Boeken Jaarboek Vereniging Oud Utrecht 1990 Jaarboek Monumentenzorg 1990 VVAI Koper Kasteel en evenement 28 Dit jaarboek biedt een zestal bijdra gen over uiteenlopende onderwer pen. O.a. een historisch overzicht van S.L. Wynia over de archeologi sche opgravingen van de Romeinse militaire versterkingen in Vechten. Verder bijdragen over het buitenge recht Tolsteeg, het Jachtrecht, land meter Justus van Broeckhuijsen en Jonas Zeuner, die een bepaalde techniek ontwikkelde voor zoge naamde achterglasschilderijen. Vereniging Oud Utrecht, p.a. A. Nu- mankade 199, 3572 KW Utrecht Met de decentralisatie van de Monu mentenzorg zijn de werkzaamheden van de Rijksdienst drastisch veran derd; van een controlerende naar een meer adviserende taak. De Rijksdienst moet zich ontplooien als centraal kennisinstrituut, waar niet alleen kennis verzameld en opgesla gen wordt, maar waar vooral kennis toegankelijk is, toegankelijk wordt gemaakt en uitgewisseld wordt. De uitgave van een Jaarboek is daartoe een medium en het is dan ook de bedoeling dat hierin een gevarieerd scala aan onderwerpen met betrek king tot de monumentenzorg aan de orde komt. Het jaarboek wil een nationaal plat form bieden en op reflecterende wij ze zowel immateriële als materiële zaken aan de orde stellen, aldus de redactie. De opzet is dan ook twee ledig met beschouwende, becom mentariërende artikelen in het eerste deel en meer feitelijke gegevens in het tweede. Het streven van de re dactie is er bovendien op gericht het lokale of regionale niveau te over schrijven, voornamelijk om een zo algemeen mogelijk kader te schep pen. Een greep uit de opstellen in dit eerste jaarboek: de wetenschap pelijke beschrijving van architectuur, die een meer literaire vorm zou moe ten krijgen om de publieke belang stelling te vergroten; het Charter van Venetië en de Monumentenzorg; hergebruik en herbestemming van kerken; de Amstelkerk en de prote stantse kerkbouw in de 17e eeuw en de gewelfschilderingen in de Her vormde kerk van Warmenhuizen. In Heemschut 1988, afl. 3/4 p. 35 schreef ik een stukje over de Gro ningse stichting 'Het Woonhuismo nument'. Het gesprek met voorzitter M.C. Scheers voerde ik in zijn woon huis, de oude pastorie van Warffum. Ik schreef toen dat ik hoopte dat Heemschut t.z.t. meer over dit inte ressante bouwwerk zou berichten. In het Jaarboek Monumentenzorg wordt door de eigenaar in samen werking met Prof. Meischke uitge breid verslag gedaan van de bijzon dere bouwhistorische vondsten in dit pand. De bijdragen zijn gelukkig niet te lang, hetgeen de leesbaarheid ten goede komt en bevatten veel illustra ties. Voor degene die zich verder in het onderwerp wil verdiepen is per bijdrage een notenapparaat en/of een literatuurlijst opgenomen. Deze nieuwe uitgave mag een geslaagd initiatief genoemd worden. Zwolle, Waanders, 1990. 150 pp. ISBN 90 6630 269 0. Prijs 35,-. De Vlaamse Vereniging voor Indus trieel Erfgoed voed een jaar lang, tot april 1991 een 'Campagne Indus trieel Erfgoed' om de belangstelling en de inzet van publiek, overheid, bedrijven en verenigingen te wekken voor het industrieel verleden; om te redden wat er nog te redden valt. Met het boekje 'Handen te kort' werd de campagne ingezet. Na een histo risch overzicht, formuleert een aantal personen hun gedachten omtrent het industrieel verleden en het belang van behoud. Voor een lidmaatschap (incl. nieuwsbrief) wende men zich tot VVAI, Postbus 30 (Postkantoor Maria Hendrikaplein), 9000 Gent- 12. Tel. 056/359102. Met de uitgave van 'Koper in Neder land; het gebruik van koper in voor bije eeuwen' wordt een serie van vijf deeltjes gecompleteerd. Vanaf 1983 verschenen achtereenvolgens zink, gietijzer, terra cotta en lood, alle sa mengesteld door Meindert Strokroos, werkzaam bij de afdeling monumentenzorg van de Bouw- en woningdienst te Amsterdam. (Zie Heemschut 1989, afl. 1/2 voor de bespreking van lood). Stokroos kiest telkens onderwerpen die nauwelijks onderwerp van studie zijn geweest, waarbij hij aantekent dat de boekjes slechts een eerste kennismaking zijn en hopelijk aanzetten tot verder on derzoek. In ieder geval bevatten ze allen een schat aan interessante ge gevens. De informatie wordt boven dien op een heldere begrijpelijke ma nier gegeven en voorzien van vele afbeeldingen. In de inleiding stelt Stokroos 'dat het bij koper, brons of messing niet altijd gaat om kande laars, beddepannen en ander huisraad 'tot behoef of tot cieraet'. Na hoofdstukken over eigenschap pen, geschiedenis en technische as pecten (brons, messing, de Duitse en de Engelse methode) koperslage rijen (o.a. op de Veluwe) wordt de geschiedenis van een aantal bedrij ven in Nederland en Vlaanderen be schreven, met produkten variërend van geschut, knopen, beelden, plaat materiaal, kerkelijke producten (Fir ma Brom Utrecht), lampen en kro nen (Firma Cuprera te Den Haag) tot bronzen beelden van de firma's Mer- kelbach van Enkhuizen (Breda) en de Brusselse Compagnie des Bron zes. In de bouw werd koper veelvul dig toegepast als dakbedekking. Kennis van deze wijze van toepas sing is belangrijk omdat men daar in de restauratiepraktijk in toenemende mate mee wordt geconfronteerd. Ook in de jonge bouwkunst werd bij ornamentiek veelvuldig koper toege past en bij restauraties ontbreekt maar al te vaak kennis van het mate riaal. Het boek heeft verder nog hoofdstukken over koorhekken, doopvonten, kaarsenkronen, winkel puien (bronzen deuren) en grafpla ten. Een hoofdstuk handelt over de speciale techniek galvanoplastiek of 'galvanische vormkunst', een metho de waarmee men van een voorwerp met behulp van elektrische stroom metalen kopieën kan maken. Bij voorbeeld naar gipsen voorbeelden, een ingewikkelde en kostbare tech niek, die geen lang leven beschoren bleek (o.a. toegepast bij Van Kem pen in Voorschoten). Tot slot geeft Stokroos een aantal voorbeelden van toepassingen: van de ketel aan de Waag te Deventer tot de dakbe dekking van de St. Bavo in Haarlem. Het zou me niets verbazen als Stok roos nog een nieuw onderwerp ter bestudering vindt en de serie ge woon door gaat! De uitgave (68 pp.) is verkrijgbaar bij het Gemeentelijk Bureau Monumen tenzorg te Amsterdam door overma king van 17,50 op postgiro 5856644 onder vermelding van de ti tel. De eerder verschenen deeltjes zijn nog verkrijgbaar. Informatie bij voornoemd bureau 020-263947. AMtC De Nederlandse Kastelenstichting (NKS) heeft onlangs een boekje uit gegeven 'Kastelen geschikt voor evenementen; voor uw recepties, party's, feesten, vergaderingen etc.' Het boekje bevat 52 Nederlandse kastelen, huizen, havezathes en landgoederen, die men kan huren voor een speciale gelegenheid. Informatie NKS: Poortgebouw 'Huis Doorn', Lang- broekerweg 10a, 3941 MT Doorn. Tel. 03430-16282.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 28