AANNEMINGSMIJ. KONST VAN POLEN BV Restauratie St. Jans Gasthuis te Hoorn 21 (voormalig) Opdrachtgever: Gemeente Hoorn Uitgevoerd door: Postbus 277, 1620 AG Hoorn Rob Lureman het zonde vinden om er zich thans nog druk over te maken, laat staan er een cent voor opzij te leggen. De gemeente vindt reddingspogingen vruchteloos, zolang de eigenaar vol hardt in zijn afwerende opstelling. Het ministerie van WVC kaatst de bal terug richting Gendringse ge meenschap. 'Wenselijk zou kunnen zijn indien iemand het initiatief neemt, om in overleg met de eige naar, te komen tot consolidatie van de ruïne', aldus de brief van de hoofdinspecteur van de regio Flevo land, Noord-Holland, Utrecht en Gel derland. Heemschut uitte begin dit jaar haar bezorgdheid in een uitvoerig schrij ven aan het gemeentebestuur van Gendringen. Tevens werd om ophel dering gevraagd over het tempo waarin het torentje slinkt. 'Afgaande op plaatselijke waarneming en foto's gedurende een lange reeks van jaren kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken dat verval en onttakeling sneller plaatsvinden dan normaal kan worden verwacht vanwege weersin vloeden,' aldus de brief. Het gemeen tebestuur ging in haar antwoord niet in op de mogelijke oorzaak van het slinkende torentje. En zo is, na wat over en weer ge schrijf afgelopen anderhalf jaar, het kringetje rond en het torentje inmid dels weer vele centimeters kleiner. De oudheidkundige vereniging zit met een kater. Met name van het ge meentebestuur was een flinker op treden verwacht. Boer Mijnen wist, toen hij in 1973 land en opstallen van De Swanenburg kocht, dat hij een beschermd monument in huis haalde, is de redenering. En de ge meente had, toen er vreemde dingen gebeurden, als locaal gezag ade quaat moeten optreden, is het ver volg op die redenering. Het is allemaal niet gebeurd. De ondergang van De Swanenburg is vooral een demonstratie van on macht van treurende mensen aan de zijlijn. Wie de geschiedenis kent, weet dat in de loop der jaren wel erg veel zaken op hun beloop zijn gela ten. Dat bgon al met de nooit opge helderde oorzaak van een raadsel achtige brand in juni 1973, vier maanden nadat de huidige eigenaar het complex had gekocht. Voor het eerder door een storm geteisterde 18de eeuwse bouwhuis, dat een boerderijfunctie had gekregen, was dat de genadeklap. Zes jaar later, in 1979, werden de geblakerde muren van het bouwhuis door de eigenaar platgewalst en on dergespit. Ook de 90 centimeter dik ke keldermuren van het kasteel en een ribloos kruisgewelf werden on der de grond gewerkt. Met uitzonde ring van de oudheidkundige vereni ging liet de rest van Gendringen het, zij het met enige verbazing, aan zich voorbijgaan. De overheden lieten zich in dezelfde mate onbetuigd. In weerwil van het feit dat niet alleen de toren, maar het hele voormalige kas teelterrein als 'beschermd' staat aan gemerkt, bleven sancties uit. De oudheidkundige vereniging schakelde daarop de pers in en wees het gemeentebestuur voor het eerst op haar hoedende taak jegens het cultuurhistorisch erfgoed. De ver eniging hoopte dat de gemeente de gelegenheid zou aangrijpen om zich met De Swanenburg te revancheren voor het belabberde monumenten beleid van de jaren zeventig, waarbij achtereenvolgens werd ingestemd Vervolg op pagina 34 i -^/r/ iS' ü/rltiS /t jV/T' Gevel St. Jans Gasthuis te Hoorn door Paulus Jolly getekend, 1850. foto: Westfries Museum te Hoorn. kantooradres: Binnenwijzend 21,1617 KT Westwoud tel. 02286-2744 fax 02286-3609 Wij zijn ook gespecialiseerd in: - woningbouw - utiliteitsprojekten - renovatie - restauratie - onderhoud

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 21