39 Afscheid technisch adviseurs In memoriam drs. H. J. Mijjer N. H. L. Wennekers overleden te staan. Deze twee gebouwen had den verbonden kunnen worden met een tunnel.' Artikelen Heemschut Jan de Vries is een aandachtig lezer van het tijdschift van de Bond Heem schut. Het ontging hem niet, dat een auteur de stadsvernieuwing in de Nieuwmarkt 'uit sociaal oogpunt een weldaad' noemde. Daar wil hij wel het een en ander op afdingen. 'Je hebt saneren en saneren,' zegt hij. 'Je kunt proberen zoveel mogelijk te behouden, je kunt de meest belang rijke monumenten behouden en je kunt kaalslag plegen. Dat laatste is gebeurd. En dat gaat tegen de Heemschut-gedachte in. Er waren drie nieuwbouwplannen, waaronder een plan van de architect IJsbrandt Kok, dat het stadsbeeld weer terug gaf. Bij een enquête onder de bewo ners zou dat plan het volgens mij ge worden zijn.' Als positief punt werd in het artikel ook genoemd dat de Zuiderkerk nu niet meer zo ingesloten is als vroe ger. Dat vindt De Vries een argument van niks. 'De Oude Kerk is ook aan drie zijden ingesloten. Moeten we dan kaalslag plegen?' 'Ik vind dat als panden gesloopt moeten worden voor de metro, dat de kosten van herstel van zulke pan den dan horen bij de kosten van de metro.' Is violet prachtig? Violet is prachtig, schreef een ande re auteur eens over kleurig gereno veerde panden aan de Groenburg wal. We kunnen de tijd volgens haar niet stopzetten. De Vries: 'Waarom niet? Dat is wel degelijk mogelijk en er zijn meer mensen die dat willen dan zij denkt! Violet is helemaal niet prachtig, violet is heel lelijk op die plaats. Het mocht geen nieuwbouw zijn, daar aan de Groenburgwal, maar het moest er wel zo veel mo gelijk op lijken!' Een ander artikel trok eveneens Jan de Vries' aandacht. Het ging over de Nieuwmarkt in engere zin, het plein. De Vries heeft nogal wat kritiek op de herinrichting van het plein. 'Als ik even weg mag dromen? Dan zou er een mooie fontein in het midden verrijzen. Er zou geen auto verkeer zijn, er kwamen royale ter rassen, mooie oude lantaarns met vierkante kappen, bomen aan de kant van de Gelderse Kade, een goed gerestaureerde Waag met een museale functie, bijvoorbeeld een pianolamuseum. Maar als ik wakker word zie ik de werkelijkheid. Een werkelijkheid zonder bomen, zonder fontein. Aan alle kanten autoverkeer rond het plein. De enorme lantaarns die ze neergezet hebben, een soort hijskranen. Het Waaggebouw geluk kig nog wel zonder de glazen uit bouw die volgens sommigen voor stedelijke uitstraling had moeten zor gen.' Zutphen op zondag Op 12 mei is weer een groot aantal monumenten in Zutphen geopend voor het grote publiek. Op 12 december nam de technisch adviseur van Heemschut Nood-Hol land de heer P. Jongens afscheid als t.a. van de commissie. Jongens is de afgelopen tien jaar technisch advi seur geweest. Daarvoor was hij en kele jaren secretaris van de commis sie. Namens het bestuur werd hem op een bijzondere vergadering in het Noord-Zuidhollands Koffiehuis voor zijn grote inzet de oorkonde van ver dienste overhandigd. Namens de pc ontving hij een boek over de geschiedenis van Enkhuizen. Jongens wordt in Noord- Holland als t.a. opgevolgd door ing. F. H. de Jong. Zoals we eerder berichtten ontvin gen de t.a.'s van Zuid-Holland en Gelderland L. J. van den Boogerten W. van Keulen (zie foto pag. 40) op 2 december op de jubileumdiscus siemiddag van Heemschut in hetzelf de destijds door Heemschut geredde Koffiehuis voor hun jarenlange inzet als t.a. de Ton Koot-penning. Inter views met beiden verschenen in Heemschut Actief van afgelopen ja nuari en Heemschut van februari. Op 24 februari jl. is op 68-jarige leef tijd drs. H. J. Mijjer te Groningen overleden. Gedurende bijna twee decennia is hij lid geweest van de provinciale commissie Groningen van de Bond Heemschut, laatstelijk als voorzitter. Zowel binnen onze Bond als bij andere organisaties, waaronder de Stichting Vrienden van de Stad Groningen, heeft hij zich als bestuurder en als 'activist' altijd een strijdbaar verdediger getoond van het historisch erfgoed. Vooral in een stad als Groningen met een be stuurscultuur waarin monumenten zorg en alles wat daarmee samen hangt eerder als een drukkende last van het verleden wordt beschouwd dan als een integraal onderdeel van het zorgvuldig beheer van de stad, viel zijn compromisloze stellingname op door de oprechte bewogenheid om wat onnodig verloren dreigde te gaan. Daarbij hoorde ook het grote belang dat hij hechtte aan zuivere verhoudingen, in het openbaar be stuur even goed als bij particuliere organisaties. Wanneer een pleidooi van Heemschut geen resultaat ople verde - en in Groningen is dat eer der regel dan uitzondering - kon hij met wijze humor berusten in het on vermijdelijk geworden verlies, om zich daarna met niet aflatende ener gie aan een volgende opgave te wij den. De provinciale commissie en de Bond Heemschut als geheel verlie zen in hem een hoog gewaardeerd voorbeeld. Kees van der Ploeg, lid van de p.c. Heemschut Groningen Begin februari is het oud-commissie- lid van de pc Zuid-Holland N. H. L. Wennekers overleden. De heer Wennekers was vanaf 1977 tot de cember 1990 lid van de commissie. In de jaren '80 was hij een aantal ja ren actief als technisch adviseur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 39