Brabants driehoekige pleinen 9 Anne Karine Lemstra Slechts zelden is het nog mogelijk een pleintype in zijn oervorm te be kijken. Een van de uitzonderingen hierop vormt Noord-Brabant. Daar kan men de min of meer complete ontwikkeling van een pleintype in de vroegste agrarische nederzetting tot een verre verstedelijkte vorm aan schouwen. Dit pleintype is driehoekig van vorm en is nu nog zowel in de kleinste dorpen als in steden als Den Bosch en Tilburg terug te vin den. In dit artikel wordt in het kort de ont wikkeling van het driehoekige plein van een agrarische gemeenschap tot de verstedelijkte vormen in Til burg en Den Bosch geschetst. Drs. W. van Leeuwen en H. de Ruiter van het project Monumenteninventarisa tie Noord-Brabant hebben mij gehol pen met het vinden van informatie voor dit artikel. De 'plaatse' Wat is de oorsprong van dit pleinty pe? Deze driehoeken werden ge vormd door drie, elkaar kruisende hertegangen of wildpaden en vorm den de natuurlijke plaats voor een nederzetting. Langs de paden ont stond agrarische bebouwing met een driehoekige plein als middelpunt. Deze 'plaatse' of 'gemeynt' was ge meenschappelijk eigendom en dien de voornamelijk als verzamelplaats voor het vee voordat het richting het weiland gedreven werd. Zo'n drie hoek vormde een natuurlijke trechter zodat het vee de plaatse geordend kon verlaten. Ook op de terugweg was de plaatse de plek waar het vee verzameld en gedrenkt werd. In het midden ervan lag een drinkplaats: de 'drenk'. In deze vroege nederzettin gen was het noodzakelijk, dat het vee veel op stal of op de plaatse ge houden werd om zoveel mogelijk mest te verzamelen voor de bemes ting van de rond het dorp gelegen akkers. Zo'n akkerdorp dat nog zijn oor spronkelijke agrarische karakter heeft bewaard, is Loon (Waalre). Drie landwegen flankeren de plaat se, die wordt omringd door hoogop- gaande eiken. De plaatse wordt aan de lange zijde door twee en aan de korte zijde door één boerderij be grensd, die met de nok parallel aan het plein staan. De erven van de boerderijen werden met hagen afge sloten om te voorkomen dat het vee, dat op de plaatse rondliep, op ver keerde erven terecht zou komen. De boerderijen en bijgebouwen beslaan ongeveer een hectare en behoren tot de eerste percelen die werden ontgonnen. Volgens de heer A.D. Kakebeeke is het dorp in de 7de eeuw ontstaan.' Hij baseert dit op de algemene ontstaansgeschiedenis van deze dorpen en op een aantal elementen in het dorp zelf. Zo noemt hij de dikte van de plaggendekken en het kerkpad dat voorkomt in een akte van 704. Dit pad is jonger dan het dorp daar het de verkaveling rond de plaatse volgt. In 1725 werd het dorp door brand verwoest. De huidige bebouwing dateert van kort na die periode. Loon is sinds 1725 slechts heel weinig aan verandering verstedelijkte versie van het driehoe kige plein zien; de bebouwing rond het plein is uitgebreid met een kerk. Daarnaast is hier sprake van schaal vergroting, de huizen krijgen twee verdiepingen in plaats van een ver dieping en een zolder, zoals te zien is in Loon. Ook de plaatse ondergaat een verandering. Deze dient niet lan ger als verzamelplaats voor het vee maar als punt van samenkomst voor de bevolking, na een bezoek aan de kerk of voor een markt. De verstedelijking van deze dor pen uit zich op diverse manieren. In het plaatsje Eersel is er een tweede plein aan de oorspronkelijke drie hoek toegevoegd, waardoor een soort ruitvorm is ontstaan. Op dit nieuwere deel van het plein is de kerk geplaatst. Door het verminde ren van de agrarische functie van deze dorpen werd de pleinwand meer gesloten. Waar in Loon de be slotenheid van het plein werd ge vormd door de bomen op de plaatse en een combinatie van de boerderij en en de heggen daar tussen, wordt deze beslotenheid in de meer ver stedelijkte dorpen gevormd door een steeds dichtere bebouwing langs het Dorpsplein van Eersel. (foto Anne Karine Lemstra) onderhevig geweest, zodat dit dorp het enige in Brabant is dat nog heel duidelijk dit oorspronkelijk agrarische karakter van een akkerdorp heeft. Sinds 1971 is het een beschermd dorpsgezicht. Een ander mooi voorbeeld van een driehoekige plaatse ligt in het dorp Den Hout bij Oosterbeek. Dit plein, dat kort geleden totaal werd gerestaureerd, geeft een volgende stap in de ontwikkeling van dit plein type weer. Dit dorp laat een meer plein. De huizen staan niet langer met de nok van het dak parallel aan het plein maar worden nu loodrecht, met de korte gevel aan het plein ge plaatst. Met als resultaat dat lang zaam het plein geheel door bebou wing omgeven wordt; slechts via de driehoeken heeft men toegang tot het plein. Ook in Nuenen bevindt zich zo'n driehoeksplein. Hier is grotendeels de lage bebouwing behouden. Wel is het plein vergroot door de aanleg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 9