Inventarisatie van de gebouwde geschiedenis tussen 1850-1940 in Friesland 17 D. van Weezei Errens Tot voor kort beperkte de kennis over de stedebouw en bouwkunst uit de periode 1850-1940 zich veelal tot de architectuurhistorische vernieu wingen en de stilistische toppers. Een goed overzicht van het totale bouwarsenaal uit dat tijdvak ontbrak. Het Monumenten Inventarisatie Project, kortweg MIP, voorziet in de ontstane leemten door de methodi sche documentatie van de bebouwing. Noord van de provincie Friesland zijn verschenen en tegen de prijs van 15,- (excl. verzendkosten) te bestellen op het Provinciehuis te Leeuwarden. Aan de hand van enke le voorbeelden wordt een beeld ge schetst van de veelzijdigheid van de Fraaie stelphuizinge met grote melkkelder op de noordzijde bij Friens, gebouwd in 1868. Een integraal onderdeel van het pro ject vormt de beschrijving van de landschappelijke, sociaal-economi sche en cultuur-historische ontwikke lingen per gemeente in de periode 1850-1940. Dit onderzoek dient er toe om inzicht te krijgen in dié facto ren die van invloed zijn (geweest) op de gebouwde omgeving, zoals bo demgesteldheid, grondgebruik, in frastructuur, middelen van bestaan en nederzettingsontwikkeling. Uit de inventarisaties van stedebouwkundi- ge en bouwkundige objecten blijkt hoeveel nog getuigt van de geschet ste ontwikkeling. Juist de bebouwing uit deze periode is van grote invloed op de beleving en waardering van de dagelijkse omgeving, of het nu gaat om een gedenkteken, een gemaal, een woonwijk, een begraafplaats, of een boerderij. Het omvangrijke bouwbestand dat uit de onderzochte periode dateert noopt tot enige se lectie. De inventarisatiewerkzaamhe den worden dit jaar afgerond, waar bij naar schatting zo'n 10.000 objec ten, complexen en structuren zullen zijn gedocumenteerd. De per gemeente opgezette in ventarisatierapporten vormen de af ronding. De eerste veertien rappor ten van de gemeenten in de Regio gebouwde geschiedenis. Tot slot wordt aangegeven hoe de Bond Heemschut zich zou kunnen inzetten voor het behoud van dit erfgoed. De wijk Beter Wonen van de gelijknamige woningbouwvereniging te Drachten is een typerend voorbeeld van planmatige sociale woningbouw in de grotere nederzettingen. Gebouwde geschiedenis Beschouwing van de bodemgesteld heid leert dat het overgrote deel van Friesland laag ligt. De overstroming als gevolg van de stormramp van 1825 maakte op pijnlijke wijze duide lijk dat het beheer van de dijken was verwaarloosd. Deze ervaring leidde enerzijds tot verhoging en anderzijds tot ambitieuze plannen voor verkor ting van de lengte van de zeedijken, waarvan de Afsluitdijk (1932) de meest bekende realisatie is. In de tweede plaats noodde de ramp tot verbeteringen op het gebied van de afwatering en waterpeil-beheersing. Door de lage ligging van de land bouwgronden was men van oudsher reeds gedwongen het overtollige wa ter op min of meer kunstmatige wijze te lozen op de boezem en het boe zemwater vervolgens op de zee. Naast een verbeterde organisatie structuur werd het beheer van de polders aanzienlijk verbeterd door de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 17