E« ir idf** fÉÊj] -JEU V 28 warmend'. Assertiviteit vond hij een terecht sleutelwoord. Je moet je bij zulke acties niet te snel uit het veld laten slaan en ook moet je je, zolang er nog wat te redden valt, verant woordelijk blijven voelen. Hoestra gaat nu drie jaar in Brussel werken. Daarna zullen de Spoorwegen hem vast nog wel eens tegenkomen. Tekenwedstrijd Vervolgens worden drie zeer jeugdi ge monumentenliefhebbers geëerd. Het zijn de drie plaatselijke winnaars van de tekenwedstrijd van de Open Monumentendag: Madelief Debeij (voor haar tekening van de Bol- werksmolen), Frank Koe/(voor 'zijn' watertoren) en Hans Korten, die de Bergkerk in beeld bracht. De laat- sten kregen 50 gulden. Madelief een verf- en tekenset. Na de lunch begint de eigenlijke stadswandeling. In mijn De uitstekend in de binnenstad ingepaste wo ningen van Theo Bosch aan de Sijzenbaan. groep voert Bernard Duimel ons al lereerst langs het huis De Linnenkist, gebouwd in de typisch Gelders- Overijsselse stijl. Van onder naar bo ven drie rijen 'muizentanden' en een holbolle gevel, voorzien van pina kels. Even later staan we tussen de restanten van de Middeleeuwse Ma- riakerk. Curieus is, dat in de dichtge metselde zijbeuken woningen zijn gebouwd, reeds in de 19de eeuw. Op het Grote Kerkhof hebben we een prachtig gezicht op de immense Lebuïnuskerk. Door het Duimpoortje lopend zie ik links aan de muur een grappige sculptuur van een hoertje, dat uit het raam hangt. Waf ik brom, u keert weerom', staat erop geschre ven. Het nieuwe stadskantoor valt me even later op door z'n originele vormgeving met veel hoeken en ver sieringen. Een beetje Amsterdamse School in Deventer. Het is gebouwd door stadsarchitect Rademaker. In de sfeervolle Assenstraat valt op hoe hier net als in bijna de hele binnen stad het oude middeleeuwse straten- patroon goed in stand is gehouden. De casco's zijn gerestaureerd en nieuwe wooneenheden zijn er a.h.w. ingehesen. Op deze manier blijven woonmonumenten voor iedereen be taalbaar. Als we het Bergkwartier binnen gaan treft ons allereerst het pand uit Zevenaar, dat daar werd gesloopt en in Deventer steen voor steen weer werd opgebouwd. Een merkwaardi ge reddingsactie. Dit pand had na tuurlijk gewoon op zijn oude plaats gerestaureerd moeten worden. Maar goed, wat nu is gebeurd is altijd nog beter als totale verdwijning van het monument. Marga Klompé in het Bergkwartier Het Bergkwartier is in de jaren '70 en '80 bijna in zijn geheel gerestau reerd. Er werd een speciale NV Stadsherstel Bergkwartier opgericht om de sterk vervallen buurt weer op te knappen. In de fraai door Wou denberg te Ameide gerestaureerde Bergkerk - Woudenberg restaureer de veel monumenten in de binnen stad - vertelt directeur G. Eggink van Stadsherstel Bergkwartier dat in 1967 mevrouw M. Klompé anderhalf miljoen beschikbaar stelde voor de restauratie van het kwartier. Dat was een aardig begin. Ter herinnering aan deze royale geste werd in de gevel van het huis Bergstraat 37-39 een gevelsteen ingemetseld met het beeld van St. Nicolaas (patroon van de Bergkerk), drie zakken geld en de bewindsvrouwe, afgebeeld als spe culaaspop met de datum 5 decem ber 1967. Schuin omhoog naar de Bergkerk loopt de Bergstraat. Met zijn fraai ge restaureerde woonhuizen oogt de straat als een prima onderhouden middeleeuwse straat. Als aardig anachronisme heeft de gemeente op het plein een oude brievenbus uit de jaren dertig geplaatst. Zo'n vuurrode, die ook nog te vinden is op het eer ste perron van het Centraal Station in Amsterdam. Natuurlijk gaan we ook naar de nieuwbouw op de Prinsenplaats. Op het oude terrein van een gesloopte fabriek is hier keurig op schaal en maat van de omringende omgeving een nieuwe buurt gebouwd. Wat his toriserend van stijl maar heel goed passend hier. De parkeergarage is schitterend 'weggewerkt'. Leuk is, dat midden op de Prinsenplaats de iCO :Ci Tekening door Hans Korten van de Bergkerk. Hans was een van winnaars van de plaatselijke tekenwedstrijd t.g.v. de Open Monumentendag. resten van de oude fabrieksschoor steen staan als verwijzing naar de geschiedenis van deze plek. Theo Bosch We lopen nog even door de Wal- straat met zijn leuk gerestaureerde pandjes, waarin boetiekjes en ate liers zijn gevestigd en dan wil ik be slist nog even naar de woningbouw aan de Sijzenbaan, die architect Theo Bosch hier onlangs neerzette en al diverse malen met prijzen be kroond is. Ik zie wit gepleisterde rijen gevels zich slingeren door dit stukje stad. Opvallend zijn de halvemaan vormige erkers. Het oude weefsel van de stad is hier verrijkt met een mooi voorbeeld van stadsvernieu wing, die zich goed inpast in de be staande omgeving. Na nog een be zoekje aan het Speelgoed- en Blik- kenmuseum, dat is gehuisvest in twee fraaie gothische panden, beëin digen we deze dag in de schitterend gerestaureerde Waag. Buiten aan de muur hangt de beroemde valsemun tersketel. Het verhaal gaat, dat een muntmeester, die erop was betrapt de Deventer munt te hebben vervalst in deze ketel levend werd gekookt. Wrede tijden waren dat. Wij drinken nog een gezellige borrel in de Waag, waar de organisatoren, met name de heer Veldhuis, voorzitter van Heem schut Overijssel, de heer Duimel en de gidsen nog eens gecomplimen teerd worden met de puike organisa tie van deze dag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 28