Vervangende nieuwbouw in Friese stads- en dorpsgezichten Everhard Jans 14 Op zoek naar verantwoorde nieuwe architectuur in het noordelijk kust gebied van 'It Heitelên' reis ik naar Dokkum. Daar word ik al meteen aangenaam getroffen door het gave, sfeervolle centrum, waar de be bouwing aan de Zijl (met gracht) culmineert in het deftige en langgerek te raadhuis uit de achttiende en negentiende eeuw, met zijn fraaie roco- co-raadzaal. Het stratenpatroon van de 'Dockvm -kaart van Blaeu uit 1649 is volledig bewaard gebleven. Men waant zich terug in oude tijden, ook door de fraaie oude straatwan- den. Lopend in de richting van de Ned. Herv. kerk, die in 1965-'68 ge restaureerd werd (gothiek uit de vijf tiende eeuw) wordt mijn oog plotse ling getroffen door een ander opge knapt bouwwerk, het pand Kerk straat 2. Dichtgemetselde vensters in de lange wand opzij werden tij dens de restauratie weer geopend, en voorzien van sobere houten kruisvensters, maar met eigentijdse glasvullingen in plaats van terugge- restaureerd glas in lood. Broor Adema en de stads- en dorpsvernieuwing In zijn bureau voor architektuur en woonomgeving praat ik met Broor S. Ademaeen getogen en bevlogen Dokkumer over oude en nieuwe ar chitectuur in noord-Friesland. Hij maakt deel uit van de Friese com missie van de Bond Heemschut. Een belangrijk werkterrein van Adema en zijn medewerkers is de sinds 1972 te Dokkum en omgeving opgekomen stads- en dorpsvernieuwing. Adema stelt vast: 'Als architectenbureau ben je bezig met facetten uit de hele Gerestaureerde dorpswoningen in Ee. (foto E. Jans) Jaartalankers in deze zijmuur ver raden het bouwjaar: 1564. Broor Adema, de uitvoerend architect, heeft bewust niet willen 'terugrestaureren': toch vertelt ook deze aanpak genoeg over de bouwgeschiedenis van dit voormalig adellijk huis. De korte be pleisterde gevel aan de straat, in 19de eeuwse trant, de goed-gedetail- leerde gootlijst en de dakkapel wijzen erop, dat hier een bouwfase uit de ja ren 1850-1870 werd opgefrist. Ook de T-ramen duiden daarop. maatschappij. Ik ben bezig met de herinrichting van een deel van het oude stadscentrum van Dokkum. Daarbij krijg ik onder andere te ma ken met parkeer- en milieuproblema tiek'. Omdat de nieuwe huizen moeten passen in de omgeving, verdiept dit Dokkums architektenbureau zich in de locale geschiedenis. Aan de Wor telhaven in Dokkum realiseerde Broor Adema geslaagde vervangen de nieuwbouw in en naast oudere 1 i' Detail van de restauratie-tekening van Broor Adema van pand 1 Kerkstraat 2 uit 1564 in Dokkum. bebouwing. De detaillering is klein schalig, maar wèl van deze tijd. Ade ma bouwt geen anachronismen, maar houdt goed rekening met maatverhoudingen, schaal en sfeer. Bij de Wortelhaven is oud en nieuw zelfs geïntegreerd in een be jaardentehuis nieuwe stijl, een ge slaagde symbiose! Beschermen of saneren Binnen de provincie Friesland heeft het dagelijks werk van architekten bureau Adema te maken met het werken in de kernen. Daarbij gaat het zowel om beschermde dorpsge zichten als om kernen waarin gesa neerd mag worden. Veel daarvan speelt zich ten noor den van Dokkum af, in de dorpen van de Friese zeeklei. Oostdongera- deel kent Metslawier (kerk en toren uit 1776) en Eeals beschermde dorpsgezichten, terwijl Anjum in Fer- werderadeel werd aangewezen als te saneren dorp, met veel vervan gende nieuwbouw (mislukte opzet). In Westdongeradeel werden bijna geen beschermde dorpsgezichten aangewezen, afgezien van Holwerd en de gerestaureerde vissershuisjes van Moddergat. Schaeferen Van Dam hebben zich landelijk sterk ge maakt voor het leefbaar houden van dorpskernen: dit is van groot econo-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 14