Architectonisch erfgoed in Rheden en Renkum baart zorgen V. M. J. A. N. Col lette 25 De Gelderse gemeenten Rheden en Renkum vormen in meerdere op zichten eikaars spiegelbeeld: gelegen tegen respectievelijk de oost- en westzijde van Arnhem, ingebed in een landschap van Veluwezoom en riviervallei en met een vrijwel identiek aanzien, grotendeels bepaald door de architectonische, stedebouwkundige en geografische ontwik kelingen tussen circa 1850-1940. Onlangs werden deze ontwikkelin gen systematisch vastgelegd door het Monumenten Inventarisatie Pro ject (MIP). Uit het onderzoek kwa men relatief zeer veel waardevolle objecten en enkele bijzondere gebie den tevoorschijn. De vraag dringt zich dan op: welke architectonische erfenis bezitten de beide gemeenten en hoe denken zij hiermee in de toe komst om te gaan? In dit nummer van Heemschut komt Rheden aan bod, het volgende zet Renkum in de schijnwerpers. De gemeente Rheden ligt noordelijk voornamelijk agrarisch van karakter. De uitbreidingen, waaraan zij daarna blootgesteld werden, hingen samen met de volgende drie factoren: - de vestiging van welgestelden, die in Indië, Rotterdam of Amsterdam door middel van handel en indus trie fortuin verworven hadden en 'buiten' wilden gaan wonen: - de bloei van het toerisme, even eens vanwege het natuurschoon; - de ontwikkeling van de industrie. De dorpen ontlenen nu nog een aan zienlijk deel van hun architectoni- Zusterklooster 'St. Jozef' (1914) aan de Rozendaalselaan, Velp-Noord. De villa heette oorspronkelijk 'Arva'. De architecten zijn Freem en Bremer. aan de helling van de Veluwe en wordt zuidelijk door de grillig verlo pende IJssel begrensd. Op de over gang van de stuwwal naar het rivier dal bevinden zich de kernen van de dorpen, van west naar oost, Velp, Rheden, De Steeg, Ellecom, Dieren, Spankeren en ietwat noordelijker Laag-Soeren. Zij worden aaneenge schakeld door een oude hoofdweg langs de Veluwerand. De nederzet tingen waren tot circa 1850 klein en sche en stedebouwkundige identiteit aan de in de periode 1850-1940 on dergane veranderingen. Op het ge bied van de architectuur is de vol gende vierdeling te maken. Vierdeling - talrijke villa's en middenstandswo ningen en enige arbeiderswonin gen; - hotels, pensions, in Laag-Soeren een kuurbadhuis, boerderijen, schaapskooien, een zalmkwekerij, een steenfabriek en de Gazelle- fietsenfabriek in Dieren-Noord\ - eveneens in Dieren-Noord aan de spoorweg (1865) het resterend stationsdeel, de Gazelle-fietsenfa- briek en langs het Apeldoorns ka naal (circa 1860) twee bruggen met dienstwoningen en over de IJssel de boogbrug Ellecom-Does- burg-, - kerken, pastoriën, begraafplaat sen, kloosters, postkantoren, het voormalige gemeentehuis en bun kers als onderdeel van de IJssel- linie. Op stedebouwkundig terrein komt het verschijnsel van lintbebouwing langs verbindingswegen veelvuldig voor. Het meest gave voorbeeld hier van is de Zutphensestraatweg en omgeving met villa's, herenhuizen, middenstandswoningen en winkels in Dieren-Zuid. Karakteristiek voor de gemeente is ook de situering van villa's op verkavelde landgoederen. Zo hoorde de grond van het fraaie villapark Overbeek (1901 en later) in Velp-Noord oorspronkelijk tot de ge lijknamige achttiende-eeuwse villa, die men omstreeks 1907 liet afbre ken. In een ander gebied in Velp- Noord is er eveneens sprake van een sterke relatie tussen bebouwing en omgeving. Het betreft een wijkje met blokken middenstandswonin gen, beïnvloed door de stijl van de Amsterdamse School, dat in 1922 op planmatige wijze door het architec tenbureau Vorkinken Wormser is opgezet. Schat aan jonge bouwkunst Rheden bezit een schat aan voor beelden van jonge bouwkunst. Zij zijn deels te plaatsen in een bijzon der stedebouwkundig verband, waarvan de drie bovenaangehaalde voorbeelden getuigen, of in een waardevol landschappelijke omge ving. Wil men die erfenis voor de toekomst veilig stellen, dan is een gestructureerd en slagvaardig monu mentenbeleid een vereiste. Hoe staat het overigens met de monu mentenzorg in de gemeente? Gemeentelijk beleid Tot nu toe zijn er door het rijk 37 mo numenten geregistreerd. Hieronder vallen een reeks kastelen en buiten plaatsen, kerken, woonhuizen, boer-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 25