15 Actie voor Utrechtse schuilkerk 'Gertrudis' Mariëtte Polman S'WANENBiniCnr. •ninriU Huvs van R-ynIant tuffen H.icrlêm enJr A miteni.im Ontwerp voor het Gemeenlandshuis van Rijnland door Pieter Post (1654). Links de drie spuislui- zen, gelegen tussen Haarlemmermeer en Y. (foto Gemeentearchief Haarlem). sluis is deze ijzeren brug een laatste herinnering aan de spoorlijn Amster dam-Haarlem die in 1839 werd aan gelegd. En ook de gaslichtjes, ba kens voor de scheepvaart, zijn er nog aanwezig. Door het afblazen van het plan tot aanleg van het 'Kanaal om de west' is het voortbestaan van de sluizen met bijbehorende landhoofden en tussenliggende eilanden uiterst on zeker geworden. Het hoogheem raadschap Rijnland heeft, om de af watering toch te garanderen, het voornemen om tot sloop van het complex over te gaan. Uit historisch oogpunt heeft het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarn- woude daar ernstige bezwaren te gen. Burgemeester IJsselmuiden: 'Men moet nu niet Halfweg voor het probleem op laten draaien'. Richtinggevend voor Rijnland is het verbeteren van het doorstroom profiel. Toch ontkent zij geenszins de historische waarde van het complex. Rijnland bood begin 1989 aan alleen de westelijke sluis te behouden, te restaureren en aan de gemeente over te dragen. De kosten, verbon den aan de noodzakelijke verlegging van de buizen van de suikerfabriek, welke juist in deze westelijke sluis lo pen, achtte Rijnland bij nader inzien te hoog. Uniek geheel Zeer recent heeft de gemeenteraad de drie sluizen met de directe omge ving tot gemeentelijk monument be stempeld. Gehoopt mag worden dat hun bescherming zich zal uitbreiden door plaatsing op de Rijksmonumen tenlijst. Temeer daar er vergevorder de plannen zijn om de A5 autoweg, die Halfweg letterlijk halveert, naar het noorden te verplaatsen. De brug die het zicht op de sluisjes ontneemt zal dan kunnen verdwijnen waardoor zij in het volle zicht komen. Gelegen op korte afstand van elkaar vormen het voormalige gemeenlandshuis, het stoomgemaal, de Spaarndam- merdijk en de drie laat-middeleeuw- se sluizen dan een uniek beeld van het waterstaatverleden van Holland. Wellicht kan Halfweg op die wijze weer iets van zijn oude luister terug krijgen; iets van de sfeer zoals die spreekt uit een 18de-eeuwse be schrijving van de plaats: 'Hetgeen deeze buurt zeer bloejende maakt is de menigte Amsteldammers welken aldaar heen rijden, vaaren of wande len: het aankomen en afgaan der Haarlemmer schuiten, maakt eene verpozing aldaar hoogst aange naam'. Mariëtte Polman is kunsthistorica te Haarlem. Schuilkerken stammen uit de tijd van na 1580. Roomskatholieken konden wel kerk houden, maar hun gebou wen mochten absoluut niet opvallen. De stad Utrecht kende niet minder dan zeven van zulke schuilkerken of staties. Een daarvan was een 'claus- traal huis' van de Mariakerk, waarin de uit de Geertekerk verdreven pa rochie sinds 1645 bijeen kwam. Het huis uit 1210, waarin later de kanun niken van de Sint-Mariakerk hadden gewoond, heette voortaan Sinte- Gertrudiskapel. Er bestond in Utrecht een conflict met Rome rond de benoeming van Petrus Codde en diens opvolger Steenhoven tot aartsbisschop van Utrecht. De breuk met deze 'Janse nisten' werd in 1723 openbaar en is niet meer geheeld. De katholieken, die voor Codde en Steenhoven had den gekozen, kregen de beschikking over de Sinte Gertrudiskapel. Utrecht, dat in 1988 de restauratie van de vijf middeleeuwse kerken in de binnenstad heeft voltooid, maakt zich nu op voor het herstel van een veel bescheidener maar niet minder karakteristiek gebouw binnen de im muniteit van Sint Marie. De aartsbis schop van Utrecht, Antonius Jan Glazemaker, herinnerde aan het feit, dat in de Gertrudiskapel de eerste Amerikaanse bisschop werd gewijd, zodat ook in dat continent belang stelling bestaat voor het Utrechtse monument. Het bijzondere van de schuilkerk is, dat het een rond 1700 opengezaagde kerkruimte betreft in een twaalfde-eeuws pand. Galerijen kwamen op de plaats van de oude vloeren. De kanunnikenwoning is als gevolg van deze ingreep scheefgezakt en deze scheefstand moet nu geconsolideerd worden door de galerijen rondom in ijzer vast te zetten. Ir. G. 14/. van Hoogevest lichtte de plannen onlangs toe. Er is rond drie miljoen gulden nodig en in oktober 1992 moet de restauratie voltooid zijn. Daarmee zal de immu niteit van Sint Marie, die zich mis schien van de vijf Utrechtse immuni teiten het beste heeft weten te hand haven, weer een aspect van de vroegere glorie hebben teruggekre gen. Er is een aardig boekje Gertru dis' verschenen ten bate van het res tauratiefonds, dat een tientje kost. Voor bestellingen en giften dienen de rekeningnummers giro 27508 en bank 384277853 t.n.v. Oud-katholie ke Parochie Utrecht. Wim Smit medewerker Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 15