Afscheid van de Sint Eusebiuskerk te Arnhem ff ri Literatuur G.J. de Maret Tak 4 Na jaren van touwtrekken heeft in de maanden september en oktober van dit jaar het drama aan het Nieuwe Plein te Arnhem zich voltrokken. De Sint Eusebius is niet meer. Deze neogotische kerk van architect H.J. van den Brink (1816-1883) gebouwd in de jaren 1864 en 1865 was een goed voorbeeld van de zg. stucadoors- of pleistergotiek, een wijze van kerkbouw toegepast in de periode vóór de kerkbouw van de grote Cuy- persen zijn volgelingen. De pleistergotiek ontmoette in de vo rige eeuw al veel kritiek. Alberdingk Thijm trok in 1859 in de Dietsche Warande fel van leer tegen deze wij ze van bouwen, met gewelven van De Sint Eusebius in 1972. (foto G.J. de Maret Tak) gestucadoord hout: '...maar dan ko pen zij eenige honderden houtlatten, eene indrukwekkende hoeveelheid riet, en laten die ingrediënten min of meer in den vorm van een kruis- of stergewelf onder het dak vastmaken en daarna komt de lelijke werkman met den welluidende naam, de stuc- cadore, en smeert dat netwerk van riet en latten vol met zijn pleister- saus...'. Het oordeel van dr. Jan Kalf is in 1906 wat milder. Hij vindt de St. Eusebius tot de beste werken van Van den Brink behoren. Evenzo oor deelt ook drs. H.P.R. Rosenberg in zijn voortreffelijke, en nog steeds wat betreft de beschrijving van de Neder landse 19de eeuwse architectuur unieke boekwerk over de kerkbouw in Nederland in de 19de eeuw. (1) De Sint Eusebius was de belangrijk ste kerk die Van den Brink bouwde. Vele daarvan zijn inmiddels ge sloopt. Zijn kerken in Uithoorn, Sas- senheim en Heilo resteren nog. Gelukkig konden bijna alle waarde volle onderdelen uit de kerk gered worden. Orgel, preekstoel, altaren en meubilair waren successievelijk al eerder naar elders overgebracht. De beglazing is, dankzij ingrijpen van de gemeente Arnhem, op het laatste nippertje gered, en in kisten verpakt in depot opgeslagen, wachtend op een bestemming. Deze beglazing dateerde ten dele nog uit 1865 en was vervaardigd door het atelier Ni- colas te Roermond. Het grootste deel van de oorspronkelijke begla zing sneuvelde in 1944 bij de slag om Arnhem. Na de oorlog heeft de Arnhemse glazenier Joop Janssen van 1947 tot 1961 nieuwe ramen voor de Sint Eusebius vervaardigd. (2) De gemeente Arnhem heeft bij het streven tot behoud van de kerk steeds van haar goede intenties blijk gegeven. De kerk werd in 1976 op de rijksmonumentenlijst geplaatst. Op een verzoek van het kerkbestuur tot sloop reageert de gemeente in 1979 afwijzend. In 1982 vernietigt de Raad van State deze weigering. In 1984 geeft de gemeente aan archi tect Hoogenberk uit Voorstonden op dracht te onderzoeken of de kerk voor bewoning om te bouwen is. Het advies (3) is positief, doch de bis schop en de paus spreken een veto hierover uit. Daarna rest de gemeen te niets anders dan een bureau op dracht te geven de kerk uitvoerig te beschrijven en te documenteren. (4) Uit dit uitvoerige rapport met vele il lustraties blijkt onder meer dat de kerk vroeger ten dele gepolychro meerd is geweest. Oude foto's tonen dit aan. Aanvankelijk alleen de sa cristie, later rond de eeuwwisseling ook het koor en naderhand het schip en de zijbeuken. Dit alles is teniet gedaan in de jaren zestig toen de gehele kerk werd gewit. Het streven naar soberheid in de jaren na de oorlog had ook van het vroeger zo rijke interieur niet zo veel meer overgelaten. Het rapport van ir. Van Traa geeft verder een uitgebreid overzicht van andere werken van Van den Brink. Een van zijn eerste werken was het bekende, en inmid dels ook gesloopte Seminarie te Rij- senburg bij Driebergen. Verder bouwde hij kasteel Stoutenburg bij Amersfoort, meerdere woonhuizen en villa's en de Groote Club'te Am sterdam. Ook van de profane wer ken van Van den Brink is weinig meer over. G.J. de Maret Tak is lid van de pro vinciale commissie van Heemschut in Gelderland (1) H.P.R. Rosenberg, de 19de eeuwse kerkelijke bouwkunst in Ne derland, 's-Gravenhage, 1972. (2) A.G. Schulte, gebrandschilderd glas in de kleine Eusebiuskerk te Arnhem, Heemschut jan-febr. 1989, p. 12 Vm 15. (3) E.J. Hoogenberk, St. Eusebius te Arnhem, verbouwing tot 64 wonin gen, Voorstonden 1984. (4) Architectenbureau Valentijn Van Traa, rapport bouwhistorische documentatie St. Eusebiuskerk Arn hem, uitgebracht aan de gem. Arn hem in 1988. Zie voor een historische beschrijving ook: C.J.M. Schulte-van Werschen A.G. Schutte, De Sint Eusebiuskerk te Arnhem, in 'Arnhem in elf facetten van de 19de en 20ste eeuw', Zutphen 1983, p. 83 e.v.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 4