Een fototocht door de Friese Grietenijen rL •fkdL' HH|| Abele Reitsma 20 Als je van Friese afkomst bent en bovendien een Friese naam draagt, weet je niet of je wel zo blij moet zijn met de opdracht om over de dertig Friese grietenijen te schrijven. Aan de ene kant lokt de onweerstaanbare uitdaging om mee te werken aan dit themanummer, maar aan de andere kant ben je bang om belangrijke dingen te vergeten en om fouten te ma ken. Want er zijn zoveel monumenten en mooie plekjes in Friesland en er zijn zoveel mensen en andere bronnen die je wel móet raadplegen... Maar waarom zou je de idealen niet laten varen en kiezen voor een wat meer vrijblijvende opzet? Zomaar een persoonlijke foto-impressie van de Friese monumentenrijkdom past toch ook goed in Heemschut? Voor dit artikel heb ik dus met op zet niemand geraadpleegd en bijna niets vooraf gelezen - met veront schuldigingen aan al die mensen die me op iets belangrijks hadden kun nen wijzen. Sommige monumentale plekken heb ik wel gezien, maar kon ik helaas niet op een mooi plaatje vastleggen omdat het zonlicht tegen werkte. Dit maakt de selectie extra willekeurig. Uitgerust met een fototoestel, een kaart en de 'Monumentenatlas' van Steegh heb ik een route door enkele delen van de provincie gereden. Slechts op één punt wijkt de tocht af Huis Lindenoord te Wolvega (foto's Abele Reitsma) - foto 1 van de oorspronkelijke opdracht: in plaats van een fietstocht is het een tocht per (monumentale) 2CV (ofwel 'eend') geworden. Grietmannen Als het over de dertig grietenijen gaat, noemt Heemschut-directeur ju ridische zaken, Joseeph van der Haagen, de uitdrukking 'op z'n elf en dertigst'. De herkomst van deze uit drukking is dat de afgevaardigden van de elf steden en dertig grietenij en altijd als laatste binnenkwamen bij de vergaderingen van de Staten- Generaal in 's-Gravenhage. De dertig grietenijen genieten niet Het oude Rechthuis (1782) te Oosterzee-Buren - foto 2 de bekendheid van de elf steden. Tot de invoering van de Gemeentewet in 1851 was Friesland verdeeld in elf steden en dertig grietenijen. De de ling in grietenijen bestond al in de dertiende eeuw. Aan het hoofd van zo'n gebièd stond een grietman, die zowel bevoegdheden had op het ge bied van het bestuur (inclusief water staat) als de rechtspraak (en aanvan kelijk ook de rechtsvordering). Na 1851 veranderden de benamingen 'grietenij' en 'grietman' in respectie velijk 'gemeente' en 'burgemeester'. De gebieden bleven toen qua inde ling en namen vrijwel ongewijzigd. Vergeleken met de Gemeente-at las van J. Kuyper (1876) zijn van de huidige plattelandsgemeenten nog negentien namen origineel: Achter karspelen, Ameland, (Het) Bildt, Dantumadeel, Ferwerderadeel, Fra- nekeradeel, Gaasterland, Kolum- merland en Nieuw Kruisland, Leeuwarderadeel, Lemsterland, Menaldumadeel, Oost-Stellingwerf, Dorpsgezicht in Balk - foto 3 Opsteriand, Schiermonnikoog, Smallingerland, Tietjerksteradeei, West-Stellingwerf, Wonseradeel en Wymbritseradeel. Restanten Behalve de oude raadhuizen zijn er nauwelijks monumenten die onmid- delijk te herkennen zijn als restant van een grietenij. Veel voormalige grietenijhuizen doen tegenwoordig dienst als gemeentehuis of als zetel van een Waterschap. Zo biedt het Huis Lindenoord te Wolvega (foto 1 nu onderdak aan het Waterschap Schoolgebouw te Oldeboorn - foto 4 'De Stellingwerven'. Een ander grie tenij-monument, het karakteristieke oude rechthuis (1782) te Oosterzee- Buren (foto 2) functioneert niet meer als overheidsgebouw. De Friese grietenijen tellen soms nederzettingen, die op het eerste ge zicht een stad lijken, maar die toch niet bij het officiële rijtje van de elf steden horen. Een plaats als Balk (foto 3) bijvoorbeeld, lijkt op een klein stadje. Het is groter dan som mige echte stadjes, die echter wel ouder zijn. Hetzelfde geldt voor Joure. Hal verwege de route stuit ik hier op een teleurstelling. Het fraaie oude raad huis van Joure (gemeente Skarster- lan) is verdwenen en in het fraaie park 'Heeremastate' staat nu een modern gemeentekantoor. Althans, dat lijkt zo. Bij navraag blijkt achteraf dat het oude gebouw nog wel volle dig intact is, maar 'ingepakt' is in het nieuwe gebouw uit 1989. Alleen de linkerzijgevel en de achtergevel staan nog in de buitenlucht. Het boeiende Friese platteland telt talloze kleine dorpjes, al dan niet met een terp, een kerk, een kerkhof, een klokkestoel, enzovoort. Naast de achttiende eeuwse kerk van Olde boorn, een dorp langs het riviertje de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 20