Jan de Vries vindt Heemschut te keurig Bert Franssen 38 Jan de Vries (45) werd in 1979 lid van Heemschut. Voornamelijk omdat hij zich voor monumenten interesseerde en het, zo zegt hij, lezenswaar dige tijdschrift Heemschut in huis wilde hebben. Op vergaderingen van de vereniging laat hij zich niet zien, maar de monumentensituatie in zijn woonplaats Amsterdam volgt hij op de voet. Heeft er uitgesproken standpunten over. Een interview in de nieuwe serie: Heemschut-leden. Zijn belangstelling voor monumenten is geleidelijk gegroeid. Als een eer ste moment van ontroering, lang ge leden, herinnert hij zich een kalender waarop de Drommedaris te Enkhui zen was afgebeeld. 'Maar ik zag toen nog geen verschil tussen de ene en de andere trapgevel. Ik herin ner me verder dat als ik met mijn ou ders in het buitenland op vakantie ging we meestal ook kerken bezoch ten. En dan was ik soms zeer onder de indruk. Als ik tegenwoordig met vakantie ga kampeer ik altijd wel in de buurt van een interessante stad. Maak dan ook foto's van monumen ten.' 'Er zit wel een zekere ontwikke ling in mijn belangstelling voor mo numenten. Vroeger vond ik alleen maar verdedigbare kastelen mooi, tegenwoordig kijk ik ook graag naar landhuizen. Vroeger deden lijstge- vels me niets. Nu vind ik het dood zonde als ze gesloopt worden. Ge leidelijk aan herken je ook steeds meer. Ik loop al een tijd met het plan een cursus over monumenten te vol gen.' Kritiek heeft de als boekhouder werkzame De Vries op de manier waarop Heemschut zijn standpunten naar voren brengt. De vereniging treedt te weinig in de openbaarheid, vindt hij: 'Neem nu het gedoe rond de Vendexdriehoek in Amsterdam. V D en de gemeenteraad wilden daarvoor een aantal oude panden aan het Singel slopen. Mijn inziens had de Bond Heemschut binnen de eigen leden en via de plaatselijke pers kunnen proberen handtekenin gen tegen de sloop te verzamelen. En waarom is Heemschut niet gaan praten met V D? Heemschut had ook contact kunnen zoeken met de plaatselijke pers. Het is voor V D heel akelig als er een deskundig stuk in de krant geschreven wordt over de sloopplannen. Goed gedocumen teerd met foto's. Dat is slecht voor het image van het bedrijf.' De Vries vindt het optreden van Heemschut te keurig. Als monumen ten bedreigd worden, moet Heem schut eerst gaan praten. Als dat niet helpt, moet de Bond in zijn visie de publiciteit zoeken. (Heemschut heeft overigens d.m.v. persberichten diver se malen de pers gehaald over deze zaak Red.). Afgrijselijke nieuwbouw Jan de Vries volgt het monumenten beleid in zijn woonplaats Amsterdam op de voet. Zijn visie is rechtlijnig. Het verdwijnen van een oud gebouw kan vrijwel nooit zijn goedkeuring wegdragen, ook als het geen monu ment is, want wat er voor in de Jan de Vries naast een nieuwe lantaarn op de Amsterdamse Nieuwmarkt. plaats komt is vrijwel altijd 'afgrijselij ke nieuwbouw'. Hij somt waardevolle panden op die de laatste jaren tot zijn verdriet zijn gesloopt. Een complex aan de Looiersgracht, panden naast het Vic toria hotel, een pand aan de Nieuwe Zijds Kolk, waar nu een 'heel groot smerig gat' te zien is, panden aan de Keizersgracht 28-36, waarvoor men 'afgrijselijke' nieuwbouwplannen heeft, het hoofdgebouw van een re- validatiekliniek aan de Overtoom, monumenten in de Nieuwmarkt. 'Sinds 1940,' zegt hij, 'zijn 1000 van de 4200 officiële monumenten, die Amsterdam toen telde, verdwenen. Dat zegt toch wel iets.' Nieuwmarkt Het is al gezegd: De Vries is bijna al lergisch voor nieuwbouw. Wat ze in de Jordaan hebben neergezet vindt hij heel erg. De Nieuwmarkt, de door velen bejubelde stadsvernieuwing al daar, maakt hem alleen maar ver drietig, de nieuwbouw had net zo goed in de Bijlmer of Almere kunnen staan. Ook de moderne pandjes, die ingevoegd werden aan de Recht- boomsloot en de Kromboomsloot vindt hij vreselijk. Zijn mening over de pas gebouwde hotels Barbizon Palace (Stations plein) en Holiday Inn (Nieuwe Zijds) is echter verrassend. 'Persoonlijk vind ik het jammer dat oude pakhui zen voor Barbizon zijn verdwenen. Maar het had slechter uit kunnen pakken. En ze hebben een aantal oude panden aan de Zeedijk opge knapt. Het Weijers-gebouw aan de Nieuwe Zijds vond ik niet mooi, Holi day Inn vind ik aanvaardbaar, twee monumenten hebben ze weten te redden en opgeknapt.' Maar vindt hij het dan niet dood zonde, geen enorme gemiste kans, dat op deze prominente locaties geen fantastische jonge monumen ten zijn verrezen? 'Als mensen het in hun hoofd ha len,' zegt hij, 'een heel mooi nieuw gebouw neer te willen zetten, dan wordt het altijd een afgrijselijk ge bouw. Terwijl Barbizon en Holiday Inn, laat ik zeggen, "niet al te sto rend" zijn.' Een unieke mening heeft De Vries over de stadhuisperikelen van des tijds. 'Er stond een stadhuis op de Dam, dat nauwelijks gebruikt wordt. Verder was op het moment van de Stopera-plannen al bekend dat het hoofdpostkantoor aan de overkant van de Nieuwe Zijds leeg zou komen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 38