Kunsthars als redding voor aangetaste oude kappen 31 Bedrijfsreportage De rechtgeaarde heemschutter slaat de schrik om het hart, als hij denkt aan de onzekere toekomst van waardevolle oude kapconstructies in Ne derland. Vele plagen, zoals houtworm, de bonte knaagkever, verval, sloop, achterstallig onderhoud - en vocht - bedreigen dit architectuur- bezit van de Lage Landen. Vaak wordt gedacht, dat algehele vervanging noodzakelijk is, maar dit relaas wil u bijbrengen dat dit in veel gevallen niet noodzakelijk is! Een bedrijf, dat zich al jaren speciali seert in het voorkomen en tegen gaan van aantasting is Conserduc/Renofors te Made. Wij gingen er op bezoek. In oorsprong betreft het hier twee bedrijven, te weten Conserduc opge richt te Goes in 1950, voor curatieve en preventieve behandelingen van hout tegen houtaantastende insec ten en schimmels en Renofors, op gericht te Delft in 1970, dat verzwak te houtkonstrukties herstelt door toe passing van kunstharsen met een wapening van glasfiberstaven. Beide bedrijven zijn in 1986 sa mengebracht door de huidige direc teur de heer F. Haasdijk en vanuit het Brabantse Made worden op drachten aanvaard voor uitvoering door geheel ons land. De heer Haas- dijk stelt dat bij zijn bedrijf 1 1 drie is, te weten; - (gratis) onderzoek, advies en prijs voorstel van aangetaste delen - curatieve en preventieve behande lingen tegen houtaantastende in secten en schimmels en herstel van te sterk aangetaste delen - één bedrijf voor beide gespeciali seerde en aanverwante activitei ten Onderzoek en praktijkervaring De door het bedrijf toegepaste poly- meerchemische restauratiemethode houdt in grote lijnen in dat een te sterk aangetast, dus verzwakt deel van een houtkonstruktie, wordt weg genomen tot het gezonde hout. Ver volgens worden glasfiber wape ningsstaven verankerd in het reste rende, gezonde deel van het hout en wordt het weggenomen deel vervan gen door een speciaal voor dit doel ontwikkelde epoxymortel. Deze techniek is ontwikkeld door het Bouweconomisch- en Technolo gisch Bureau Bèta b. v., het TNO te Delft, de TU te Delft en de Rijksge bouwendiensten staat onder toe zicht van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. Na verkrijging van een Nederlands octrooi op deze techniek zijn vervolgens onderzoe ken verricht bij het Institut für Bau- technikie Berlijn, Bureau VeritasXe Parijs, Empa te Zürich, Polytechnico te Turijn en andere instituten voor het verkrijgen van de benodigde oc trooien voor toeassingen in onder meer Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land, Italië, Spanje, Frankrijk, België, Engeland, Scandinavië en de USA. Inmiddels zijn honderdduizenden houtkonstrukties met deze techniek hersteld en heeft het systeem zijn deugdelijkheid, betrouwbaarheid en esthetische waarde bewezen. Ook is dankzij deze techniek veel authen- gekeurd zijn door het Bureau bestrij dingsmiddelen te Wageningen. De uitvoerende medewerkers van Con serduc/Renofors zijn geschoolde vaklieden, die binnen het bedrijf een verdere opleiding volgen voor deze specifieke werkzaamheden. Indien de aantasting een grotere ingreep vergt, wordt de polymeerchemische restauratiemethode geadviseerd. Na herstel volgt vrijwel altijd een preven tieve behandeling van het overig aanwezige houtwerk. De Renofors-methode kent diverse toepassingen, waarvan onderstaand een overzicht. Constructief herstel De eerste techniek die Renofors in 1970 introduceerde was het herstel len van door houtrot verzwakte balk- uiteinden. Daarbij worden aangetas- Restauratiewerk aan een zestiende-eeuwse kap van het donjon Huis Malsen in Weli (Gld.). (foto J. Oerlemans) tiek materiaal bewaard kunnen blij ven. Oorzaken van houtaantastingen zijn veelal achterstallig onderhoud, lekkages of aantastingen door insec ten. De specialisten van Conser duc/Renofors onderzoeken de pro blemen ter plaatse en geven vrijblij vend een advies voor herstel. Indien uitvoering volgt beschikt het bedrijf over de meest moderne houtver- duurzamingsmiddelen, die alle goed- te houtdelen vervangen door speci aal voor dit doel vervaardigde epoxy- mortels waarbij voor de krachtover brenging glasvezelwapeningsstaven worden toegepast. Rond het verwijderde of verzwakte gedeelte wordt een bekisting aange bracht waarin de wapeningsstaven liggen uitgestrekt. Daarin wordt de epoxymortel gestort, die langzaam uithardt. Kenmerkende eigenschap pen: geen krimp, onverbrekelijke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 31