Villa 'Weltevreden' te Paterswolde: bedreigd restant uit rijke dagen O. Meyling 24 In 1909 liet de Groninger koopman P. A. Camphuis op zijn pasverwor- ven, voormalige veenderij Friese veen te Paterswolde in de gemeente Eelde in de 'kop van Drenthe' de villa 'Weltevreden' bouwen naar ont werp van G. Nijhuis (1860-1940), een van de bekende Groninger archi tecten uit de korte bloeiperiode van de 'Art Nouveau' in deze stad tus sen 1900 en 1915. Nijhuis' werk in en om Groningen heeft zeker zijn oorsprong gehad in de 19de eeuwse traditie van het eclectisch opgesmukte stedelijke woonhuis (suite-type in neo-stijl, met erker, balcon en serre), maar weer spiegelt in de eerste jaren van de nieuwe eeuw prompt en zeer ken baar de vernieuwingen in het artistie ke klimaat in Europa. Aanvankelijk gebruikt hij graag de zwierige deco raties van de Belgisch-Franse Art Nouveau (b.v. gebouw Nieuwsblad van het Noorden, Zuiderdiep 24, 1903), later volgt hij de strakkere, geometrische ornamentiek van de Engelse beweging 'Arts and Crafts' en de Weense 'Sezession' (b.v. ge bouw van voormalige melkinrichting, Werfstraat 1, 1909). Nijhuis wekt daarbij niet de indruk, door deze stromingen meer dan oppervlakkig Voorgevel Villa Weltevreden. te zijn geraakt. Opvallend zijn de overeenkomsten met het werk van zijn leeftijd- en vakgenoot Ed. Cuy- pers (1859-1927) uit Amsterdam, met name ten aanzien van diens sta- tionsontwerpen voor de Noordooster Locaalspoorweg uit de jaren 1903 en 1904. Nijhuis' ontwerp voor de (nog be staande) villa Java aan de Hoofd weg in Paterswolde is aanleiding tot Camphuis' opdracht voor villa 'Wel tevreden', een buitenverblijf in het 'Gooi van Groningen'. Het wordt een elegante belvédère, uitziende over de stille veenplas met zijn talrijke ei landjes. Het rijzige gebouw bestaat uit een parterre, een bel-étage en een eerste verdieping met kapruim- ten. Het is opgetrokken uit dromerig wit-met-roze kalkzandsteen, afkom stig uit het bedrijf van een bevriende relatie van de opdrachtgever in de IJsselvallei. Kenmerkend voor het werk van Nijhuis is de wat gedrukte kap met wolfseinden en overstek ken, gedekt met vlakke, geglazuurd- rode pannen en pirons. De romanti sche houten balcons onder de door lopende dakvlakken verzetten zich op prikkelende wijze tegen de sym metrie van het gebouw. De behoefte van opdrachtgever aan vrij uitzicht naar drie zijden gaf de ontwerper op originele wijze vorm met een T-vormige plattegrond. Ach ter het van oorsprong af open in gangsportaal ligt een grote, centrale traphal, een nieuw en populair ele ment uit de Engelse landhuizen van het einde van de eeuw. 'Fin de siècle' Het huis was gericht op z'n omge ving, maar ook de omgeving werd aangepast aan het huis. Camphuis liet de ZO-oevers van de plas ver sterken tegen golfafslag door het doen storten van stadsvuil van de gemeente Groningen (in de volks mond 'het Blik' genoemd), hij ver nieuwde de beplanting plaatselijk en hield de oorspronkelijke legakkers uit de verveningstijd zorgvuldig in stand als veenweiden. Vanuit het huis reik te een lange, smalle steiger tot ver in het water en een van de eilandjes werd met een bruggetje, een zwierig theehuisje en wat badhokjes tot idyl le ingericht. In 1909 was de nieuwe eeuw al wel begonnen, maar men proeft rondom 'Weltevreden' nu nóg de rust en welvaart van het 'fin de siècle'. De villa wordt vanaf 1912 ver huurd en heeft in latere jaren ver schillende aanpassingen ondergaan, die afbreuk hebben gedaan aan de oorspronkelijke elegantie: het wolfs- eind aan de oostzijde is gewijzigd, het dakterras is verdwenen, evenals het klokketorentje, het ingangspor taal is beglaasd, de toegangstrap vervangen en nog onlangs heeft de huidige eigenaar op weinig gevoel volle wijze een nieuwe schoorsteen aangebracht ten behoeve van de centrale verwarming. Ook intern zijn enkele, zij het minder ingrijpende wij zigingen aangebracht. De onder- houdstoestand is over het algemeen slecht. Eigendom Natuurmonumenten 'Weltevreden' werd in '88/89 opge nomen in de voorlopige inventarisa tie in het kader van het Monumenten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 24