Plan van actie van de Bond Heemschut J.P.J. van der Haagen 40 Hieronder drukken we het Plan van Actie van de Bond Heemschut be treffende de bescherming van historisch-ruimtelijke karakteristieken en cultuurmonumenten' af. dat werd opgesteld door de directeur juridi sche en ruimtelijke zaken drs. J.P.J. van der Haagen. Het plan is intus sen verheven tot algemeen beleid van Heemschut. Het werd vorig jaar ongewijzigd door het Dagelijks Bestuur vastgesteld. De Bond Heemschut, Vereniging tot bescherming van cultuurmonumen ten in Nederland, stelt zich ten doel de bescherming van historische cul tuuruitingen, die zich ruimtelijk mani festeren. Zodra de Bond Heemschut een ruimtelijk manifeste cultuuruiting een historisch waardevol getuigenis acht, beschouwt hij deze uiting als een cultuurmonument, waarvoor effectie ve maatregelen van bescherming genomen dienen te worden zowel objectgericht als gebiedsgericht. Tachtig jaar voert de Bond Heem schut pleidooien voor beschermende maatregelen. Veel kwam gelukkig al tot stand, veel moet er echter ook nog gebeuren. De Bond Heemschut zal zich de komende jaren in het bijzonder rich ten op het beïnvloeden van het be leid en het geven van particulier te genspel inzake het volgende: - Het gemeentelijk monumenten beleid inzake beschermde rijksmo numenten, - Het gemeentelijk monumentenbe leid inzake beschermde gemeen telijke monumenten, - Het beleid inzake de resultaten van het Monumenten Inventarisa tie Project 1850-1940, - Het welstandsbeleid, - Het beschermingsbeleid inzake historisch-geografisch waardevolle objecten en structuren in het lan delijk gebied, - Het beschermingsbeleid inzake historisch waardevolle stads- en dorpsgezichten, - Het beschermingsbeleid inzake historisch waardevolle landschap pen, - Het hergebruik van historisch waardevolle panden. De leidende gedachte hierbij zal moeten zijn: de in de Vierde Nota op de Ruimtelijke Ordening van rijkswe ge gepropageerde ruimtelijke kwali teitszorg impliceert een gemeentelij ke zorgplicht ook voor de historisch- ruimtelijke kwaliteit. Zowel de zorg voor de ruimtelijke kwaliteit van 'oud bouw' als de zorg voor de ruimtelijke kwaliteit van nieuwbouw in relatie tot 'oudbouw' biedt immers pas de mo gelijkheid om de historische dimen sie van onze ruimtelijke orde - van stad, dorp en landschap - in stand te houden. De gemeenten zullen daarom naar het oordeel van de Bond Het gemeentelijk monumentenbe leid inzake beschermde rijksmo numenten De Monumentenwet 1988 geeft de gemeente de mogelijkheid het ver gunningenstelsel voor rijksmonu menten van de Minister van WVC over te nemen. Aan de overname zijn voorwaarden verbonden: de ge meenteraad moet een monumenten verordening vaststellen waarin ten minste de inschakeling van een mo numentencommissie is geregeld. Deze commissie adviseert burge meester en wethouders over de aan- De technisch adviseurs L. J. van den Boogert en W. van Keulen met echtgenoten ontvingen de Ton Koot-penning, (foto C. Lucas) Heemschut een integraal en samen hangend beschermingsbeleid moe ten gaan voeren. De overheersende objectgerichte aanpak zal verruimd moeten worden tot een gebiedsge richte. Volgens een planningsschema zullen gemeenten en locale/regiona le organisaties door de Bond Heem schut benaderd worden teneinde te bevorderen dat de historisch-ruimte- lijk waardevolle objecten, structuren en patronen de noodzakelijke juridi sche eri planologische bescherming zullen gaan verkrijgen en dat door middel van het stellen van duidelijke stedebouwkundige randvoorwaarden nieuwbouw harmoniërend zal zijn. vragen tot wijziging of afbraak van een rijksmonument. De commissie zal tenminste twee leden moeten tel len. Voor het overige stelt de Monu mentenwet 1988 geen eisen aan de samenstelling en deskundigheid van de commissie. Door de adviesrol die aan de monumentencommissie is toegekend zullen vertegenwoordi gers van particuliere monumentenor ganisaties - o.a. de Bond Heem schut - mede inhoud kunnen geven aan de beleidsontwikkeling en de beleidsvorming. De VNG publikatie 'Gemeentelijke monumentencom missies aan het werk uit 1987 geeft een nadere beschrijving van de ta ken en de samenstelling van de ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 40