Heemschut in actie Nillesen-pand bedreigd Restauratie Overholland laat op zich wachten Hogestraat 14 Reconstructie Grote Markt Huize Vliek 40 Wijchen - Het 'Nillesen'-pand aan de Kasteellaan met zijn eenvoudige maar harmonieuze architectuur dreigt te worden gesloopt en te wor den vervangen door een grootschali ge nieuwbouwvleugel van het Ge meentekantoor. Ook omwille van stedebouwkundige overwegingen geeft Heemschut de voorkeur aan herstel van het pand, zo schrijft de Bond aan raad en col lege van B. en W. van Wijchen. Juist door zijn situering voor de do minerende massa van het Gemeen tekantoor verzacht het de overgang van dit bouwwerk t.o.v. zijn omge ving, met name het tegenover gele gen kasteel-raadhuis met zijn park achtige aanleg. Het merendeel van de bebouwing aan de fraaie Kasteel laan wordt gekenmerkt door een ze kere landelijkheid. Vervanging van het Nillesen-pand, waarvan de nood zaak twijfelachtig is, zou het karakter van de laan ernstig aantasten. Heemschut vraagt dringend het pand te behouden en te herstellen naar de oude situatie. Mogelijk ge bruik als kantoor- en/of representa tie-ruimte t.b.v. het gemeentebestuur moet zeker onderzocht worden. Nieuwersluis - Heemschut maakt zich ongerust over het op zich laten wachten van de restauratie van bui tenplaats Overholland te Nieuwer sluis. Sinds 1985 siert een blauw zeil een deel van het dak van het hoofd gebouw, dat als gevolg van een schoorsteenbrand deels is vernield. Inmiddels zou een restauratie vol gens het erfpachtcontract medio 1991 afgesloten moeten worden. Een datum, die naar verluidt is opge schoven tot 1993. Met dit uitstel, schrijft Heemschut aan het bestuur van Utrechts Landschap, op zich be grijpelijk omdat oplevering in 1991 onmogelijk zou zijn vanwege de aard van het werk, wordt een gevaarlijke koers ingeslagen. Van uitstel komt dikwijls afstel. Het verwondert Heem schut, dat enerzijds de eigenaar - de bekende directeur van het gesloten museum Overholland in Amsterdam - verklaart voor eind september stei gers te willen plaatsen (nog steeds niet zichtbaar overigens) en dat con tractueel een 'open eind' constructie wordt gehanteerd. Het uitblijven van een deugdelijke verantwoorde maar niet luxe aanpak heeft desastreuze gevolgen voor de nog aanwezige monumentele waarden. Dat kan niet de bedoeling zijn van eigenaar en andere verantwoordelijken. Aalten - Heemschut betreurt de sloop van de 'Gelderse' gevel aan Hogestraat 4 maar is zo realistisch om de kansen op reconstructie nihil te achten. Daarvoor is het authentie ke gedeelte van de gevel, dat nog overeind staat, te fragmentarisch en zijn er te weinig sporen over om een goed aanknopingspunt te bieden. Heeft zij dus enig begrip voor het verdwijnen van dit pand in het kader van de ontwikkelde nieuwbouw ter plekke, veel meer moeite heeft de Bond met de sloopplannen voor Ho gestraat 4 en de andere panden tus sen de winkels van Rozemaa/Prin- sen en het Kraamparadijs, schrijft Heemschut aan raad en college van B. en W. In de bestaande gevelwand dreigt nu immers een bres te worden geslagen. De kleinschalige structuur van het centrum wordt op die manier geweld aangedaan. Eventueel ver vangende nieuwbouw vereist qua rit me en maatvoering een zeer zorg vuldige invulling met passende ma teriaalkeuze en zorg voor detaille ring, wil het karakteristieke straat beeld bewaard blijven. J.K. Groningen - In een brief d.d. 31 juli 1990 levert Heemschut Groningen commentaar op de plannen van de gemeente Groningen ter reconstruc tie van de Grote Markt. De gemeen te wil de westkant van de markt aan pakken. Volgens Heemschut is dit niet genoeg en moet de Grote Markt integraal worden aangepakt, inclu sief aansluitende straten, openbaar vervoer en overig verkeer. Sinds de wederopbouw na WO II, is de toe stand waarin de Grote Markt zich be vindt volgens Heemschut onbevredi gend te noemen. Met onvolkomen heden in o.a. de afmetingen van het plein tegenover het oude stadhuis en de combinatie van de Martini-toren met de oostwand van de Markt en uitmondende straten. De Grote Markt is na de wederopbouw onher bergzaam geworden. In het westelijk Grote Markt-gebied wil de gemeente het nieuwe stadhuisgedeelte samen met de luchtbrug laten afbreken en in plaats daarvan bouwblokken neer zetten, waarin het oude Goudkan toor is opgenomen en waarin de oude Waagstraat weer terugkomt. Deze straat van middeleeuwse oor sprong liep in noord-zuid richting, parallel aan het huidige nieuwe stad huis-deel. Deze Waagstraat is in de oorlog verwoest. Voor de Grote Markt-west zijn al vijf externe des kundigen met reconstructie-voorstel len gekomen. Deze plannen zijn als onbruikbaar terzijde geschoven. Heemschut waarschuwt voor creati- viteitsdrang en het laten prevaleren van het economisch aspect bij het reconstrueren van dit stuk hoog waardige stadsruimte. Voor een inte grale aanpak van de Grote Markt komt Heemschut met de volgende voorstellen. De luchtbrug tussen het oude en nieuwe stadhuis moet weg, maar het nieuwe stadhuis kan met wat aanpassing blijven staan en op genomen worden in een gaaf bouw blok, waarvan het goudkantoor de noord-oosthoek vormt. Op de bega ne grond kunnen winkels komen. Verder zal het busstation in het noor delijk deel van de Grote Markt moe ten verdwijnen en vervangen moeten worden door centrumvoorzieningen voor verblijf en ontmoeting (horeca). De oostelijke rooilijn van de Markt moet teruggebracht worden op de oorspronkelijke plaats en ten westen van de torenvoet van de Martini-to ren moet een stuk bebouwing ko men. Zo kan opnieuw ruimtelijke spanning gecreëerd worden. Zo wordt de Grote Markt herbergzamer en komt de monumentale Martini-to ren beter uit. Saskia Simon, lid van de provinciale commissie van Heemschut Gronin gen Ulestraten (gem. Meerssen) - De mi nister van WVC heeft vergunning verleend voor de verbouwing van Huize De Vliek, waar de Japanse Teikyo Universiteit een Europese de pendance wil vestigen. De vergun ning was opgeschort na een beroep van Heemschut daartegen. Nu gro tendeels aan de bezwaren van Heemschut is tegemoet gekomen kon de vergunning definitief worden verleend. Er zal nu geen trap in de bibliotheek worden aangebracht, de hoofdtrap wordt niet doorgetrokken naar de zolderverdieping en er zul len minder badkamers op de eerste verdieping komen. Ook de vrees van Heemschut, dat het verbouwings plan onverbrekelijk is verbonden met nieuwbouw op het bij De Vliek beho rende landgoed is enigszins wegge nomen. Heemschut is erg bevreesd voor aantasting van dit natuurge bied. Verbouwing en nieuwbouw- plannen staan wel met elkaar in ver band maar zijn niet onlosmakelijk met elkaar verbonden. Voor de nieuwbouw moet ook een aparte vergunning worden aangevraagd. Wordt die niet verleend dan gaat de verbouwing toch door.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 40