l 19 het 'Hollandisches Viertel' bemoeilij ken. Maar die steun is slechts mond jesmaat. 'Wij hebben inmiddels een toezegging kunnen doen, ook finan cieel, voor het gewenste bouwhisto risch onderzoek. Maar dat is slechts een begin'. Nederlandse deskundi gen zegden belangeloos hun mede werking toe. Ook het bedrijfsleven toonde belangstelling, met name een combinatie van drie grote Neder landse restauratiebedrijven wil in Potsdam aan de slag gaan. Maar de concurrentie uit West-Duitsland zit natuurlijk ook niet stil. Voorlopig lijkt er dus weinig te restaureren. Intus sen reist Eising bijna maandelijks naar Potsdam. Hij wist er te bereiken dat de materiaalkeuze voor het her stel werd opgeschort tot de uitkom sten van het bouwhistorisch onder zoek bekend zijn. En ook wordt be ton in plaats van hout voor de vloe ren momenteel geweerd. Tentoonstelling over Potsdam verlengd Waarom het nu in feite gaat in Pots dam is met de komst van de over zichtstentoonstelling 'Amsterdam mers in Potsdam' een stuk duidelij ker geworden. Financieel onder steund door de Bond Heemschut kon de KNOB tot begin februari in het Amsterdams Historisch Museum een kleine expositie inrichten over de Hollandse Wijk in Potsdam en de kansen op herstel. Die tentoonstel ling is nu tot en met 15 augustus in het Architectuur- en Bouwhistorisch Centrum in Haarlem te bezichtigen. Ze gaat daarna waarschijnlijk nog naar Leiden en zeker naar Bonn. Uit het feit dat de oudste en de grootste organisatie op het terrein van de mo numentenzorg in Nederland geza menlijk de schouders hebben gezet onder dit initiatief mag worden afge leid, dat ook in ons land in bredere kring wordt beseft dat voor het 'Hol landisches Viertel' in Potsdam de noodklok luidt. De tentoonstelling is afkomstig uit het gerestaureerde pand Mittelstras- se 7 in Potsdam, waar het echtpaar Gobel- fervente medestanders van Norbert Blumert - voorjaar 1990 een galerie heeft ingericht. Tijdens mijn oriëntatiebezoek groeide het besef met welk een uniek stukje Neder landse architectuur we hier te maken hebben. En toen ik vernam - ook via het gastenboek - dat de KNOB het voortouw had genomen om de Hol de particuliere monumentenzorg in de voormalige DDR? Heemschut - Heimschutz: de boodschap is (nage noeg) identiek. Het werk kan dat zijn: Potsdam is een uitdaging voor de tachtigjarige BOND HEEMSCHUT om er samen de schouders onder te zetten! Amsterdammers in Potsdam Architectuur- en Bouwhistorisch Centrum (ABC), Groot Heiligland 47, De nieuwe Duitse ambassadeur in Nederland dr. K. J. Citron opende de door de KNOB en Heem schut georganiseerde tentoonstelling 'Amsterdammers in Potsdam', die nu t/m 15 augustus in Haarlem te zien is. Rechts naast de ambassadeur alg. directeur Duimel van Heemschut, (foto Uni ted Photos De Boer, Haarlem) landse wijk te redden, daartoe uitge nodigd door de pas opgerichte 'För- derverein zur Pflege niederlandi- scher Kultur'\n Potsdam, werd het voor mij duidelijk dat ook van Heem schut een inspanning werd verlangd. Zeker na die gesprekken waarin dringend de vraag naar voren kwam: hoe kan Heemschut als (bevriende) organisatie uit een bevriend land be hulpzaam zijn bij het opbouwen van Haarlem (tegenover het Frans Hals museum). Van 15 maart tot en met 15 augustus 1991Di-za: 12-17 uur. Zo: 13-17 uur. Ma: gesloten. Toe gang gratis. Ton Gijsbers is secretaris van de provinciale commissie van Heem schut in Gelderland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 19