Het Friese Monument van de Maand 1991 29 Al vijf jaar is de Stichting Monument van de Maand actief. Zij wekt en vergroot de belangstelling voor de gebouwde omgeving in Friesland. Met ingang van 1991 wordt een aantal veranderingen ingevoerd. De acht Monumenten van de Maand per jaar worden in een onderlinge sa menhang gebracht die tot nu toe ontbrak. Voor 1991 is gekozen voor het thema 'Bouwen in Friesland'. Iedere maand wordt een bouwstijl be licht en zijn monumenten uit die bouwperiode opengesteld. Een andere verandering zijn de cul- tuurtoeristische routes. Het boek, dat iedere maand uitkomt is groter van formaat en geeft niet alleen een beeld van het Monument van de Maand, maar ook van gebouwen en bezienswaardigheden in de omge ving. Daarnaast worden de monu menten beschreven die in dezelfde bouwperiode elders in Friesland tot stand zijn gekomen. Hiervan worden routekaarten ge maakt van de hele provincie voor au tomobilisten. Van de nabije omge ving komen voor fietsers en wande- van de Maand opengesteld. Zoals bij Romaanse kerken gebruikelijk is, heeft de kerk ronde bogen bij deuren en vensters, dikke muren met brede, ondiepe nissen en gewelven. De Sint-Anna kerk werd in de twaalfde eeuw van baksteen ge bouwd in een rechthoekige vorm en was overdekt met twee kruisgewel ven, in navolging van de Normandi- sche school gebouwd. De koepelbe schildering werd tijdens de restaura tie (1940-1941) aan de hand van oude resten gereconstrueerd. In het zeventiende eeuwse doophek is een De Sint Annakerk in Hantumhuizen, voorbeeld van Romaans bouwen in Friesland. De kerk is als Monument van de Maand april die maand geopend op vrijdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 13-17 uur. Er is een expositie ingericht over Romaanse kerken en terpen in Noord-Friesland. Ook zijn er lezingen en concerten, (foto Winfried Walta) laars natuur- en cultuurhistorische beschrijvingen. Deze keren terug op kaarten die los achterin het boek zijn opgenomen. In april wordt de spits afgebeten met de Middeleeuwse religieuze bebou wing in steen; de Romaanse kerken op de terpen in Noord Friesland. De kerken van Raard, Morra en Wet- zens zijn daarvan voorbeelden. De Sint-Anna kerk in Hantumhuizen - een van de oudste Romaanse ker ken in Friesland - is als Monument opmerkelijke altaarsteen te zien, een voormalige sarcofaagdeksel. In de kerk liggen verschillende oude graf zerken. Als werelds objekt uit de Middeleeu wen staat in mei het schoolvoor beeld van een torenstins, de Schierstins in Veenwouden centraal. Deze veertiende eeuwse verdedi gingstoren is de enige in Friesland. Meer verborgen resten van oude .stinsen zijn verspreid te vinden. De toren heeft zijn naam te danken aan de grijze of 'schiere' monniken van het klooster Klaarkamp van het nabij gelegen Rinsumageest. Het klooster was destijds eigenaar van de Schierstins. Tot in de zestiende eeuw is de toren ingezet ter verdedi ging van het waterrijke gebied. Daar na zijn vooral pogingen gedaan om het woongenot van de stins te verho gen. In de achttiende eeuw is de Schierstins vele malen verbouwd. Toen kwam het woonhuis met een halsgevel tot stand, dat nu in gebruik is als cultureel centrum. Na de res tauratie in 1961 is in de Schierstins de oudheidkamer van Dantumadeel gevestigd. Voor juni is gekozen om de Gotiek in Friesland de aandacht te geven die zij verdient. De Grote of Sint Gertrudiskerk in Workum is daarvan een van de fraaiste voorbeelden. An dere Gotische bouwwerken zoals in Leeuwarden en Bolsward worden in het boek beschreven en op de route kaart opgenomen. Kenmerkend voor de Gotiek zijn de spitse versieringen, bogen rond de vensters en deuren met opengewerkte geometrische fi guren. Kerken als de Sint Gertrudis hebben kruisribben en steunberen. In de zestiende eeuw kwam de kerk tot stand op de plaats waar twee eeuwen eerder al een parochiekerk moet hebben gestaan. Opvallend is de toren uit 1615 die enkele meters van de kerk staat. Het kerkinterieur met zijn heren- en regeringsbank, preekstoel, rouwborden en orgel is zeer de moeite waard. Beroemd is de Sint Gertrudis om haar gildebaren uit de achttiende en negentiende eeuw. Iedere beroepsvereniging of gilde had als taak het afleggen en uitdragen van overleden vakgeno ten; daarvoor waren dragers of gilde baren gemaakt. De kleine kinderbaar is de oudste; deze werd in 1693 ge maakt. Tussen 1936 en 1951 werd de Sint Gertrudiskerk gerestaureerd. De gereformeerde 'bioscoopkerk' In juli wordt een sprong gemaakt naar de twintigste eeuw. De jonge bouwkunst in Kollumerland staat dan centraal. De karakteristieke gerefor meerde kerk aan de Oostenburg straat in Kollum werd in 1924 door E. Reitsma gebouwd. Deze architect is ook verantwoordelijk voor de bouw van onder andere de Petikaankerk in Leeuwarden. Door de opmerkelijke plafondbeschildering, die overeen-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 29