De victorie begint niet op het Victorieplein ÏÏÏÏT mm mm Het Narrenfeest van de balans tussen nieuwe en oude architectuur m. 11111 I I I I Hf HKnijtijzer 14 In zijn boek 'Het Narrenfeest' schrijft Harvey Cox- aldus een recensent - dat het historische bewustzijn de mens in de weg staat om het heden te verstaan. Toch is het niet Cox' bedoeling om dit historische bewust zijn af te schaffen of de geschiedenis nietig te verklaren. Cox wil de Narrenfeestelijkheid hanteren als een manier waarop wij de historie af koelen zonder haar te ontlopen. Deze woorden van Harvey Cox zijn een goede inleiding voor een be schouwing over de ontmoeting van oude en nieuwe architectuur in het Plan Zuid. Aan het Victorieplein ligt een vijftal woningen (26 t/m 34) tussen alles- Roorda - kennelijk niet aange kund. Het resultaat van deze prijs vraag is gepubliceerd in de brochure 'Niet aangepast inpassen'. Daaruit blijkt dat zeven van de acht inzen ders er helaas duidelijk in zijn ge slaagd om niet 'aangepast' in te pas- LU Het 'winnende' ontwerp voor de zuidgevel aan het Victorieplein. zins redelijke belendingen. Nu heb ben ambtelijke instanties funderings gebreken aangewend om over te kunnen gaan tot sloop van dit blokje woningen. Op een zo markante plek in Am sterdam Zuid werd het toekomstige gat in de straatwand aanleiding om ter gelegenheid van het 75-jarig jubi leum van het Woningbedrijf Amster dam door middel van een meervou dige opdracht aan acht architecten een scala van ideeën te laten ont wikkelen voor een nieuwbouw-ont- werp. 'Niet aangepast inpassen' Qua opdrachtgever ziet het Woning bedrijf Amsterdam - aldus het hoofd de heer L. Pouw- het als zijn taak te zoeken naar een nieuwe vormentaal in de stadsvernieuwing onder het motto 'niet aangepast inpassen'. Die uitdaging voor de hedendaagse ar chitecten om met respect voor het verleden een eigentijds antwoord te geven op het vraagstuk van de stadsvernieuwing, hebben de inzen ders - met uitzondering van Kingma sen in een waardevolle situatie en juist dat is in strijd met het program- accoord 1990-1994. De gemeente raad geeft daarin aan dat er een af weging moet plaatsvinden tussen enerzijds behoud en anderzijds kwa litatief hoogwaardige nieuwe ontwik kelingen, die de historische waarden van de stad dienen te benadrukken en te versterken. De heer M. Klaren van Bouw en Wo- De zuidgevel van M. de Klerk aan de Vrijheidslaan. ningdienst merkt terecht op dat het Victorieplein dé plek is waar de filo sofie van de ontwerper van het ste- debouwkundige plan Zuid van H. P. Berlage (1917) het beste gestalte heeft gekregen door een mengeling van monumentaliteit en schilderach tigheid. Monumentaal door de sa menkomst van belangrijke assen en de plaats van de Wolkenkrabber in het verlengde van de Vrijheidslaan alsmede de picturale gezelligheid van de winkelarcaden op beide hoe ken van de Rijnstraat. Maar dan ver volgt hij nogal misleidend dat de ar chitectuur van het bouwvallige blokje aan het Victorieplein van de weinig bekende C. Kruiswijk is. Toch is deze bijvoorbeeld wel de architect van die picturale winkelarcaden, wel ke als poortgebouwen op zulk een bijzonder fraaie wijze de toegangen markeren naar de Rooseveltlaan en de Churchill-laan. Het is bijna ongerijmd dat ambtelijke instanties met haar brochure 'Niet aangepast inpasen' zoveel boven matige lof toezwaaien naar een stra lende mislukking van een goed be doeld initiatief: hoe inpassen in een bestaande situatie? Dat is immers dé hedendaagse opgave van de stadsvernieuwing in het plan Zuid en in de gordel 1920-1940, waar reeds teveel plannen tot stand zijn geko men die een ongunstige invloed uit stralen op de architectonische waar den van deze stadsgezichten. Volkomen misplaatst Weliswaar is het verklaarbaar dat de door de overheid gestelde eisen van oppervlakten, woongenot en finan ciële haalbaarheid hun uitwerking hebben op de saneringsplannen en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 14