Vuurtorens als kustlicht maar ook als kunst belicht LICHTBAKENS Vuurtoren Breskens AJ Bar nard 33 Vuurtorens hebben aantrekkingskracht, of het nu constructeurs waren die nieuwe technieken wilden toepassen of kunstenaars, ontwerpers en reclametekenaars die vuurtorens als onderwerp gebruikten, leder heeft op zijn eigen wijze iets met een vuurtoren gedaan. In dit artikel wordt in het kort op deze toepassingen ingegaan. IKWALITtlT Nederlandse "serie 1-20 Onder dit etiket zaten tien doosjes lucifers ver pakt, de serie bestond uit 20 plaatjes, die je kon verzamelen. Op dit etiket staat de toren van Ouddorp, een stenen toren uit 1947/48. De doosjes werden in de jaren '70 verkocht. De vuurtoren van Breskens op een lucifers doosje. Dit is de oudste nog bestaande gietij zeren toren van Nederland, gebouwd in 1876 en gegoten door gieterij Enthoven in Den Haag. Vuurtorens of ook wel lichttorens ge noemd hebben tot doel hun licht uit te stralen naar de zee, om zo sche pen te attenderen dat zij zich in de buurt van de kust bevinden. Met de huidige moderne navigatiemiddelen als een radar is het niet noodzakelijk veel vuurtorens in bedrijf te houden maar bij een haveningang bewijzen zij nog altijd hun nut. Bij havenmonden worden veelal twee torens gebruikt: het zogenaam de hoge en lage licht. Wanneer een schip op zee de kust nadert zullen de beide lichten naast elkaar zicht baar zijn. Naarmate men de kust dichter nadert dient men er voor te zorgen dat het lage en hoge licht in een lijn zichtbaar zijn achter elkaar. Als men volgens deze lijn de haven binnenvaart loopt men niet op de kust of de strekdammen. Om de verschillende vuurtorens bij nacht van elkaar te kunnen on derscheiden is er een doeltreffende oplossing bedacht. Elke toren zendt zijn eigen lichtsignaal uit dat door korte of langere tussenpozen waarin het licht niet zichtbaar is wordt on derbroken. Wanneer men weet om de hoeveel tijd de toren een lichtsig naal van een bepaalde lengte uit straalt kan men precies achterhalen, welke toren zich aandient. Dit effect wordt verkregen door het lensenstel sel rond de lamp te laten draaien. ♦4 41 KUL Van vuur naar elektriciteit De oudste methode om het land aan te geven was het stoken van een vuur op een hoog punt, een duintop, of wanneer dit niet hoog genoeg was werden er houten en later stenen verhogingen gebouwd, welke vuur baken genoemd werden. In Neder land is dit het eerst gebeurd te Den Briel, daar werd in 1280 al gespro ken over het Caap-en Vierboetrecht. Men stookte er twee vuren om de mond van de Maas aan te geven. Ui teraard gebeurde dat ook in andere plaatsen, waarbij soms een straat naam daar nog aan herinnert zoals te Scheveningen de Vuurbaakstraat. Met het gebruik van houtvuren De gietijzeren toren 'Lage licht' te IJmuiden (foto M. Overbeek). werd steeds gezocht naar mogelijk heden om een zo groot mogelijke lichtopbrengst te verkrijgen tegen de laagste kosten. Men experimenteer de met gesloten huisjes op de toren waarin met behulp van blaasbalgen geprobeerd werd een konstante licht- kwaliteit te realiseren, onafhankelijk van sterke wind en regen. Later ge bruikte men ook olie als brandstof en soms vet of waskaarsen. Een van de grootste doorbraken op dit gebied was de uitvinding van een speciale olielamp door Argand (1750-1803) de zgn. Argandse lamp. Met deze lamp, in combinatie met spiegels rond de lichtbron, was het mogelijk lichtbun dels uit te stralen. Na de toepassing van het door de Fransman Fresnel uitgevonden lenzenstelsel kon men in 1823 het gebundelde licht tot soms 60 km afstand zien. Met de komst van de elektrische verlichting kwam er een einde aan het arbeidsintensie ve werk van het brandend houden van de lamp. Torens van steen en ijzer De torens zelf werden eerst van steen gebouwd. Een van de bekend ste voorbeelden is de Terschellinger Brandaris uit 1594. De toren is spe ciaal voor dat doel gebouwd ter ver vanging van een oudere die door de zee verzwolgen werd. Op deze toren werden eerst vuren gestookt tot er in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 33