Monument van de Maand juli 1991 jonge bouwkunst in Friesland 19 Als vierde Monument van de Maand wordt in juli de jonge bouwkunst in Friesland onder de aandacht ge bracht. Als centraal monument is ge kozen voor de Gereformeerde kerk en het voormalig postkantoor in Kol- lum. In dit kolossale bouwblok werd in 1980 de Oudheidkamer ingericht. Kerk en postkantoor zijn geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. De kerk is gratis toegankelijk, de entree voor het mu seum bedraagt 1,50, kinderen be talen 1,-. De karakteristieke Gereformeerde kerk aan de Oostenburgstraat in Kol- lum werd in 1924 door de Groninger architect Egbert Reitsma gebouwd. Hij is ook verantwoordelijk voor de bouw van onder andere de Gerefor meerde kerk in Andijk, Pelikaankerk in Leeuwarden en tal van kerken en woningen in Groningen. Het fraaie interieur met schilderingen van de gereformeerde kerk van Kollum, de 'bioscoopkerk'. De architect: Egbert Reitsma. (foto Dick van der Heijde jr.) De Gereformeerde kerk is opge trokken uit kromme Groninger klin kers, een goedkope baksteensoort die kenmerkend is voor de vooroor logse gebouwen van Reitsma. Hierin is de Amsterdamse school duidelijk te herkennen. De kerktoren heeft een naaldspits. Zeer expressief zijn de vier grote waterspuwers, die als versiering op de buitengevel zijn aangebracht. De kerk heeft een centrale platte grond, die bestaat uit een Grieks kruis met vier ondiepe armen, een variant op de hervormde kerken uit de zeventiende eeuw. Het werk van Reitsma, die uit een timmermans/ar chitectenfamilie stamde, is een voor beeld van de 'Gesamtkunst'. Hij ont wierp niet alleen het godshuis, maar ook de glas-in-lood vensters, de banken, de orgelkas, de doopschaal en de avondmaalstafel en de lampen zijn van zijn hand. Hij houwde zelf uit baksteen de trapleuningen in de vorm van een leeuw en een olifant. Het gewelf - twee elkaar snijdende tongewelven - is opmerkelijk be schilderd. Ontworpen door de archi tect zelf en uitgevoerd door George Martens, die net als Reitsma lid van kunstenaarsvereniging de Ploeg was. Omdat de expressionistische voorstelling overeenkomt met die in een Amsterdams theater werd de Kollumer kerk in de volksmond ook wel de 'bioscoopkerk' genoemd. Het voormalig postkantoor staat op nog geen honderd meter schuin achter de kerk, aan de Eyso de Wendtstraat. Hier is de oudheidka mer 'Mr. Andreae'gevestigd. Het ge bouw werd in 1889 als postkantoor in gebruik genomen en dat bleef zo tot in de jaren zeventig. Er is onder andere een permanente tentoonstel ling over Abraham Kuyperte zien, een kruidenierswinkel, een schooltje, voorwerpen uit een zilversmederij, kuiperij en de kerken; ook is er een diaserie over Kollum in vroeger da gen. Kollum heeft meer dan de kerk en het postkantoor. Aan de de Voor straat en de Van Limburg Stirum- straat zijn in diezelfde periode fraaie woningen, villa's en boerderijen ge bouwd. Het Gemeenschappelijk Centrum voor Onderwijsbegeleiding (G.C.O.) maakt ook deze maand weer een lesbrief. Deze wordt ver strekt aan leerlingen van het basis- en middelbaar onderwijs in de ge meente Kollumerland c.a., is ge schikt voor 10 tot 14 jarigen en ook verkrijgbaar in de kerk en op het se cretariaat van de Stichting Monu ment van de Maand. Wie geïnteresseerd is in de jonge bouwkunst in Friesland en meer wil weten over de bezienswaardigheden in het gebied rond Kollum, kan het boek 'Jonge bouwkunst in Friesland kopen, geschreven door Huub Mous. Behalve over de ontwikkeling van het jonge bouwen onder invloed van de Amsterdamse school in de pro vincie, vindt u een beschrijving van de Gereformeerde kerk en informatie in woord en beeld over de gebouwen uit het begin van deze eeuw elders in Friesland. Ook deze maand is weer een cul tuur- en natuurhistorische routebe schrijving van het gebied rond Kol lum in het boek opgenomen. Deze beschrijvingen keren terug op de routekaarten speciaal bedoeld voor fietsers (25 km) en wandelaars (8 km). 'Jonge bouwkunst in Friesland' is vanaf 1 juli verkrijgbaar in de Gere formeerde kerk, de boekhandels in Activiteiten in juli in Kollum (voor zover nu bekend): 28 juni 16.00 uur - Officiële ope ning voor genodigden. 6 juli - Opnames Muzyk Maskelyn (Omroep Fryslan) 7 juli 15.00 uur - Lezing door R Karstkarel over de kerken van Reitsma. Friesland, de VVV's in Kollum en Leeuwarden en op het secretariaat van de Stichting Monument van de Maand. Het boek kost 16,50, maar in juli betaalt u in de kerk en op het secretariaat van de Stichting slechts 15,-. In Kollum is meer te zien: de fraaie gotische kerk die rond 1430 tot stand kwam, het gemeentehuis in empirestijl en de eerder genoemde woningen aan de Voorstraat en de Van Limburg Stirumstraat. Buiten Kollum zijn de Kollumernieuwezijlen met de sluizen uit 1725-1729 en de sluis bij Munnikezijl de moeite waard. Even verderop liggen Burum, Kollumerzwaag, Oudwoude, Wester geest, Veenklooster en Augsbuurt, alle plaatsen waar het verleden nog boekdelen spreekt. Het Lauwers- meergebied is ideaal voor wande laars en fietsers die van rust houden. Bij het VVV liggen verschillende rou tes klaar, o.a. een door het unieke gebied rond de Pingo. In juli zijn in de kerk twee exposi ties te zien: een over jonge bouw kunst in Friesland en een met wand kleden van Trees de Vries. Bij de VVV's in Workum en Leeuwarden en het secretariaat kunt u meer informa tie krijgen. In de gratis folder vindt u een overzicht van de bezienswaar digheden in de omgeving van Kollum en de activiteiten die in juli in het ka der van het Monument van de Maand worden georganiseerd. Red.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 19