August M.J. Sevenhuijsen (1888-1934): een onbekende maar boeiende architect Wim de Wagt Meestal is een directe aanleiding nodig om leven en werk van een onbe kende architect onder de aandacht te brengen. In dit artikel komt Au gust M.J. Sevenhuijsen aan bod, die werkzaam was aan het begin van deze eeuw. Momenteel staan drie van zijn gebouwen in Haarlem ter dis cussie, te weten twee Montessorischolen en een voormalige broodfa briek. De eigenaars, respectievelijk de Haarlemse Montessorischoolvereni ging (HMS) en de Dekamarkt, heb ben plannen om de gebouwen te verbouwen, verkopen of te slopen. In alle drie de gevallen heeft de Haar lemse monumentencommissie aan het College van B. en W. geadvi seerd de bouwwerken op de ge meentelijke monumentenlijst te plaatsen.Hoe zou je Sevenhuijsen, die vooral in zijn woonplaats Haar lem actief is geweest, kunnen karak teriseren? Hij moet een kleurrijke persoonlijkheid zijn geweest, voor wie het bouwen een grote maat schappelijke betekenis had. Zijn be trekkelijk korte loopbaan, die abrupt werd afgebroken toen hij in 1934 op De Montessorischool aan de Louise de Colignylaan, Haar lem (1931). In gebruik als basisschool van de HMS. (foto Monumentenzorg Haarlem/Jos fielmich, 1990). 45-jarige leeftijd overleed, vertoont een ontwikkeling die sterk beïnvloed is door de Amsterdamse School. Rond 1920 leidde dit tot een speel se, schilderachtige stijl die zijn per soonlijk handschrift zou worden. De Haarlemse architect was zijn loop baan omstreeks 1913 daarentegen begonnen met enkele huizen die door hun sobere baksteenarchitec tuur aansluiten bij de richting die door Berlage en De Bazel was aan gegeven. Vlinderplattegrond Tegen het einde van de twintiger ja ren werd het werk van Sevenhuijsen, meegevoerd door de hoofdstroom in de architectuur, opnieuw strakker en zakelijker. De drie bedreigde Haarlemse ge bouwen brengen deze verschuiving goed in beeld. Het eerste schoolgebouw dat Sevenhuijsen ontwierp voor de HMS (1923) ziet er vanaf de straat opval lend uit, want het heeft enigszins de vorm van een schip. Het overhuiven de dak is plastisch opgebouwd, met een achthoekige lichtkoepel boven de hal. Onder de dakrand is gepot- dekseld houten beschot aange bracht. Omstreeks 1930 bleek de HMS behoefte te hebben aan een tweede, omvangrijker schoolgebouw, dat op een steenworp afstand van de bestaande school werd geprojec teerd. Voor Sevenhuijsen moet het veel hebben betekend dat hij ook dit pand (1931) mocht ontwerpen, want hij hechtte grote waarde aan het Montessori-onderwijs. De V-vormige plattegrond gaat in grote lijnen terug op de 'vlinderplattegrond' van de eerste school. Het exterieur daaren tegen is aanmerkelijk strakker, of schoon de even opwippende uitein den van de rieten kap aan de archi tectuur een lichtvoetig accent geven. Beide vleugels zijn in 1937-38 ver hoogd door de Amsterdamse archi tect Dick Greiner (1891 -1964), die na de oorlog nog het ontwerp zou te kenen van een bijgebouw op het ter-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 8