Het Utrechts Land schap, natuurlijk hart van Nederland Zingende torens van Nederland Grootouders bouw kunst in Overijssel 7 denis en een niet alledaagse vorm geving. De wereldhaven Rotterdam had het allemaal wel anders gewild. De containerhaven was hard aan uit breiding toe en de stilgevallen RDM was niet meer dan een overblijfsel uit een ver verleden. Het was voor Heijplaat dan ook niet eenvoudig de stemming te beïnvloeden. Dit is met grote vaardigheid en kennis van za ken gedaan. Het ene rapport volgde op het andere en langzaam maar ze ker koerste de wijkraad aan op de overwinning. Dr. A. H. Peterse van de universiteit van Leiden laakte in niet mis te verstane bewoordingen het beleid van de gemeente Rotter dam. Waren de sloopplannen inder daad ontstaan in een strijd tussen twee ambtelijke apparaten, die als een maffia over het lot van Heijplaat hadden beslist? Men heeft in Heij plaat besloten het crisisteam nog niet op te heffen. Nieuwbouw is drin gend vereist, wil de wijk ook aantrek kelijk worden voor jonge gezinnen. En die zijn nodig om Heijplaat leef baar te houden. Te veel jonge men sen zijn al verhuisd naar andere de len van Rotterdam of naar de rand gemeenten. Met het uitvallen van de grootste werkgever verviel vaak de reden om in Heijplaat te wonen. Ge luidsoverlast vormde een extra argu ment om uit Heijplaat te vertrekken. B&W van Rotterdam meende listig gebruik te kunnen maken van het la waai, toen de plannen werden ge smeed de hele wijk met de grond ge lijk te maken. Het vertrekoverschot kan door vermindering van het lawaai en door het aanbieden van goede woningen worden veranderd in een positieve ontwikkeling. De belangrijkste opga ve daarbij is de sfeer van de wijk geen geweld aan te doen. Goede strategie De gang van zaken rond de veran dering in de plannen voor Heijplaat verdient een nadere bestudering. Het is bekend, dat het bewerken van het microniveau de meest efficiënte manier is om de besluitvorming van de gemeenteraad te beïnvloeden. Via leden van politieke partijen is het mogelijk de zaak opnieuw voor het voetlicht te brengen en dat is ge beurd. Rapporten van hoge kwaliteit trokken eerst individuele raadsleden over de streep, daarna hele fracties. De overlevingsdrift van Heijplaat sleurde op den duur ook de wethou ders mee. Er kwam een uitspraak van het gemeentebestuur, 'dat de sloop van Heijplaat achteraf toch minder zou hebben opgeleverd voor de haven dan oorspronkelijk was ge dacht'. Deze orakeltaal moest vol doende zijn om de terugtocht te dekken. De ruil van stadswijk tegen haven ging niet door. Heijplaat had gewonnen, maar er kon nu eenmaal geen verliezer zijn. Is het het werk van het crisiscomité geweest, dat de plannen veel te vroeg uitlekten of was het een lek op het gemeentehuis? Sloopplannen werken meestal verlammend, maar nu versterkten ze het front van hen, die Heijplaat wilden behouden. De feitelijke toedracht blijft voorlopig in nevelen gehuld. Maar ieder buurtco- mité en elke actiegroep kan moed putten uit het verloop van de gebeur tenissen in Rotterdam... Er was dan ook alle reden om 1 september 1990 in Heijplaat feest te gaan vieren. Meer dan de 650 jaar van Rotterdam telden op dat moment de 75 jaar van Heijplaat! Boeken Dit boek is uitgegeven en ten dele bekostigd met gelden ontvangen t.g.v. het 60-jarig jubileum in 1987. Achtereenvolgens komen de volgen de onderwerpen aan bod. Allereerst de geschiedenis van 60 jaar Stich ting 'het Utrechts Landschap', ge volgd door de ontstaansgeschiede nis van het landschap en een ver handeling over de mens in het land schap, in welke vorm dan ook. Er is een overzicht van alle natuurgebie den en buitenplaatsen en tenslotte schrijft NRC auteur Koos van Zo meren over zijn belevenissen in en met het landschap. Heemschutlezers kunnen het boek tegen een sterk gereduceerde prijs (winkelwaarde 50,-) ontvangen door overmaking van 30,- 25,- f 5,- porto) op postgiro 672821 t.n.v. de Stichting het Utrechts Land schap in De Bilt onder vermelding van Jubileumboek. AmtC Onlangs verscheen het eerste deel uit een serie van acht in deze her nieuwde uitgave: Gelderland en Lim burg; samengesteld door ing. J.W.G. Besemer, dr. A. Lehr en G. Th. Dele- marre (foto's). Tussen 1966-1976 verscheen er een losbladige uitgave onder dezelfde titel over Nederland se beiaarden en hun torens. Deze was inmiddels uitverkocht en boven dien hadden zich belangrijke ontwik kelingen voorgedaan. Vele beiaar den werden gerestaureerd, ver nieuwd en uitgebreid. (De oorlog heeft ook op dit terrein veel schade veroorzaakt). Restauraties en (bouw)historisch onderzoek hebben vele nieuwe gegevens opgeleverd, daarnaast is de groep belangstellen den sterk toegenomen. Na een hoofdstuk over de gebroeders He- monyuy worden vervolgens de be langrijkste beiaarden uitvoerig be schreven. In de kantlijn staan in het kort gegevens over het klokkenspel, beiaardiers en de speeltijden. Deze serie verschijnt onder auspi ciën van de Nederlandse Klokken spel Vereniging. Zutphen, de Wal burg Pers, 1990. ISBN 90 6011 705 0. Prijs 22,50. Met een inleiding van C.R. Smook. Dit rijk geïllustreerde boek verscheen ter gelegenheid van het 65-jarig jubi leum van het Oversticht. In 1987 ging in samenwerking met het Oversticht in Overijssel als eerste provincie het MIP (Monumenten Inventarisatie Pro ject) van start, hetgeen dit jaar werd voltooid. Er werden ca. 11.000 objec ten geïnventariseerd waarvan er op basis van bijzondere vormgeving of functie voor dit fotoboek een aantal werd geselecteerd. Al bladerend krijgt men zo een indruk van de ont wikkeling van de Jonge Bouwkunst in Overijssel. De objecten zijn alfabe tisch op plaatsnaam gerangschikt en zijn voorzien van een korte toelich tende tekst. Zwolle, Waanders, 1990. 64 pp. ISBN 90 6630 225 9. Prijs 19,50. Waanders Uitgevers zullen te zijner tijd ook de resultaten van het MIP van de overige provincies en de 4 grote steden in boekvorm uitgeven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 7