Treurnis over verdwijnen Swanenburgtoren vooral demonstratie van onmacht X £<- Ai Bond Heemschut Antwoordnr. 3808 1000 PB Amsterdam Rob Lureman 20 Het is droevig en misschien onvoorstelbaar, maar er zijn nu eenmaal mensen die doelbewust meewerken aan de ondergang van een monu ment. Als slopen taboe is, kan uitblijven van onderhoud hetzelfde effect hebben. En als de ondergang niet snel genoeg gaat, kan het verval een handje geholpen worden. Zo'n situatie doet zich voor in het Oostgelder se Megchelen (gem. Gendringeri). Wie de ontwikkelingen van de laat ste zeventien jaar volgt rond de schamele torenresten van het begin 1900 gesloopte kasteel De Swanen- burg blijft omzien in verwondering. Van het 16de eeuwse torentje van de voorburcht restte na de Tweede Wereldoorlog nog minstens zeven opgaande meters in de rondte (met een middellijn van 5,70 m). De steenklomp die thans nog boven het maaiveld uitsteekt is niet meer dan enkele turven hoog. Het stelselmatig afkalven begon in de jaren zeventig. Daarvoor vielen wel eens 'n paar steentjes op de grond, maar geen meters muur. Boze opzet wordt door velen veron dersteld. Omwonenden houden het nog op vermoedens, de Oudheid kundige Vereniging 'Gemeente Gen- dringen' gaat vele stapjes verder. In woord en geschrift gaat de beschul digende vinger al jaren in de riching van de eigenaar. Toch ontbreekt blijkbaar het kei harde bewijs, of degenen die de ei genaar 'in het geniep' hebben zien breken en puin ruimen durven de daad niet bij het woord te voegen en Het torentje in 1973 Het torentje nu (foto Henk Westerveld) Secretariaat: Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 Mtk. tel. 020-225292 Heemschut ledenadm.: 230994 Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland Het aan ommezijde vermeld nieuw lid wordt opgegeven door: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft u dit lidmaatschap kado? Ja/Nee* Omcirkelen wat u wenst Postzegel niet nodig bon uitknippen en in enveloppe zonder postzegel opsturen naar: een aanklacht in te dienen. Alle kla gers weten dat een (rijks)monument niet zonder toestemming gesloopt mag worden, maar als puntje bij paaltje komt, blijven de beschuldigin gen steken in de afzwakkende 'lijkt' of 'zou'-formulering. 'Koeien de schuldigen' De eigenaar begrijpt niet dat er zo veel drukte gemaakt wordt om een stukje steen. Als het niet om kwajon gens gaat, zo laat hij in de plaatselij ke pers weten, zouden het ook nog de koeien kunnen zijn die langs de stenen schuren (schurken) en aldus de opstal een kopje kleiner maken. De eigenaar is boer en beschouwt de van rijkswege beschermde ruïne als een ongewenste enclave temid den van zijn landerijen. Dat de over heid enige invloed heeft op zijn grond is voor hem onverteerbaar. Bovendien staan de torenresten vol gens hem het vee in de weg. De koeien halen hun huid open aan de brokkelige uitsteeksels en dat zou toch niet mogen. Boer A.H. Mijnen, want om hem gaat het, heeft al heel wat aangedra gen om het laatste restant van de in 1411 voor het eerst genoemde Swa- nenburg van de monumentenlijst af gevoerd te krijgen. Maar, tot nu toe tevergeefs. Rijksoverheid en de in middels opgeheven Gelderse Monu mentencommissie hielden het been stijf. Maar als het huidige 'onver klaarbare' verval zich in hetzelfde tempo blijft voltrekken is er binnen enkele jaren zelfs geen steenklomp meer. Mijnen weet zogenaamd van de prins geen kwaad, maar laat wel doorschemeren dat de huidige ont wikkeling hem niet onwelkom is. Actie De Oudheidkundige Vereniging 'Ge meente Gendringer' ziet de ontluiste ring met lede ogen aan. Er is aan de bel getrokken bij de gemeente Gen- dringen, de minister van WVC en de Bond Heemschut. Het resultaat is ni hil omdat zonder medewerking van de eigenaar niets kan worden afge dwongen. De gemeente Gendringen erkent medeschuld aan het verval door het uitblijven van gemeentelijk toezicht op de instandhouding van het monu ment. Maar de huidige staat is inmid dels zo desolaat dat de gemeente en de locale monumentencommissie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 20