CD O. Meyling 25 itymmij HM Ontwerp oostgevel uit 1909 van architect G. Nijhuis te Groningen. Inventarisatie Project MIP in de pro vincie Drenthe. Het ligt bovendien binnen het onlangs als proefgebied voor een eerste vervolgproject bin nen het MIP aangewezen inventari- satiegebied 'Drents Plateau'. Het oorspronkelijk bestek met tekenin gen is nog beschikbaar en een restauratie is technisch zeker moge lijk, maar mede vanwege het ach terstallig onderhoud en de gebrekki ge inrichting zullen de kosten daar van aanzienlijk zijn. De huidige eige naar van het landgoed, de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland, ziet zich bij de instandhouding van het huis ge plaatst voor nagenoeg onoverkome lijke financiële problemen. Weliswaar streeft de vereniging naar het be houd van zijn natuurgebieden 'met de zich daarop bevindende monu menten van geschiedenis en kunst, in het bijzonder die, bedoeld in art. 1 van de Monumentenwet', maar naast de voor het natuurbeheer al nauwelijks toereikende middelen blijft er voor onderhoud en exploitatie van het bijbehorend gebouwenbe stand alleen in uitzonderingsgevallen ruimte over. 'Weltevreden' staat daarom bij de vereniging nu op de nominatie, om na huurbeëindiging te worden afgebroken. Terwijl juist ge durende de laatste jaren aan het Friese veen en de overige door de vereniging beheerde landgoederen rond Eelde en Paterswolde aanzien lijk onderhoud kon worden besteed! Bij het publiek staat het Friese veen goed bekend: vanaf café Frie- scheveen aan de Meerweg kan men al sinds heugenis met roeibootjes spelevaren op de plas en de reeks landgoederen op de z.g. Tynaarlo- rug bieden langzamerhand uitste kende mogelijkheden tot recreatie. Niettemin acht Natuurmonumenten het feitelijke 'draagvlak' tot instand houding van het huis betrekkelijk ge ring. Restauratie en herinrichting (b.v. tot bezoekerscentrum) lijkt uit gesloten. Ingebruikgeving op grond van erfpacht onder beding van res tauratie en gebruiksregelen is door de eigenaar (nog) niet nader onder zocht. Door afbraak verdwijnt weer een karakteristiek en vreugdevol bouw werk uit de beginjaren van deze eeuw, tezamen met de nu nog haast tastbaar aanwezige sfeer uit die da gen. In de ontstane leegte herneemt dan de natuur zijn rechten, althans voor zover het Natuurmonumenten aangaat. Een herinnering vervaagt als een rimpeling in de stille plas van het Friese veen. Willen we dit? ir. O. Meyling, architect BNA Roderwolde, 5 september '90 Vervolg van pagina 23 duidelijk, dat de stad nooit zo be dreigd werd als in de eerste decen nia na de oorlog. Als plannen uit de zestiger jaren uitgevoerd waren, zouden er van de Jordaan nog slechts fragmenten over geweest zijn. De Jordaan gold lang als een onhoudbaar saneringsgebied. Kort voor de verkiezingen van 1970 wer den de plannen ingetrokken. CvK De Wit Commissaris van de koningin Roel de Wit is niet gekomen voor een kletspraatje. Hij heeft nogal wat kri tiek en wil er voor uitkomen ook. Er schort het een en ander aan de Amsterdamse besluitvorming ten aanzien van de gebouwde omge ving, dat is ook hem opgevallen. Het is geen samenzwering van ambtena ren en gemeente, maar een gebrek aan coördinatie. Gemeentebelastin gen en Grondbedrijf zijn gebaat bij hoge opbrengsten. De Dienst Ruim telijke Ordening met heel andere be langen wordt zodanig uitgekleed, dat ze met haar kwaliteitseisen niet aan bod komt. Dat is aan de orde, zegt De Wit. Hij heeft een hartekreet: bij bescher ming van het stadsgezicht niet alleen naar het gebied binnen de Singel kij ken. 'Ik heb grote zorg over de hoog- bouwgolf van de laatste tijd,' zegt de commissaris. Hij trekt een vies ge zicht. Amsterdam boomtown is een kreet die opgeld doet. Maar de schaal van de binnenstad heeft ook consequenties voor de omgeving! De binnenstad is geen reservaat, dat door hoogbouw omringd zou kunnen worden. We moeten ons het volgen de goed realiseren. Wat in Parijs kan moet niet in Amsterdam. Wat in Am sterdam kan moet niet in Alkmaar. Ik ben ervan overtuigd dat aan de IJ-as slechts op enkele punten hoogbouw mogelijk is. Een gebouw van 125 meter direct aan het IJ is te hoog. Het gebouw van Wagons Lits op die plek, dat kan niet.' De Wit wijst erop dat veel aandacht naar de IJ-oevers gaat, waardoor vrij geruisloos bouwvergunningen zijn verstrekt voor torens bij het Amstel- station. Eén ervan wordt 125 meter. Zal vanaf een aantal punten in de binnenstad te zien zijn. Roel de Wit heeft het ontwerp gezien, het viel hem niet mee: 'Een mislukte kopie van het Empire State Building, met zo'n stom hoedje er bovenop.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 25