18 IIOLLWDISI M)]S Ml t^r-. r~\ r^\ r\ Plattegrond van das Hollandisches Viertel geweest. Wel werden in de jaren ze ventig proefrestauraties uitgevoerd, die echter bij gebrek aan geld, deug delijke bouwmaterialen en goed op geleid personeel bleven steken in een goedbedoelde poging. Het wa ren de jaren dat voor sanering even veel geld beschikbaar kwam als voor nieuwbouw. En bij die nieuwbouw werd in de D.D.R. voorrang verleend aan projecten volgens de zoge naamde 'Plattenbauweise': het sys teem waarbij vooraf gefabriceerde bouwonderdelen (muren, vloeren, gevelinvullingen, enz.) kant en klaar werden aangeleverd en op elkaar geplaatst. De meeste flats in Oost- Duitsland zijn opgetrokken op die manier. Ook in Potsdam: legio treu- rigmakende voorbeelden kun je er 'bewonderen' pal naast of tegenover de historische monumenten in de binnenstad als de Nikolaï-kirche van Schinkel of het oude Raadhuis van Jan Bouwman. In 1984 leek er eindelijk redding te komen. De stad Potsdam maakte een restauratieplan bekend voor alle 134 woningen, inclusief herbouw van de verdwenen panden en sanering van de binnenterreinen. Daarmee was een bedrag gemoeid van circa 85 miljoen Ostmark. De huizen zou den als vroeger worden toegewezen aan winkeliers en ambachtslieden. Wonen en werken: een gemengde functie inclusief een horecabestem- ming voor sommige panden, die voor het totale complex de oorspron kelijke situatie zo dicht mogelijk zou benaderen. Jammer genoeg was er toch weer te weinig geld en bleek het Bureau voor Monumentenzorg van Potsdam onvoldoende voorbereid op het kar wei. Met als gevolg een veel te ingrij pende aanpak. Houten vloeren wer den vervangen door beton. Uit het lood staande gevels gingen tegen de grond en werden opnieuw, maar nu kaarsrecht, opgemetseld. In de loop van 1990 kwam het project helemaal stil te liggen. Zestien woningen wa ren op dat moment verkocht aan particulieren, twee daarvan zijn in middels gerestaureerd, zeven staan in de steigers. Een extra complicatie deed zich voor na de vereniging van de beide Duitslanden. Het onder zoek naar de eigendomsrechten van vroegere bewoners, die inmiddels al jaren in de Bondsrepubliek wonen, kan veel tijd vergen. En zolang duurt de onzekerheid voort. Gedreven Al met al een desastreus beeld voor het 'Hollandisches Viertel'. Maar ar chitect Norbert Blumert weigert bij de pakken neer te gaan zitten. 'Dit tijds- verlies kan op termijn een giganti sche winst betekenen. Nu krijgen we de kans om bouwhistorisch onder zoek te verrichten (Minister Alders ondersteunt, zo bleek onlangs uit zijn antwoord op Kamervragen, het voorstel van minister d'Ancona hier toe). We weten veel te weinig van de 'Hollandse wijk'. Ik hoop op mede werking uit Nederland. In Nederland se archieven, maar ook hier in Pots dam moet nog veel onverwerkt ma teriaal liggen. De studie van prof. dr. Fr. Mielke, waarop we ons bij het herstelplan hebben gebaseerd, zal waarschijnlijk moeten worden aan gevuld'. Voor hem is de wijk hét visite kaartje van Potsdam, samen met slot Sanssouci. 'Hier woonden am bachtslieden, handelaren en kunste naars. Wie deze wijk aan verder ver val prijsgeeft verkwanselt onze cultu rele identiteit. De buurt is (nog altijd) een uitstekend voorbeeld van plan matig bouwen in de 18de eeuw. De toen gecreëerde infrastructuur is in wezen nog aanwezig en bepaalt ook voor de toekomst het beeld'. De bewoners van het 'Viertel' en de dienst Stadsarchitectenbureau Potsdam zijn het hartgrondig met Blumert eens. De nadruk moet blij ven liggen op wonen en werken. In dat beeld past ook de komst van kleine boetiekjes met het oog op de te verwachten toeristische ontwikke ling en het herstel van de oude her berg 'Zum fliegenden Hollander', compleet met het reliëf van een zeil schip in de voorgevel. De huizen moeten met een aanpassing aan de huidige wooneisen zoveel mogelijk in de originele staat worden hersteld. Dat houdt volgens Blumert en de zij nen in: met behoud van zoveel mo gelijk oude materialen. KNOB Hij wordt daarin bijgevallen door drs. Th. M. Eising, de directeur van de Koninklijke Nederlandse Oudheid kundige Bond, die vanaf voorjaar 1990 de Potsdammers met raad en daad terzijde staat. De KNOB pro beert te redden wat er te redden valt. 'We hebben gelukkig via de pers in stanties en overheden met de neus op de feiten kunnen drukken', zegt Eising. Door zijn toedoen kon vorig jaar ook een delegatie vanuit Pots dam naar Nederland komen. Ze zocht en verkreeg hier steun voor het oplossen van de knelpunten, die de voortgang van de restauratie in Hollandse gevels op de hoek Mittelstrasse/Benekerstrasse. (foto T. Elsink)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 18