Het Prinselijk Logement 'De Berckepoort' te Dordrecht Hans Bollebakker 6 Wat verwaarloosd en bedreigd staat aan de Nieuwstraat te Dordrecht één van de laatste en thans nog gave overblijfselen van de rijke Dordt- se burgerlijke cultuur van de 16de eeuw, de Berckepoort, zo genoemd naar haar belangrijkste 16de-eeuwse eigenaar, Matthijs Berck. Het is in principe een uitzonderlijk deftige burgerwoning, die juist in de 16de eeuw waarin Dordrecht zo geprononceerd als oudste en eerste stad van Holland optrad al van meer dan plaatselijk belang werd. De woning werd immers vanwege haar ruimte en praal aangewezen als gastverblijf, logement voor aan zienlijke gasten, in het bijzonder re geringsfunctionarissen. Het zal ons misschien een zorg zijn dat in dit in zijn huidige vorm grotendeels om streeks 1565 tot stand gekomen ge bouw de Hertog van Alva, Philips ge neraal, werd gehuisvest in 1572, of toen hij goed en wel was vertrokken de nauwelijks zachtzinniger Geuzenaanvoerder Lumey, Graaf van der Marck. Voor de historie van de rebellerende Noordelijke Neder landen als geheel is het echter van bijzonder belang dat Oranje na de aanslag op Den Briel inzag hoe be langrijk het was te resideren in Hol lands eerste stad. Charlotte de Bourbon Na zijn huwelijk met Charlotte de Bourbon in 1575 voerde hij een der gelijke staat dat het onderkomen van zijn huishouding in twee apparte menten moest geschieden. Vandaar enige verwarring bij enkele historici: hield Willem van Oranje hof in het voormalige Augustijnenklooster (daarom ook wel 'Hof' of 'Prinsenhof' genaamd, het vlakbij de Berckepoort gelegen complex waarin ook de 'Sta tenzaal' ligt waar in 1572 de eerste vrije Statenvergadering werd gehou den) of hield hij hof in de Bercke poort? De oplossing is simpel: het drukke officiële gedoe kwam beter uit in het Augustijnenklooster, terwijl mevrouw la Princesse haar rustige appartement had in de Berckepoort. Hier kon najaren onrust een geluk kig gezinsleven plaatsvinden. Hier, in de Berckepoort, werd op 31 maart 1576 hun oudste dochter, Louise Ju- liana, geboren. Juist tussen hun twee appartementen konden Willem en Charlotte ter kerke gaan in de Au gustijnenkerk, vlakbij ook toen in 1577 hun tweede, in Middelburg ge boren dochter Elisabeth, toch in Dor drecht werd gedoopt en wel van de Berckepoort uit. Behalve de noodzakelijke ruimte waren afzonderlijke appartementen ook noodzakelijk gezien de indeling van het 16de-eeuwse woonhuis waarin gangen een onbekend ver schijnsel waren. Na Oranje hebben hier nog Lei- cesteren Oranje's kleinzoon, Frede- rik van de Palts gelogeerd. De Graaf van Leicester kwam in 1585 en richt te er zijn hof in. Luise Juliana was getrouwd met de Keurvorst Frederik IV van de Palts; hun zoon Frederik volgde op als Frederik Vin de Palts en werd in 1619 gekozen tot Koning van Bohemen. Na het ongelukkige Praagse avontuur - sindsdien werd hij de 'Winterkoning' genoemd - De kopse gevelwand van het gebouw aan de zuidwestzijde, die nog in 1986 is gerestaureerd. De poort zelf is destijds afgebroken, (foto Hans Bollebakker).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 6