Holland op zijn hoogst /SB^r^rOOBen ARCADE hotel <?~TrrS-KANTOOR WAGONS-LITSiiari ,992 Annemarie ten Cate 11 Op 22 september organiseerde Koninklijke Oudheidkundige Bond, de KNOB, in het Scheepsvaartmuseum te Amsterdam een studiedag over re cente nieuwbouwontwikkelingen in en nabij historische binnensteden. Centraal stond daarbij hoogbouw: Holland op z'n hoogst. De KNOB wilde hiermee haar bezorgdheid kenbaar maken over de huidige stadsontwikke lingen, schaalvergroting, bouwtechnieken en materiaalgebruik. Een stel ling luidde: Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie spiegelt zich het hoogst in Nederland? De realiteit is echter niet sprookjesachtig. Neder lands meest prestigieuze hoogbouwproject, het Amsterdams U-project kwam vaak ter sprake en het woord 'toplocatie' verscheen menig keer als boze stiefmoeder ten tonele. De verschillende rollen van de vast goedontwikkelaar werden ons om schreven door ir. A. van Kuyvenho- ven (MABON). Van interventie op kleinschalig niveau (herbestemming) tot bemiddeling op grootschalig ni veau zoals de ontwikkeling van een deel van de IJ-oever. Hij merkte op dat het effect van de impuls die uit gaat van grootschalige ontwikkelin gen bij historische binnensteden enorm groot kan zijn. Men moet zich echter eerst afvragen of de stad de groei wil en of deze de groei aankan, waarbij stedelijke economie en ver schillende belangen tegen elkaar moeten worden afgewogen. Gebrui kerswensen spelen echter maar al te vaak een doorslaggevende rol. Inmiddels is er in Nederland een discussie ontketend over de bouw hoogte. Van Kuyvenhoven stelt dat het ontwikkelen van hoge gebouwen op zich geen markt-conform gedrag is; het ontwikkelen van hoge gebou wen is een riskante onderneming, waarbij een afbeelding van de eerste hoogbouw, de ingestorte toren van Babel getoond werd. Hoogbouw dient stedebouwkundig en maat schappelijk verantwoord te zijn en voor elke plaats gelden andere ei sen. Rotterdam zal en kan anders omspringen met hoogten dan Am sterdam. Supervisor Prof. ir. T.J. Dijkstra, supervisor ge meente Amsterdam hoopt dat de ideologische strijd om hoogbouw en schaalvergroting geen loopgraven- strijd wordt. Hij toonde beelden van oude torens in Pavia, ooit gebouwd door elkaar betwistende families; hoogten die onverbrekelijk met de stad verbonden zijn. Hij wijst erop dat de drang naar verticaliteit men selijk is en mijn gedachten dwalen af naar mijn kinderen die dat telkens opnieuw bewijzen. Hun vroegste cre aties van Lego zijn torens, hoe hoger hoe mooier! Dijkstra toont ons een keur van geslaagde (New York) en mislukte voorbeelden (Boston), erop wijzend hoe belangrijk het is dat aan de voet van hoogbouw het stedelijk leven z'n gang gaat. IJ-oever Amsterdam heeft een plattegrond die gekenmerkt wordt door een dui- Het nieuwe hoofdkantoor van Wagons Lits in aanbouw te Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 11