLTÏ Boerderij/herberg in Metslawier - foto 7 kustgebied bij Ferwerd. Een meer begroeid landschap is bij de buiten plaatsen van Oranjewoud te vinden, ooit de zetel van de Oranjes, ten oosten van Heerenveen. Fraai be groeid is onder andere ook de omge ving van Twijzel, Eestrum en Veen- klooster. In sommige gebieden wis selt de ene grote boerderij de andere af. De grootte van de boerderijen lijkt evenredig toe te nemen met de vlak te van het landschap. In de meer boomrijke gebieden is alles klein schaliger: het landschap, de verka veling, de wegen, de gebouwen, en zovoort. Friesland is niet overal vlak. Langs de kust van de vroegere Zui derzee telt het landschap halverwe ge tussen Lemmer en Stavoren fraaie glooiingen, die in de verte doen denken aan het duinlandschap langs de Noordzeekust. Op sommi ge punten bestaat een fraai uitzicht op het IJsselmeer. Vissershuisjes Op aanwijzing van de 'Monumenten atlas' ga ik hier, bij Mirns op zoek naar oude visserswoningen (foto 8). Van de vroegere visserskolonie is niet veel meer over. Zelfs van het kleine aantal dat in de Monumenten atlas nog getekend staat (1976) is veel gesloopt. Slechts een drietal ziet er hier nog authentiek uit. De overige huisjes zijn ingrijpend gemo derniseerd en uitgebreid. Een be zoekje aan Wierum, bij de Wadden zee, levert een vergelijkbaar beeld op. Wel zijn hier enkele kleine huis jes keurig gerenoveerd. Hier blijkt, dat niet alleen grote monumenten ('kanjers') het moeilijk hebben, maar ook de kleine. Het is bijna onmogelijk om deze gebouw tjes ongeschonden te handhaven voor een volwaardige eigentijdse woonfunctie. Deze huisjes zijn zo klein dat een verbouwing bijna on ontkoombaar is, als ze al niet ge sloopt worden. Is gewone monumen tenzorg hier niet genoeg? Kan alleen een museum deze huisjes bewaren? Vissershuisjes zijn weliswaar geen indrukwekkende monumenten, maar toch is het verlies jammer. Het zijn toch karakteristieke huisjes, belang rijk voor de geschiedenis van de kuststreek. En het probleem van de kleine monumenten speelt in het al gemeen: goed bewaard gebleven daglonershuisjes zijn overal een uit zondering. Het wél bewaren van gro tere gebouwen als monument en het nauwelijks bewaren van kleine, soms onooglijke huisjes is eigenlijk een vorm van geschiedvervalsing. Verandering Het platteland van Friesland lijkt wei nig meegekregen te hebben van de Vissershuisje te Mirns-foto 8 grote naoorlogse veranderingen in het uiterlijk van ons land. De meeste historische gebouwen, vooral de boerderijen, zien er goed verzorgd uit. Het rieten dak van sommige boerderijen is vervangen door golf platen. Vreemd genoeg komt dit bij deze grote boerderijen minder sto rend over dan vaak bij kleinere boer derijen elders in het land. Slechts op bepaalde plekken in de provincie zijn sporen van een groot schalige moderne ontwikkeling te zien, zoals bij het veendorp Eerne- woude, dat veranderd is in een re creatiedorp. Andere plekken in een waterrijke omgeving ondergingen een soortgelijke gedaanteverwisse ling. Wat vroeger rustige, minder rij ke veengebieden waren met kleine huisjes, zijn nu ('s zomers) drukke, welvarende recreatiegebieden met veel bungalows en bedrijvige jacht havens. De resterende historische elementen staan in een omgeving die voor hen wezensvreemd is, maar die soms wel mooi het contrast tus sen heden en verleden toont.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 21