Binnenstad Amsterdam wordt beschermd stadsgezicht Bert Franssen 22 Een beschermd stadsgezicht. Deze status krijgt de binnenstad van Am sterdam binnenkort. Tijd dus voor een symposium over dit onderwerp. Het vond plaats op 13 september, vijf monumentenorganisaties w.o. Heemschut tekenden ervoor. Een intens bevredigende dag. Een dagje gelijk krijgen, want gruwen over recente aantasting van de binnenstad deed iedereen. Veel sprekers hadden dia's bij zich en traden op als dok ters die plaatjes toonden met vreselijke zweren en open wonden. 'Amsterdam is niet kapot te krijgen, zegt men vaak. Maar dat is geen re den voor vele lieden om dat niet voortdurend te proberen.' Wat de status 'beschermd stadsge zicht' in de praktijk voor consequen ties heeft is helaas niet erg duidelijk. Vast staat dat het stadsgezicht op dit moment nogal vogelvrij is, daarvoor worden vandaag vele, vele voorbeel den aangedragen. Sprekers wijzen ook op de IJ-oeverplannen, waardoor bescherming van het stadsgezicht juist nu urgent zou kunnen zijn. De voorboden van de plannen - Kamer van Koophandel, Wagons Lits - doen het ergste vrezen. Overigens waren de Jordaan en het gebied rond de Gelderse Kade al eerder als be schermd stadsgezicht aangewezen. Het juridische effect van aanwij zing tot beschermd stadsgezicht is het opnemen van daartoe strekken de bepalingen in bestemmingsplan nen. Bepalingen over bouwhoogte bijvoorbeeld. Maar daarmee ben je er als monumentenbeschermer nog niet. Er zijn altijd ontsnappingsclau sules. Spreker Geurt Brinkgreve is daarnaast beducht voor illegaliteit: 'Er zijn een heleboel goede regelin gen, die niet worden gehandhaafd. Daarom is de stem van de burgerij zo belangrijk. Daarvoor zitten we hier.' Van Stigt Prof. Joop van Stigt is iemand die op gang moet komen, aarzelend begint, de verkeerde dia's toont, maar gaan deweg een boeiend betoog in elkaar timmert. De spreker is geen voorstander van onveranderlijke structuren. Hij vertelt dat in vroeger eeuwen de binnen stad bepaald niet onaangetast bleef. Voor het Begijnhof moest een water wijken. De Munt werd pas een toren, toen iemand het idee kreeg op een oude vesting een spits te plaatsen, wat een verrijking was. Vele gevel toppen werden eeuwen geleden om gevormd tot lijstgevels. Van Stigt laat een paar heel mooie zien. 'Zijn ze een verminking van de stad? Nee, ik Nieuwbouw in de Reguliersdwarsstraat denk een verrijking. Een stad moet en mag veranderen.' Ook prof. F. van Voorden, een andere spreker, had duidelijk gemaakt, dat stadsker nen geen statische ontwikkeling ver tonen, maar door bouwen èn breken geworden zijn tot wat we nu zien. Het Vrijthof in Maastricht lijkt een ge concipieerd plein, maar het ontstond in werkelijkheid in de loop der eeu wen als gevolg van bouwen en bre ken. Van Stigt laat een dia zien, vanaf de Raadhuisstraat genomen. Ze toont delen van het paleis, het voormalige postkantoor van Peters, het in Ju gendstil gebouwde Witte Huis met daarnaast de nieuwe Letterenfacul teit. Een bizarre combinatie van stij len, die hem toch iedere keer fasci neert als hij er langs komt. (Later, in de discussie, zal directeur Oskam van de Dienst Ruimtelijke Ordening als zijn mening naar voren brengen, dat zo'n combinatie na de aanwijzing van de binnenstad als beschermd stads gezicht in ieder geval uitgesloten is). De volgende dia's ontroeren deze verslaggever ten zeerste. Het zijn geraffineerde opnamen van de P. L. Takstraat in Amsterdam-Zuid, gro tendeels gebouwd door P. L. Kramer. Enkele jaren geleden door Van Stigt gerestaureerd. De absolute top van Amsterdamse bouwkunst wat mij be treft. Dat vindt Van Stigt ook, hij spreekt van 'compleet kunstenaars schap, daar is toch geen discussie over.' In verband hiermee vraagt hij zich af of het beschermde stadsge zicht tot de binnenstad beperkt moet blijven. Hij suggereert zelfs alles wat voor de oorlog gebouwd is als zoda nig aan te duiden. Rotterdam en Den Haag hebben ook grote stukken van na 1850 gebouwde stadsdelen als beschermd aangewezen, zoals prof. F. van Voorden had laten zien. Fallus Van Stigt maakt een perfecte show. Want als volgende shot wringt hij dia's van de povere Barbizon- en So- nesfa-hotels de zaal in. De spreker: 'Amsterdam is niet kapot te krijgen, zegt men vaak. Maar dat is geen re den voor een aantal lieden om dat niet voortdurend te proberen!' De grootste bedreiging voor de stad komt volgens hem echter van mensen die zich zonodig willen ma nifesteren. Van Stigt: 'Iemand uit Ko rea wil een toren maken als kapstok voor zijn aanwezigheid. Is er een economische reden voor zo'n hoge toren? Nee. Het is een fallus voor zijn minderwaardigheidscomplex.' Het bakstenen Marriott-ho\e\ (bij het Leidseplein) verschijnt nu op het doek. Van Stigt vertelt een anecdote. Wethouder Lammers had de Schoonheidscommissie destijds voorgehouden alleen nog maar bak stenen gebouwen in de binnenstad te dulden. Want dat was typisch Am sterdams. Typisch Amsterdams? Dat is volgens Van Stigt bepaald niet het geval, er zijn vele gebouwen die niet van baksteen zijn; bovendien rem je ontwikkelingen af door zo'n eis te stellen. 'Je moet gewoon een hoog gekwalificeerde kerel uitzoeken. Nu zitten wij met dit soort bagger opge scheept.' De Utrechtsestraat met in zijn as de nieuwe ronde toren van de Ne derlandse Bank is onderwerp van de volgende dia. 'Ook dat is bagger. Om zo de binnenstad te verbinden met de buitenwijken... De Nederlandse Bank paste een oud trucje toe. De to-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 22