Exposities Bloemenmand voor Beschermvrouwe 30 komt met een Amsterdams theater, werd de Kollumer kerk in de volks mond wel de 'bioscoopkerk' ge noemd. Elders in Kollum en omstre ken zijn voorbeelden van het voor oorlogs bouwen te zien. Zo staan aan de Voorstraat en de Van Lim burg Stirumstraat fraaie woningen, villa's en boerderijen uit het begin van deze eeuw. Behalve de kerk zal het voormalig postkantoor in de weekenden van juli zijn opengesteld. In dit kolossale bouwblok werd in 1980 de Oudheidkamer ingericht. Het ontstaan van dorpen en ste den in Friesland wordt in augustus belicht. Hollum is een van de drie beschermde dorpsgezichten van Ameland en is dan uitgeroepen tot Monument van de Maand. De her vormde kerk dateert van 1678 en de graven op het kerkhof tonen een stijl die typisch is voor Ameland. Ver schillende zeventiende en achttiende eeuwse woonhuizen in Hollum heb ben karakteristieke gevels en vaak betegelde interieurs. In een van de zogenaamde commandeurswonin gen is de Amelander Oudheidkamer ingericht. Daar zijn behalve herinne ringen aan de landbouw, zee- en walvisvaart ook typisch Amelander interieurs, volkskunst en kleder dracht te zien. Buiten het dorp staat de 53 m hoge vuurturen, met het op een na sterkste licht van Nederland. De reddingboot heeft zijn ligplaats in Hollum. Traditiegetrouw wordt de boot door acht paarden door de dui nen een eind de zee ingetrokken. Niet alleen Hollum, maar heel Ame land is ideaal voor wandel- en fiets tochten door de duinen. In 1991 is het precies 400 jaar ge leden dat in Franeker het stadhuis werd voltooid. Voor de Stichting Mo nument van de Maand een mooie aangelegenheid om in september de Renaissance in Friesland onder de loupe te nemen. De vaak natuurste nen gevels zijn rijk versierd met fraai metselwerk, kruiskozijnen en hebben elementen uit de klassieke oudheid als zuilen en frontons. Typisch zijn ook de trapgevels, zoals het stad huis van Franeker er twee heeft. Het is een van de best geconserveerde voorbeelden van stadhuisbouw zoals die na de Tachtigjarige oorlog tot stand kwamen. Het werd gebouwd op een uniek centraal punt in de stad, op een kruising van grachten, waarvan nu één is gedempt. In 1585 was de Franeker Universiteit opge richt, ook een toonbeeld van Renais sance bouwkunst. Dat niet alleen Franeker fraaie gebouwen uit deze bouwperiode heeft, wordt in het boek duidelijk gemaakt. In oktober worden de schijnwer pers twee eeuwen verder gericht. In de tweede helft van de achttiende eeuw werden zowel exterieur als in terieur een zwierige en decoratieve stijl toegepast, de Rococo. Het ge meentehuis van Sneek is een ware mengelmoes van bouwstijlen, maar de voorgevel en bordestrap zijn een van de mooiste voorbeelden van Ro coco in Friesland. De raadszaal, bur gemeesterskamer en enkele andere vertrekken hebben fraaie betimme ringen. Zeven vertrekken in het Scheepvaartmuseum zijn voorzien van rijke betimmeringen. De schoor steenmantels en beddeschotten zijn soms gedekt, soms vrolijk van kleur. Tenslotte is de sacristie van de Grote of Sint Martinuskerk voorzien van een betimmering in Rococostijl. Be halve deze drie opengestelde pan den zijn in en om Sneek nog veel resten van de Rococo in Friesland te vinden. Daarover geeft het boek meer informatie. Het jaar wordt afgesloten in Sint Nicolaasga. In de negentiende eeuw lieten architecten zich graag leiden door voorbeelden uit vroeger eeu wen. Als een van de neo-stijlen wordt in november in de Sint Nico- laaskerk de Neogotiek in Friesland getoond. Elders in Friesland, in Blauwhuis, Leeuwarden en Lemmer zijn ook neo-gotische kerken te zien. De gebouwen zien er 'nieuw' uit om dat er met machinaal vervaardigde baksteen werd gebouwd. Kerken krijgen hoge torenspitsen en andere Gotische stijlkenmerken worden na gebootst: kantelen, spitsbogen en pinakels. Van der Weide is de bouw heer van de Sint Nicolaaskerk, die in 1887 werd voltooid. Opvallend is het bronzen doopvont uit 1933 met vier profeten in knielende torsende hou ding. De ramen werden in de derti ger jaren van onze eeuw door Yde- ma aangebracht. Het orgel werd in 1870 gebouwd door Ypma. Bij de kerk is een reconstructie van de grot van Lourdes te zien. Boeken Acht monumenten leveren ook dit jaar weer acht boeken in de serie Monument van de Maand op. De boeken zijn weer goed gedocumen teerd, rijk geïllustreerd, groter dan voorheen en nu voorzien van route kaarten. Deze boeken zijn verkrijg baar in de boekhandels en VVV's in Friesland en bij het secretariaat. Over de mogelijkheid zich te abon neren op de jaarserie kunt u contact opnemen met onderstaand adres. De monumenten zijn doorgaans ge opend op vrijdag, zaterdag en zon dag van 13.00-17.00 uur. Culturele evenementen vinden vooral in de weekenden plaats. Informatie (in de vorm van een folder) hierover is van maand tot maand beschikbaar bij de VVV's in Friesland en het secretari aat van de Stichting Monument van de Maand, Postbus 805, 8901 BP Leeuwarden, tel. 058-134615 toestel 32/33. Van 22 maart t/m 19 mei: 'Stationsgezichten' in het Spoorweg museum bij het Maliebaanstation. Potlood- en pentekeningen van (be dreigde) Nederlandse stations van Matthijs van de Weijer. Geopend di. t/m zat. 10-17 uur. Zo. van 13-17 uur. Vanaf 28 maart: Prehistorisch materiaal in het Natio naal Hunebedden Informatiecentrum aan de Bronnegerstraat 12 te Bor ger. Inl. 05998-3634. Op 1 april start weer het bezoekers seizoen van de Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen. Van di. t/m za. van 10-17 uur en zondag van 13- 17 uur zijn geopend Kasteel Ammer- soyen, Kasteellaan 7, Ammerzoden; Kasteel Cannenburch, M. van Ros- sumplein 4 te Vaassen; Huis Verwol- de, J. Emilielaan 4, Laren (Gld.). Van di. t/m vr. van 10-17 uur en za. en zo. van 13-17 uur is geopend Kas teel Doorwerth, Fonteinallee 2 te Doorwerth en van di. t/m vr. en zo. van 13-17 uur is geopend Kasteel Zypendaal, Zypendaalseweg 44 te Arnhem. Vanaf 1 april t/m 29 september: Foto's van de Haarlemse fotograaf John Clous van oude gebouwen, schepen en dieren in de Taveerne van Rijksmuseum Muiderslot. Open ma. t/m vr. van 10-17 uur en zo. van 13-17 uur. Op zaterdag 11 mei: Nationale mani festatie 'Red ons rivierenlandschap' op diverse plaatsen in Nederland. Inf. 020-6794341020-6620409, 04181-1837. Tot en met 15 augustus: Hollandi- sches Viertel in Potsdam in ABC-ex- positieruimte Groot Heiligland 37, Haarlem. Georg. door KNOB en Heemschut. Het bestuur van Heemschut heeft zijn beschermvrouwe Koningin Beatrix en haar gemaal prins Claus gefeliciteerd met hun zilveren huwe lijk. Uit dankbaarheid voor de be scherming, die de koningin Heem schut biedt stuurde het bestuur het jubilerende paar een bloemenmand. Koningin en prins hebben Heem schut intussen laten weten deze ge ste zeer op prijs te hebben gesteld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 30