Noodklok luidt voor Hollandse Wijk in Potsdam 17 Expositie in Haarlem duurt t/m 15 augustus Ton Gijsbers De Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond (KNOB) stelde, fi nancieel gesteund door de Bond Heemschut, een expositie over de Hol landse Wijk in de Berlijnse voorstad Potsdam samen, die momenteel in Haarlem is te bezichtigen. Speciale aandacht wordt besteed aan de po gingen om een van de te restaureren panden in te richten tot een Neder lands Woonhuismuseum. Ton Gijsbers, recent actief in het leggen van nuttige contacten met Heemschuts zusterorganisaties in het oosten van Duitsland, bezocht onlangs Potsdam, Berlijn en Dresden. Zijn indrukken over het herstel van de Hollandse Wijk in Potsdam, de stadsvernieuwing in de (Oost)Berlijnse arbeiderswijk 'Prenzlauer Berg' en de traag vorderende restauratie van het Koninklijke Slot in Dresden geven een verrassend, soms ook onthutsend beeld van veertig jaar monumentenzorg in de voormalige Deutsche Demokratische Republik. Het eerste van zijn drie artikelen volgt hier. De werkelijkheid van de Hollandse Wijk in Potsdam is nog grauwer dan ik al vermoedde. Overal vervallen huizen, kapotte daken, verrotte raamkozijnen, schots en scheef han gende luiken. Hier en daar gaapt een groot gat in de gevelwand, daar zijn de woningen wegens bouwval ligheid gesloopt of ze werden tijdens de tweede wereldoorlog verwoest. Het 'Hollandisches Viertel' ligt er ver laten en somber bij. Daar doet ook een hier en daar vrolijk geschilderde woning, die wél is opgeknapt, wei nig aan af. Sommige straten zijn afgezet met manshoge hekken. Erachter ontwaar ik stapels stenen, een hoop cement, veel, veel bouwpuin en de contouren van een kraan. Die is niet in gebruik. 'Capaciteitsproblemen' hoor ik mijn gids, de architect Norbert Blumert zeggen. Hij bedoelt daarmee: geldgebrek, te weinig bouwmaterialen en onvol doend geschoolde arbeiders. Blu mert woont in de Hollandse wijk in een nog te restaureren pand en werkt als deskundige van het Bureau Monumentenzorg Potsdam samen met zijn collega ir. D. Leh- mann, de projectleider, aan de reha bilitatie van wat wel het voornaamste complex van Hollandse architectuur in de hele wereld buiten Nederland zelf wordt genoemd: vier huizenblok ken met in totaal 134 woningen, ge bouwd tussen 1732 en 1737. Veertig jaar later, van 1773-1785 worden daar nog eens 24, iets grotere wo ningen aan toegevoegd. De huizen blokken worden door twee kruisende straten doorsneden. De huizen ogen inderdaad typisch 'Hollands' met hun klok- en trapgevels in rode baksteen, geornamenteerde deuromlijstingen, gevelstenen en luiken. In het interi eur van de panden zijn kelders met daarboven een opkamer en oude te gelkachels te vinden. Contacten Het eerste contact tussen Amster dam en het koninkrijk Pruisen, het in de vensters. Jan Bouwman, Hubrecht Ketel, Anton de Ridder en Adriaen den Ou den krijgen vervolgens de opdracht een nieuwe wijk in Potsdam te bou wen, die in Hollandse stijl zal worden opgetrokken. Mogelijk speelt ook het gegeven van de moerassige bodem in en rondom de stad een rol bij het aantrekken van de Hollanders. In de nieuwe woonwijk wil de koning vooral (Ne derlandse) ambachts- en kooplieden huisvesten, die de Pruisische econo mie nieuw leven moeten inblazen. Zij kunnen wonen en werken in een voor hen min of meer vertrouwde omgeving. Uiteindelijk heeft het ko ninklijk initiatief niet het gewenste re sultaat gehad, maar Potsdam houdt er wel zijn 'Hollandisches Viertel' aan over. Topmonument Het restaureren in de Mittelstrasse komt, ondanks stagnaties, op gang. (foto A. A. E. M. Gijsbers) vroegere Keurvorstendom Branden burg met zijn hoofdstad Potsdam, komt tot stand in 1732. Koning Fre- derik Willem I brengt dan een be zoek aan Amsterdam. Hij komt on der de indruk van het vakmanschap in de Republiek en vraagt een aantal Amsterdamse bouwmeesters en ambachtslieden de bouw van zijn jachthuis in de buurt van Potsdam te willen voltooien. Dit jachthuis 'Stern' heeft inderdaad een 'Hollands' ge zicht, compleet met geornamenteer de klokgevel en een roedeverdeling Tweehonderd jaar bleef de wijk be trekkelijk intact, hoewel geleidelijk aan de meeste binnenterreinen wer den volgebouwd door functieveran dering van de oorspronkelijke be bouwing. In de Duitse Boeren- en Arbeidersstaat, de D.D.R., werd het 'Hollandisches Viertel' bestempeld tot monument in de categorie A: de hoogst mogelijke kwalificatie, die bij voorbeeld ook geldt voor het slot en het park van Sanssouci, even buiten Potsdam. Maar veel meer dan een dode letter is deze aanwijzing niet

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 17