Nieuwbouw stadhuis kri tisch volgen Locatie-keuze passanten haven niet goed Nieuws uit de provincies Tuimelramen in Aduard Sluizen noordelijke provincies Waterpoort vriest stuk Exploitatie De Waag 37 bruik zijnde kerk te onderhouden maar de gemeente zou het tot zijn taak moeten rekenen te streven naar het behoud van een voor het dorp zo dominerend beschermd monument. Uitwendig is het gebouw zodanig, dat de gebreken zonder grote kosten zijn te herstellen zodat het nog jaren behouden kan worden. Een grondige restauratie en een blijvende goede bestemming verdienen echter de voorkeur. Zutphen - Heemschut wil de plan nen voor de bouw van een nieuw ge meentehuis in de historische binnen stad van Zutphen kritisch gaan vol gen. In de locale pers is een discus sie ontbrand over de waarschijnlijk nogal eigentijdse, moderne architec tonische vormgeving van dit com plex. Hoewel het hier pas om een eerste aanzet tot planontwikkeling gaat wijst Heemschut alvast op de zeer kwetsbare omgeving, waar gebouwd gaat worden. Als de plannen zouden aankoersen op een eigentijdse bouwinvulling, is, afgaande op veel minder geslaagde voorbeelden el ders, waakzaamheid geboden, schrijft Heemschut aan B. en W. van Zutphen. Overigens betekent dit niet, dat Heemschut bij voorbaat kwalita tief hoogwaardige nieuwbouw zou afwijzen. De Bond verzoekt B. en W. nader geïnformeerd te worden over de plannen en de stedebouwkundige randvoorwaarden. Deventer - Heemschut is ongelukkig over de locatie-keuze voor een re creatieve passantenhaven aan de linker IJsseloever. De vereniging vindt de locatie, de uiterwaard tus sen de Wilhelminabrug en de aan legsteiger van het voetveer niet ge schikt uit oogpunt van ruimtelijke kwaliteit en landschappelijk en ste delijk schoon. Heemschut vindt dat de IJsseloevers bij Deventer in ons land een welhaast unieke situatie vormen: op de ene oever is de histo rische stad met de recent vrijwel ge heel gerestaureerde kadebebouwing gelegen en op de andere oever is tussen de beide bruggen een nog grotendeels onbebouwde in agra risch gebruik zijnde uiterwaard. Slechts bij de aanlegsteiger van het voetveer (het oude bruggehoofd van de schipbrug) onderbroken door eni ge bebouwing (het restaurant, de camping en enige woningen). Deze harmonieus-contrasterende IJssel oevers zijn als het ware het keur merk van het monumentale Deven ter stadsbeeld, wat onder andere blijkt uit de talloze malen dat juist deze situaties door beeldend kunste naars en fotograven zijn vastgelegd. Ook in het voorontwerp-structuur- plan 'Deventer Visie' wordt dit onder kend. De linker IJsseloever is voorts deel van het beschermd stadsge zicht. Heemschut doet met het oog op de bescherming van dit unieke land- en stadsschappelijke gegeven een dringend beroep op het College van B. en W. om de aanleg van de recreatieve passantenhaven op de voorgenomen plaats te heroverwe gen. Heemschut doet de suggestie, als de passantenhaven er moet ko men, deze te doen aansluiten bij de camping waar reeds enkele facilitei ten aanwezig zijn, die, mits zorgvul dig vormgegeven, zonodig enige uit breiding kunnen ondergaan. J.K. Groningen De Stichting tot Behoud van Aduar- der Monumenten heeft beroep aan getekend bij de Raad van State in een poging de plaatsing van moder ne tuimelramen in een monument aan het Kaakheem te Aduard onge daan te maken. De tuimelramen zijn aan voor- en achterzijde van het mo nument aangebracht en vallen vol gens de stichting uit de toon. De ra men zijn geplaatst zonder toestem ming van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg af te wachten. Boven dien wordt de gemeente Zuidhorn beticht van procedurele fouten. Een bezwaarschrift van de Stichting tot Behoud van Aduard er Monumenten zou pas ruim anderhalve maand na ontvangst doorgezonden zijn naar Monumentenzorg. Groningen - Ze waren bijna door het net geslipt, maar zijn nu toch ook op genomen in het landelijke Monumen ten Inventarisatie Project: de sluizen in Groningen, Friesland en Drente. Daaronder de bekende roldeurslui zen in het Van Starkenborghkanaal in en om Groningen. De roldeur, een deur in de wand van de waterweg die over rollen door het water wordt geschoven, was een opvolger van de oudere puntdeursluis. De oer- Hollandse waterwerken leven onder de mensen, zo bleek tijdens de in ventarisatie. Een oproep onbekende sluizen aan te melden leverde tallo ze reacties op. Op de inventarisatie lijst van monumenten uit de periode 1850-1940 prijken nu zo'n 1200 slui zen, verspreid over heel Nederland. Friesland Sneek - De Sneker Waterpoort dient gerestaureerd te worden. Het voeg werk is zo slecht dat erosie en vorst het metselwerk aantasten. Burge meester en wethouders stellen de raad voor een ton voor het herstel werk beschikbaar te stellen, hopend .daarvan weer 62.000 van het rijk in de vorm van subsidie terug te krijgen. Noord-holland Amsterdam - Het Amsterdamse Mo numentenfonds heeft aangeboden voor eigen rekening haalbaarheids onderzoek te doen naar de exploita tie-mogelijkheden van De Waag. Het AMF deed eerder ervaring op met herstel en exploitatie van onder meer de Vondelkerk en de Post- hoornkerk. De ontwikkelingen rond de Waag liggen stil na het trieste fail lissement van de stichting Centrum De Waag. De gemeente beraadt zich en overlegt met de bewonersraad Nieuwmarkt. Een leegstaande Waag kost per maand vijftienduizend gul den. Wethouder Genet ziet liefst ho reca in het gebouw, maar er gaan ook stemmen op de politiepost van het wijkteam Nieuwmarkt in De Waag te huisvesten. Het AMF is trouwens toch erg actief. Het wil ook de 500-jarige St. Anthoniespoort ex ploiteren en een haalbaarheidson derzoek voor de Majellakerk is juist afgerond.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 37