Heemschut-agenda 26 derijen en ook kleinere objecten zo als een schaapskooi, een herden kingsobelisk en een muur van het voormalige landgoed Hotte Dieren. Op gemeentelijk niveau is sinds het begin van de jaren tachtig een mo numentenverordening van kracht en ontplooit een monumentencommis sie zijn werkzaamheden. De com missie adviseert B. en W. bij onder meer het samenstellen van de mo numentenlijst. Bij de selectie van de monumenten hanteert men de crite ria van de Bond Heemschut, het geen de goedkeuring van B. en W. waarheid.' Het is niet uitgesloten, dat de commissie haar criteria zal moeten 'bijschaven' om zo met minder mo numenten uit te komen. Om de gel delijke lasten in betere banen te kun nen geleiden denkt Van Dijk aan een soort meerjarenprogramma analoog aan die van de rijksmonumenten. Een andere zaak die een effectief monumentenbeleid in de weg kan staan, is het gebrek aan ruimte voor nieuwbouw. Rheden is geen groei- gemeente, in principe mag er niet in het buitengebied gebouwd worden. Neo-renaissance villa (1894) aan de Zutphensestraatweg in Dieren-Zuid. Architect: E. Lofvers. heeft. Eerst worden alle kernen aan gepakt en daarna het buitengebied. De Steeg is met 25 monumenten af gerond. Dieren-Zuid, een 'gevoelig gebied', is nu in behandeling en zal een fors aantal opleveren. Schattin gen duiden op een totaal van maar liefst 650 potentiële monumenten in de hele gemeente. Financiering struikelblok De financiering zal dan het grote struikelblok kunnen zijn. Het monu mentenfonds bedraagt momenteel 1,5 ton voor lopende zaken en jaar lijks komt er 1 tot 1,5 ton uit het stadsvernieuwingsfonds voor onder- houdssubsidies en restauraties be schikbaar. Wethouder C. van Dijk met de portefeuille monumenten deelde het volgende mede: 'Aange zien het aantal monumenten op dit moment nog niet zo groot is, zitten we financieel nog ruim in ons jasje. Bij de Raad bestaat de intentie om het gemeentelijke monumentenbe leid consequent en serieus aan te pakken. Maar het is afwachten in hoeverre zij dat bij een totale finan ciële afweging zal waarmaken. Dan komt het bekende uur U, het uur der Dit betekent, dat de druk op de histo rische dorpskernen toeneemt als het gaat om eigentijdse architectonische en stedebouwkundige invullingen of aanpassingen. Volgens Van Dijk moeten dergelijke ontwikkelingen in de toekomst toelaatbaar zijn, anders ontstaat er een 'trendbreuk'. Hij denkt aan de bouw van bijvoorbeeld woningen tegen de uiterwaarden in Dieren-Zuid en winkels in Velp-cen- trum. 'In Velp heb je dan het eeuwi ge economische belang afgezet te gen de cultuurhistorische waarde, daar doen we duidelijk aan belan genafweging', aldus de wethouder, die ook middenstands- en economi sche zaken beheert. Naast de zorg om de monumen ten zelf ziet de gemeente het ook als haar taak de landschappelijke omge- vingswaarde van die bebouwing te versterken. Groenelementen zoals parken en lanen zullen extra aan dacht krijgen. Deze voornemens val len binnen het kader van de ge meentepolitiek om het groengebied zo veel mogelijk intact te laten. Als uitgangspunten hanteert men hierbij: het Streekplan Midden-Gelderland (provinciaal), het Bestemmingsplan buitengebied en het concept Lands- schapsbeleidsplan (gemeentelijk). Gezien het toekomstige verstede- lijkingsproces van het gebied Arn- hem-Nijmegen kan de recreatieve functie van Rheden belangrijker wor den dan zij al is. Monumenten kun nen een extra aantrekkingskracht uitoefenen op het toerisme. Volgens Van Dijk, ook wethouder van toeris me, recreatie en cultuur, is dit een sterk argument bij de verdediging van zijn monumentenzaak. En wel licht ziet de gemeente het bedrijven van monumentenzorg wat minder zorgelijk tegemoet... Met dank aan de heer C. van Dijk en de heer J. Lotze, ambtenaar Dienst Ruimtelijke Ordening. V. M. J. A. N. Collette is kunsthistori cus en lid van de Provinciale Com missie van de Bond Heemschut Gel derland. 11 mei Ledendag te Woerden met excursie, georg. door Heemschut-Utrecht. Le den kunnen ook niet-leden introdu ceren. Aanvang 10 uur. (Zie ook pa gina 35 en het vorige nummer pag. 23) 11 mei Nationale Molendag. 25 mei Excursie naar de Alblasserwaard, georg. door Heemschut-Zuid-Hol- land. Aanvang 9.30 uur bij station van Dordrecht. (Zie ook pag. 35) 1 juni Algemene Ledenvergadering Bond Heemschut te Apeldoorn met daarna excursie naar Paleis Het Loo. Aan vang 11 uur (zie ook pag. 35) 1 juni Excursie naar marinewerf Den Hel deren het eiland Wieringen. Georg. door Heemschut-Noord-Holland. (Zie ook pag. 35) 10 augustus Excursie naar Oirschot, georgani seerd door P. C. Heemschut Nrd. Brabant. 7 september Excursie naar Zuid-Limburg (gebied van de Geul vanaf Valkenburg tot aan haar uitmonding in de Maas). Georg. door Heemschut-Limburg. (Zie ook pag. 35) 5 oktober Landelijke Heemschutdag in Hilver sum. (Zie ook pag. 35)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 26