Heemschut in actie Dagje Woerden:nog plaatsen over Heemschut kwaad over verval kasteel Heemstede Oud laantje sparen Autohandel in reservaat Directe toegang tot plas behouden Dorpskerk niet slopen 36 Silhouet Woerden uit 1951(foto N. Bakker). Voor wie wil genieten van een dagje Woerden: het is nog steeds mogelijk zich op te geven voor de ledendag met stadswandeling (ook geïnteresseerde niet-leden zijn van harte welkom) op zaterdag 11 mei (zie pag. 23 vorige tijdschrift). Opgave door 35 - (volw.) of 15(kinderen) over te ma ken op giro 124326 van Bond Heemschut te Amsterdam met vermelding Ledendag Woerden en aantal personen. In een brandbrief aan Gedeputeerde J. Hoekstra van de provincie Utrecht heeft Heemschut er bij hem met klem op aangedrongen ervoor te zorgen, dat binnen enkele weken een noodkap wordt aangebracht op het in 1987 door brand aangetaste 17de eeuwse Kasteel Heemstede te Houten. Ook vraagt Heemschut hem erop toe te zien, dat de restauratie - niet slechts renovatie - van Heem stede binnen afzienbare tijd ter hand wordt genomen. Al vóór de brand had de toenmalige eigenaar de Stichting Medische Bi bliotheek Nederland van de Rijks dienst restauratie-subsidie ontvan gen met inbegrip van een bedrag van 240.000,-, waarvoor een brandverzekering moest worden af gesloten. Aan die verplichting werd niet voldaan, waarop de eigenaar na verkoop van het kasteel aan project ontwikkelaar Imanagement i.v.m. dat niet nakomen 240.000.- van de koopsom overmaakte naar de Rijks dienst. Dat geld werd gereserveerd voor het aanbrengen van een nood kap om verder verval van het kasteel tegen te gaan. Op 21 november 1990 had de noodkap aangebracht moeten zijn, wat niet is gebeurd. Op 6 december 1990 verklaarde de pro jectontwikkelaar dit binnen een half jaar te doen. Er is slechts een plastic afdekking aangebracht, die het rot tingsproces juist heeft bevorderd. Het verval zet intussen door. Sittard - Heemschut maakt zich gro te zorgen over de plannen over de verruiming van de Hambeek. Deze zullen het karakteristieke beekdal- landschap ter hoogte van de 'Rooi Brok ernstig aantasten, schrijft Heemschut aan het bestuur van Wa terschap Roer en Overmaas. De ver ruiming van de beek zal ten koste gaan van het schilderachtige laantje, gelegen naast de Hambeek. Dit ont stond uit een eeuwenoud voetpad, dat voert naar de eens zo mooie mo numentale boerderij 't Ham. Het laantje vormt, samen met de oude kastanjeboom en boerderij 't Ham een schitterend en onvervangbaar beeldbepalend ensemble. Heemschut doet een dringend be roep op het Waterschap het laantje zoveel mogelijk te sparen. Loosdrecht - Vlakbij het fraaie kas teel-museum Sypesteyn en achter de monumentale, gerestaureerde Sypekerk en de 18de eeuwse 'Oude Pastorie' wordt door de gemeente Loosdrecht een autohandel ge doogd. Dit werkt zeer ontsierend op de monumentale en toeristische waarden van dit kleinschalige dorps gezicht. Aldus Heemschut in een brief aan B. en W. van Loosdrecht. Zij voegt eraan toe, dat de eigenaar van dit bedrijf anderhalf jaar geleden bovendien een aansluitend stuk wei land heeft gekocht, dat gelegen is in een reservaat. Hij heeft intussen een deel van dit weiland verhard en een sloot gedempt. Op het verharde deel worden nu auto's geplaatst. Inmid dels heeft de eigenaar een hinder wetvergunning aangevraagd voor het oprichten en in werking hebben van een motorherstelinrichting, zodat het echt tot een autobedrijf dreigt uit te groeien. Bovendien heeft zich sinds kort op hetzelfde terrein nog een bedrijf gevestigd: Signwaves Nederland. Dit alles verontrust Heemschut, daar de omgeving van museum, kerk en oude pastorie tot voor kort een van de unieke gave kernen in het mooie Loosdrecht was. De vereniging maakt daarom ernstig bezwaar tegen het eventueel verle nen van de vergunning om deze praktijken te legaliseren en verzoekt de gemeente bovendien de techni sche en optische vervuiling van dit deel van Loosdrecht een halt toe te roepen en de monumentale en toe ristische waarden te beschermen. Loosdrecht - Rapenburch Vastgoed projecten te Oegstgeest heeft plan nen ingediend voor een appartemen tengebouw op de lokatie van 'het Witte Huis' aan de derde plas in Loosdrecht. Met de ontwikkeling van zo'n project zal een verdichting op treden van de karakteristieke bebou wing langs de Nieuwioosdrechtse- dijk. In drie bouwlagen zal een mas sief contour ontstaan, waardoor de beleving van de horizon ter plaatse ernstig wordt aangetast, aldus Heemschut in een brief aan B. en W. van Loosdrecht. Op ca. 1 km ten westen van het Witte Huis is restau rant 'De Rietschans'gelegen, waar voor eveneens sloopplannen be staan t.b.v. de bouw van een (te groot) aantal bungalows. Plannen, die door de gemeente waren goed gekeurd maar door de provincie vooralsnog tegengehouden. Het Wit te Huis heeft als recreatieplek voor passanten een bijzondere attractie omdat deze locatie - naast de Riet schans - de enige gelegenheid is, waar men direct aan het water kan toeven. Zou de horeca wegbestemd worden, dan is in de toekomst de be reikbaarheid van de derde plas van af de openbare weg door passanten niet meer mogelijk. Daarom maakt Heemschut bezwaar tegen realise ring van het plan 'het Witte Huis', te meer omdat dit precedenten schept en er ontwikkelingen in gang worden gezet, waarbij landschapsschoon en karakteristieke bebouwing worden opgeofferd ten behoeve van project ontwikkeling. Wolvega - Heemschut heeft be zwaar tegen het plan de kerk van Munnikeburen in Friesland te slopen. In een brief aan B. en W. van West stellingwerf verzoekt de bond al het mogelijke te doen dit monument in stand te houden. Evenals de dorps gemeenschap vindt Heemschut het een onoverkomelijk verlies als dit ge bouw zou verdwijnen. Het zal voor de kerkvoogdij weliswaar moeilijk zijn een dergelijke niet meer in ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 36