15 Jaarverslag verschenen misch en demografisch belang. De 'Ferieniging Lytse Doarpen'zet zich in voor de toekomst van de Friese kleine dorpen, ook op de zeeklei. Vervangende nieuwbouw is niet al tijd subsidiabel en op die manier val len er storende gaten na de sloop van krotten bij de oude dorpskerk jes. In de buurt van Dokkum projec teert Adema op dit moment een straatje met woningen in een oude dorpsboerderij. Een geslaagd expe riment! Lelijke bebouwing Dat je naast goede oplossingen vaak ook lelijke nieuwbouw ziet, bleek tij dens onze rit langs en door kleine Friese dorpen ten noorden van Dok kum. Er is soms sprake van 'ramme lende' bebouwing. Anjum ziet er wat dat betreft sfeerloos en verknipt uit. Extra subsidie leidt vaak tot nostalgi- Misplaatste renovatie van dorpswoning in Anjum. (foto E. Jans) sche nieuwbouw, waarbij kitsch le vensgroot de kop opsteekt. Voorop moet blijven staan de esthetische kwaliteit van oude en nieuwe architektuur in de noord-Frie se dorpen. S.J. van der Molen schreef in 1940 over het eigen ka rakter van de Friese dorpswoning: 'De Friese topgevel bezit een kloek silhouet. Krachtig rijst de gevel om hoog; het vlak ervan wordt niet zel den verlevendigd door richels of vlechtingen van rode en gele steen, terwijl een enkel goed geplaatst an ker sierend werkt. Luiken sluiten de vensters des avonds af en dan straalt alleen het uigesneden hart, de zeester of de tulp een weinig licht naar buiten.' Ee Ee mag gelden als een geslaagd voorbeeld van een beschermd dorpsgezicht: hoe het wèl kan! In de muur van een oude dorps woning zijn nog kloostermoppen (van een gesloopt kerkje?) terug te vinden; hekjes in oude stijl sieren de voortuintjes. In een bochtig straatje, 'Omgong'geheten - bij het dorps kerkje van Ee - restaureerde Broor Adema een laat-19de eeuwse dorps woning, voorbeeld van 'zachte' res tauratie. Als schril contrast mag dan gelden het bedorven dorp Anjum, waar o.m. een Duitse huiseigenaar zijn woning wit aanraapte en van kit scherige vensters voorzag. Men kan zich afvragen of Ferwer- deradeel het werkgelegenheidspotje wel verantwoord besteed heeft! De procedure met het Nationaal Restauratiefonds lijkt een verslechte ring t.o.v. oudere regelingen, waarin de Rijksdienst voor de Monumenten zorg behoorlijk meedraaide. Er wor den monumenten over de kling ge jaagd, omdat de mensen niet meer durven: de betaling gaat te traag. De Rijksoverheid had meer grip op de fi- nancieel-technische aspekten. Ee heeft het gered, een beetje nostalgie, maar met behoud van het eigen dorpskarakter. Anjum daaren tegen is verprutst door het tweespo renbeleid. Vooral het straatje bij de kerk is een voorbeeld hoe het niet moet: veel te harde en slecht gede tailleerde of zelfs kitscherige vervan gende nieuwbouw, grof en ongenu anceerd. Daarentegen is Metslawier gaaf gebleven bij de aanpak van de dorpskern. De restauraties zijn er geslaagd. De kern van Blija Architect Adema stelde een boek werkje samen over de kern van het noordfriese dorp Blija, in opdracht van het gemeentebestuur van Fer- werderadeel, in 1990. De structuur van dit dorp wordt in hoofdzaak bepaald door een vijftal Doorkijkje in Metslawier. (foto E. Jans) Verstoord dorpsstraatje in Anjum. (foto E. Jans) wegen richting kerk. De oudste de len liggen ten noorden van dit bede huis. Het centrale gebied rond kerk en oudste deel van deze nederzet ting is beeldbepalend. Een geïntegreerde, stedebouw kundig en ruimtelijk verantwoorde aanpak van dit gegeven leidt tot een afwisselende ervaringswereld. Het is de bedoeling van architektenbureau Adema de oude 'haven' als vijver met 'kade' weer terug te brengen in het dorpscentrum. Het kerkgebouw van Blija stamt uit de zestiende eeuw, terwijl de toren veel jonger is. De 'Stichting dorpsherstel Ferwer- deradeel' werkte aan dit uitstekende plan mee. De Bond Heemschut hoopt dat het werkelijkheid zal wor den! Ook al kan men de bouw in Frieslands noordelijke dorpen om schrijven als 'hoe men bouwt, dik wijls goed, dikwijls fout' niemand kan zich onttrekken aan de charme en sfeer van deze verstilde nederzettin gen, waar het goed wonen is. Laten hoge en lage overheden ervan door drongen raken, dat een juiste dose ring van oud en nieuw de 'duizend vreugden' van het prachtige land der Friezen ten goede zal komen. Vorige maand kwam het Jaarverslag over 1990 van de Bond Heemschut gereed. Het is bondig geschreven en overzichtelijk - mèt illustraties - samengesteld. Geïnteresseerden kunnen het gratis aanvragen via tel. 020-6225292

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 15