'Oud heeft in Rotterdam per definitie een afnemende gebruikswaarde' km /Imm Herman Moscoviter 18 Herman Moscoviter, journalist van Het Vrije Volk, ontving op 12 septem ber uit handen van de Rotterdamse burgemeester dr. A. Peper de Heemschutpersprijs in de Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis. Na de uitreiking van de prijs hield Moscoviter een vurig betoog over het be houd van alle cultuur-historische monumenten en dan in het bijzonder over de luchtbrug. Hieronder een gedeelte van zijn redevoering. 'Laat ik beginnen met een misver stand te voorkomen: ik ben niet te gen vernieuwing, ik ben niet voor be houd wat niet kan worden behouden. Waar ik iets aan tracht te doen is De afgebroken Koninginnekerk aan de Boezemsingel in Rotterdam (foto Gemeentearchief R'dam). aan die verduvelde mentaliteit van Rotterdam, al zou ik hem maar een tikkie kunnen bijstellen. Breek niet per definitie af wat je hebt, kijk er eerst eens naar, beoordeel het op zijn waarde; zijn functionele waarde, de sociale waarde, de cultuur-histori sche waarde en ga dan nadenken wat je met een bouwwerk, straat, structuur of dorp (tuindorp Heijplaat) kunt of moet. Zeg niet tegen de spoorbruggen, over het hele spoor dat die oud zijn en düs moeten worden gesloopt. Geef gebouwde omgeving een eerlij ke kans om oud te worden, zich te nestelen, zich in te bedden in het ge heugen van de inwoners, geef het de kans te gaan behoren tot het da gelijkse decor en gebruiksgoed in een zich sterk vernieuwende stad. Hanteer niet de grondprijs als enige waarde of iets mag blijven of weg moet. Gebrek aan fantasie Verklaar de oorlog aan allen die uit onwil, met valse argumenten, in een eenzijdige gedachtengang of door gebrek aan fantasie op basis van economische voorwaarden beslissin gen willen nemen zonder andere as pecten te bekijken. Wat doen veel mensen die Rotter dam zo voortvarend vernieuwen in hun vakantie? Inderdaad, ze gedra gen zich als doodnormale mensen. Ze gaan kastelen bekijken, kerkers bezichtigen, ze lopen met open mond kerken binnen, ze fotograferen bruggen, ze kwijlen van genot bij het zien van oude stadskernen, kortom ze hebben opeens interesse voor cultuurhistorische waarden. Meerwaarde Maar wat doen ze als ze terug zijn in Rotterdam? Ze vergeten de meer waarde die zulke plekken in den vreemde opleveren, ze kijken nog eenmaal naar de foto's, die van het speciale object, van het plein of het straatje en besluiten dan in goed overleg met anderen De Hef, het hele spoorwegviaduct, het belasting kantoor, silo's en vemen af te bre ken. Ze zitten achter hun tekentafels, bureaus, vergaderunits en weten dat de verkeerssituatie, de Wet Geluids hinder, de grondprijs, dit vraagt, nee eist! Wat oud is heeft per definitie een aflopende gebruikswaarde. Tegelijk heeft het andere waarden die kun nen groeien. Vaak zijn het herken ningspunten in een stad. Een ab stracte kwaliteit in een wereld die om geld draait. Wie dus zulke immate riële kwaliteiten wil benutten moet er een commercieel draagvlak bij ver zinnen. Zo ging dat vroeger, zo gaat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 18