'Wri 1-f^s .../TT: 7 aanwezigheid van terassen zorgen ervoor dat de Brink als economisch en sociaal trefpunt van de stad nog steeds van betekenis is. Maar ook minder gelukkige ontwikkelingen hebben er in de loop der tijd plaats gevonden. Zo heeft het denken in de jaren '50 over het autoverkeer als dynamisch element in de binnen stad ertoe geleid dat de verblijfs- functie door het parkeren is over vleugeld. Het is duidelijk dat de identiteit van de Brink gevormd wordt door het samenspel van stedebouwkun- dige-, architectonische- en ge- bruikselementen die met elkaar een wankel evenwicht vormen en waarbij de historische continuïteit de bin- dende factor is. Het pregnant aan wezige autoverkeer op het plein heeft dit evenwicht verstoord omdat de verblijfsmogelijkheden zijn aan getast. Het winnende ontwerp van Hans Witte en Kees van de Broek heeft alle mogelijkheden in zich om dit evenwicht weer te herstellen. De ka rakteristieke verschijningsvorm van de Brink wordt in het plan behou den, zelfs benadrukt, door een over zichtelijke, rustige ruimte-indeling. Tegelijk versterkt het ontwerp de verblijfsfuncties op het plein. Dit wordt niet zozeer bewerkstelligd door het verwijderen van vrijwel al het autoverkeer. Het is de lange argade, gesitueerd aan de westzij de, die de wezenlijke oplossing Het Gemeentelijk Museum De Waag, laat-gotisch gebouw uit 1528, opgetrokken uit stenen van twee gesloopte forten van de hertog van Gelre. (tekening Marius Jansen). internationale podium waar de grootste jaarmarkten van het land tot ontwikkeling kwamen. Kooplieden van heinde en verre trokken naar Deventer waar zij hun rogge, tarwe, olie en teer, zeep, gedroogde vruch ten en amandelen, laken en vis op de Brink te koop aangeboden. Voor goederen, die gewogen moesten worden kon men bij de 'waagdra gers' in de Waag terecht. Brink hun kunsten vertoonden. Om de grote stroom buitenlandse koop lieden en reizigers, burgers en bui tenlui tijdens de jaarmarkten te her bergen bezat de Brink een rijk arse naal aan logementen, herbergen en kroegen. Hoewel deze grote, inter nationale jaarmarkten in de tweede helft van de 16de eeuw verdwenen, bleef het plein tot ver in de 19de eeuw het verblijfsgebied bij uitstek waar optochten, feesten, manifesta ties en plechtiqheden werden ge houden. Een herinrichting van de Brink Pleinwanden van de Brink gezien vanaf de Waag, richting Goldstraat, nu. (foto Archief Openbare Werken, Deventer). Een jaarmarkt duurde ongeveer zestien dagen en sinds 1386 bezat Deventer vijf van deze markten. Tij dens de jaarmarkt kon de bezoeker getuige zijn van processies, optoch ten en toneelopvoeringen. Mins- treels en andere muzikanten brach ten tussen de marktkramen hun mu ziek ten gehore terwijl een bonte verzameling van goochelaars, pop penkastspelers, acrobaten en vuur vreters op andere delen van de heeft uiteraard niet de bedoeling om van de ruimte weer een middel eeuws plein te maken met histori sche jaarmarkten of aangeklede braderieën. Men hoopt wel dat de herinrichting zal leiden tot nieuwe verblijfsfuncties in de sfeer van bij voorbeeld horeca en toerisme. Markt en kermis De huidige vrijdag- en zaterdag- markt, de jaarlijkse kermis en de vormt. De argade maakt het moge lijk wisselende functies zoals terras sen, banken of kiosken óp het plein te realiseren. Dankzij een verras send simpele ingreep, die het speci fieke karakter van het plein respec teert, heeft de Brink een optimale kans om weer een aantrekkelijk ver blijfsgebied te worden. Het is aan het gemeentebestuur deze kans te benutten. Mariëtte Polman is architectuur historica te Haarlem

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 7