10 Noten van een kleiner plein aan één van de punten, waardoor er een verande ring van vorm heeft plaats gevon den. In Nuenen zijn de oorspronkelij ke etagelinden van het plein nog te rug te vinden. Een uiterste verstedelijking van deze pleinvorm vond plaats in Til burg. Door de groei van de stad om vat Tilburg tegenwoordig negen oude dorpskernen: Veldhoven, Ros malen, Hasselt, Gorke, Oerle, De Reit, Heikant, Heuvel en Korvet. Al deze nederzettingen waren ontstaan rond een driehoekige plaatse en la- verdwijnt totaal wanneer deze gebor genheid gedeeld moet worden met enkele honderden, zoniet duizenden auto's die langs terras of park rijden. Deze doorbraak van de besloten heid is goed waar te nemen op het plein dat het centrum van Tilburg vormt: de Heuvel. Op de Manuscript kaart van Brabant (1835) is duidelijk te zien dat het oorspronkelijke cen trum van Tilburg werd gevormd door de plaatse van Heuvel. Op de huidi ge plattegrond is nog duidelijk de oorspronkelijke driehoeksvorm waar te nemen. De toegangen tot het Driehoekig plein te Loon. (foto Anne Karine Lemstra) gen op een onderlinge afstand van min of meer 1200 meter, (zie platte grond)2. Tesamen vormen zij tegen woordig het pleinenstelsel in Tilburg en zijn dus nog in meer of minder verminkte vorm in de stad terug te vinden. Beslotenheid vaak aangetast Niet alleen de schaalvergroting vormt een probleem bij de pleinen van Tilburg. Bijna iedere stad heeft te kampen met verkeersproblemen, vandaar dat veel pleinen worden ge bruikt als verkeersknooppunt. Zo ook in Tilburg, waar de pleinen worden gebruikt als doorgang voor de be langrijkste verkeersaders van de stad. Met name het Korvelpleinhet Hasseltplein en de Heuvel ondervin den hiervan grote overlast. De beslo tenheid die de driehoekspleinen in de dorpsgemeenten kenmerkt, ont breekt hier ten enen male. Ondanks het feit dat de pleinen door bebou wing omsloten zijn, wordt deze be slotenheid doorbroken door de ver breding van de toegangswegen. Een plein is een plaats van samenkomst; het is een soort buitenkamer die een zekere mate van beslotenheid en dus geborgenheid moet bieden. Dit plein zijn echter op twee hoeken der mate verbreed dat de beslotenheid ernstig wordt aangetast. Daarnaast is er in de bebouwing sprake van een grote schaalvergroting, wat zichtbaar is aan de neogotische kerk die aan het plein werd gebouwd en de moderne bebouwing aan de korte kant van het plein. Het plein de Schans in Heikant ademt daarentegen nog iets uit van de sfeer die de niet verstedelijkte pleinen kenmerkt. Dit is opvallend, omdat, alhoewel de bebouwing van het plein overwegend 19de eeuws is, het plein midden in een moderne nieuwbouwwijk ligt. De bebouwing bestaat voornamelijk uit een kerk en een klooster wat waarschijnlijk bij draagt tot deze rustige atmosfeer. De beslotenheid wordt echter niet gevormd door de bebouwing maar, even als in Loon, door de bomen die de plaatse omgeven. Óp het droehoekige plein in Veld hoven is de verstedelijking relatief beperkt gebleven. Dit plein is inmid dels omgebouwd tot het Wilhelmina- park, dat werd ontworpen door de tuinarchitect Springer. De bebouwing van het plein is grotendeels 19de eeuws en toont een, vergeleken met de andere pleinen van Tilburg, lage bebouwing, waaronder nog een leer looierij. De toegangswegen zijn vrij smal gebleven waardoor een gevoel van beslotenheid bestaat, dat bij an dere Tilburgse pleinen als het Kor velplein en de Heuvel grotendeels ontbreekt. Ook Den Bosch is in het bezit van een driehoekig plein. Dit plein moet dezelfde ontstaangeschiedenis heb ben als bijvoorbeeld het plein in Loon. Rond die kruising van paden, respectievelijk de wegen naar Hint ham, Vught en Orthen, ontstond een nederzetting rond een driehoekige plaatse. Evenals in Tilburg is hier sprake van een verregaande verste delijking. Het verschil met het centra le plein in Tilburg, de Heuvel, is ech ter dat de markt in Den Bosch nog steeds dient als marktplein en alhoe wel er langs twee zijden wegen lo pen, vormt het plein geen verkeers knooppunt. Daarnaast bestaat hier nog een goede verhouding tussen bebouwing en plein. Aan de markt van Den Bosch is het mogelijk de ontwikkeling van het stadshuis van de 13de tot de 20ste eeuw te zien, zonder dat er sprake is van een ver stoord evenwicht tussen de bouw kunst van deze en voorgaande eeu wen. Het driehoekige plein maakt een belangrijk deel uit van de nederzet tingsgeschiedenis van Noord-Bra bant. Het is dan ook niet meer dan logisch dat een aantal van deze plei nen tot beschermd dorpsgezicht zijn aangewezen. Het blijft dus mogelijk om door middel van de pleinen van Loon en Den Hout een oorspronke lijk nederzettingsvorm van Brabant te zien. Toch is het ook te wensen dat de pleinen in Tilburg met wat meer zorg behandeld zullen worden. In het geval van de Schans en Hei kant is dit gebeurd. Het centrum van de ontstaansgeschiedenis van Til burg ligt toch rond het plein Heuvel; misschien dat het nog eens mogelijk wordt dat het verkeer via een andere weg wordt geleid en dat bezoekers van het plein weer het idee krijgen van de beslotenheid en geborgen heid die het plein oorspronkelijk ge kenmerkt moeten hebben. 1 Kakebeeke, A.D., 'Het Bescherm de dorpsgezicht Loon (gemeente Waalre), in Brabants Heem, 1975, pp. 59-64. 2 Onderzoek naar deze nederzettin gen is gedaan door de heer H. de Ruiter (architect) van het Monumenteninventarisatie-project in Noord-Brabant.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 10