Europese campagne voor bescherming cultureel erfgoed u- 9 Jaap Kamerling De conferentie, die Europa Nostra van 20 tot 24 september in het Haag se Vredespaleis met Heemschut als gastheer hield was vooral een bij eenkomst, waar de gezamenlijke Europese uitdaging om het cultureel en natuurlijk erfgoed in Europa een toekomst te garanderen werd bena drukt. Hoe te garanderen dat de aandacht voor behoud van het cultu reel en landschappelijk erfgoed blijvend is en verder versterkt wordt. Er werd een resolutie aangenomen, die eerder door de Raad van Europa is aanvaard en een nieuwe pan-Eu- ropese campagne moet inluiden voor de bescherming van het cultu reel erfgoed, rekening houdend met de nieuwe politieke situatie in Mid den- en Oost-Europa. De campagne moet niet alleen de nieuw opgekomen demokratieën in Oost-Europa een steun in de rug ge ven maar hen ook helpen het be houd van hun cultureel erfgoed op nieuw te waarderen in de context van een open markt-economie. Ver der werd er dit jaar een sterk accent gelegd op de milieu-verontreiniging, die niet alleen ons landschap be dreigt maar ook het gebouwde cultu reel erfgoed. De lezing van prof. M. J. Scoulos, president van het Euro pese Milieu-bureau klonk als een noodkreet: het is echt vijf voor twaalf. Hij benadrukte ook de integratie, die er moet komen van de milieu-in spanningen in West- en Oost-Euro pa. Anders haalt het nog niet veel uit, wat je in West-Europa doet. Zure regen houdt niet op bij grenzen. Het sterker betrekken van de jonge Oost-europese democratieën bij de bescherming van het culturele erf goed was in feite de rode draad, die door deze conferentie heen liep. Een Duitse afgevaardigde kondigde aan, dat zijn organisatie de komende jaren de blik sterk zal gaan richten op het oosten van het land, de oude DDR. Er is daar nog veel aanwezig aan monumenten maar veel monu mentale gebouwen staan leeg en worden niet gebruikt. De communisti sche overheid besteedde bijna alleen maar aandacht aan de topmonumen- ten. De paleizen in Potsdam zien er redelijk geconserveerd uit kon ik in augustus met eigen ogen constate ren, maar een monumentale buurt als de Hollandische Viertel ligt er ver waarloosd bij. (zie ook pag. 42) Er moet snel gehandeld worden, waar schuwde de Duitse afgevaardigde want veel Oostduitse monumenten verkeren in zeer slechte staat. Gelukkig neemt in de oude DDR de belangstelling voor het culturele erfgoed toe. Zelf zag ik hoe in Pots dam de buurtbewoners het initiatief hebben genomen om hun buurt op te knappen, daarbij gesteund door de Nederlandse KNOB en Heemschut. En de Duitse afgevaardigde kon mel den, dat binnen korte tijd zijn organi satie 300 leden uit de DDR erbij had gekregen. Ook beginnen de Oost duitsers in de gaten te krijgen, dat je monumenten, bijvoorbeeld kastelen maar beter weer in particulier beheer kunt geven. De overheid heeft veel te wat hij zei begint in Nederland zo langzamerhand gesneden koek te worden. De ene studiedag na de andere wordt hieraan gewijd. On langs nog organiseerde de gemeen te Dordrecht een symposium over het toeristisch uitbaten van onze his torische binnensteden. Toch blijft de boodschap maar al te waar. In 1988 bezochten in ons land liefst 5.7 mil joen mensen oude steden en histori sche gebouwen. Dat kan een be langrijke spin off opleveren voor de plaatselijke economie van de steden met een rijk verleden. Nouwens constatering, dat de re venuen uit entree-gelden voor die steden een belangrijke hulp kunnen vormen bij de instandhouding van monumenten lijkt vooral ingegeven door 'wishfull thinking' reëel. Die en tree-gelden komen immers meestal in heel andere potjes terecht. «ilÜILDB (HRÖl Prins Henric van Denemarken (midden), die gekozen werd tot de nieuwe president van Europa No stra. Mr. Henri de Koster (rechts) werd gekozen tot voorzitter. Links van de prins prof. P. Oltmanns. (foto Europa Nostra) weinig middelen beschikbaar en par ticulieren willen zelf ook wel wat in vesteren in een monumentaal kan toor of eigen onderkomen. Cultureel toerisme Een tweede mogelijkheid om het cul tureel erfgoed ook voor toekomstige generaties veilig te stellen vormt de groeiende aandacht voor het cultu reel toerisme. ANWB-voorzitter Nou- wen hield daar een betoog over en Terecht noemde Nouwen ook een nadeel, dat aan het groeiend cultureel toerisme kleeft. Historische gebou wen kunnen ook schade ondervinden van massaal toerisme. En terecht waarschuwde Scoulos dan ook voor toeristische over-exploitatie. Nouwen acht daarom in uitzonderingsgevallen beperking van de bezoekersstroom noodzakelijk. In veel gevallen kunnen echter de juiste informatie voor be zoekers, het inschakelen van gidsen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 9