Kerkepad Literatuur: 32 verbinding met het bestaande hout. Er is geen vochtopname mogelijk via de kopse kant. Oorspronkelijke profi leringen en voorzieningen ter beves tiging van vloerdelen, muurankers, plafonds etc. worden in het herstel segment opgenomen. Deze speciale epoxy is niet brandbaar, dus er is geen verhoogd brandrisico! Gewapende verlijming Deze techniek wordt toegepast bij gebroken houtconstructies. Toepas singen: pen- en gat verbindingen, die gedeformeerd zijn, door krimp en overbelasting gebroken balken, en bij gelijmde spanten die gescheurd zijn. Construktieve versterking Renofors heeft een uitstekende op lossing voor gescheurde balken, gor dingen, spanten en gelamineerde liggers. Zonder het geheel te demon teren wordt het beschadigde gedeel te verzwaard met een gewapende kunstharskonstruktie. Bij een balk laag (moer- en kinderbinten) van de fraaie Markiezenhof te Bergen op Zoom (architektuur: Keldermans-fa- milie) werd een nieuw balkdeel op gelijmd, en met wapeningsstaven versterkt. Zo kon een restaurant op de bovenliggende vloer onderge bracht worden, terwijl de oorspron kelijke moer- en kinderbalken (dus het onderliggende authentieke pla fond) gehandhaafd konden worden. Construktieve stabilisering Hierbij treedt Renofors op tegen ver zakking van dakconstructies, trap pen, kapcontructies en dergelijke. Als de opdrachtgever alles in de oor spronkelijke positie wenst terug te zien, dient een vooraf berekend druk- en trekschema te worden op gesteld, waarna stap voor stap de juiste positie weer wordt bereikt. Atelier-restauratiewerk Een interessant aspekt van Renofors is de conservering en aanvulling van consoles, sleutelstukken, panelen etc. van houten constructies. Dat ge schiedt in de werkplaats in Made, door in het bedrijf opgeleide specia listen. Men heeft daar ouderwetse gereedschappen, moderne technie ken, up-to-date machines om alles in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Zo veel mogelijk oorspronkelijke on derdelen worden veiliggesteld voor de toekomst. Replicering Vaak vormen consoles, plastiken en sierlijsten de sluitposten van de be groting. Toch blijven ze architecto nisch gezien gezichtsbepalend voor beeld en sfeer. De oude materiaal keuze voldoet vaak niet meer, en dan is repliceren de juiste oplossing. Verdwenen of incomplete gedeelten worden gemodelleerd naar het origi neel, naar een foto of tekening. Van dit 'moedermodel' wordt een enkele of deelbare mal getrokken, waarin het gewenste aantal replica's afgegoten kan worden, in gips, kunststof, of hydraulische mortel (bij natuursteenvervanging). Deze repli ca's kunnen met iedere verfsoort af gewerkt worden, terwijl de zand- kalk- en tufsteenreplica's door de steenhouwer afgewerkt kunnen wor den. De kap van Huis Malsen Recentelijk behandelde Conser- duc/Renofors ook de 16de eeuwse kap van het voormalig donjon van het sfeervolle Huis Malsen in Well (Bommelerwaard) niet ver van 's Hertogenbosch. De eigenaar, ir. J. Oerlemans, liet mij de resultaten van de doeltreffende houtrestauratie zien. Houtrot had de knooppunten aan één zijde danig toegetakeld, maar de vaklieden uit Made deden hun werk uitstekend, zodat het tus- senbalkgebint weer stabiel is, en er weer heel lang tegen kan! E.J. Deze advertoria! kwam tot stand i.s.m. de firma Conserduc/Renofors H. Janse, Houten kappen in Neder land/1000-1940, Delftse Pers, Delft 1989. Op aanvraag zendt de firma Conser duc/Renofors, Postbus 128, 4920 AC Made, tel. 01626-86363 een rijk geïllustreerde documentatiemap toe. Bezoek zaterdagen Tijdstip uitzending Route Bezoek zaterdagen Tijdstip uitzending Route 8 juni 15 juni 7/6 Amstelland: Ouderkerk aan de Amstel (NH-Kerk, H. Urbanus RK), Nes aan de Amstel (St. Urbanus RK), Uithoorn (Tha- merkerk NH), Vinkeveen (H. Hart van Je zus RK) 17 augustus 24 augustus 16/8 Bergen op Zoom: Bergen op Zoom (Gro te- of Sint Gertrudiskerk, Museum Mar kiezenhof, Voormalige Synagoge), Hal steren (NH-Kerk), Steenbergen (NH- Kerk) 15 juni 22 juni 14/6 Meppel: Meppel (NH-Kerk, Geref. Kerk), IJhorst-De Wijk (NH-Kerk), Koekange (NH-Kerk), Ruinen (NH-Kerk), Ruiner- wold (NH-Kerk) 24 augustus 31 augustus 23/8 Groningen: Nieuweschans (NH-Kerk), Oudeschans (NH-Kerk), Bellingwolde (NH-Kerk), Bourtange (Synagoge en NH- Kerk) 22 juni 29 juni 21/6 Friesland: Wommels (NH-Kerk, Kaas pakhuis Museum Slachtedijk), Edens (NH-Kerk), Mantgum (NH-Kerk), Lutke- wierum (NH-Kerk), Itens (NH-Kerk), Oos terend (NH-Kerk) 31 augustus 7 september 30/8 Goeree-Overflakkee: Ooltgensplaat (NH- Kerk, Het Fort), Oude Tonge (NH-Kerk, RK-Kerk), Sommelsdijk (NH-Kerk, Streekmuseum), Dirksland (NH-Kerk) 29 juni 6 juli 28/6 Helmond: Helmond (St. Lambertus RK, OLV-Kerk RK, 't Kasteel-gemeentemuse um), Stiphout-Helmond (St. Trudo RK), Aarle-Rixtel (Kloosterkapel OLV Zetel der Wijsheid en OLV Praesentatie RK) 7 september 14 september 6/9 's-Gravenhage: - stadsroute - Historisch Museum, Oud-Katholieke Kerk, Klooster kerk, Grote kerk Zomerstop 10 augustus 17 augustus 9/8 Mechelen (België) - stadsroute - St. Pie- ter en Pauluskerk, St. Kathelijnekerk, St. Romboutskathedraal (alle RK), Bei aardschool

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 32