Heemschutdag 6 oktober in Deventer Heemschut-agenda Europa Nostra Congres 4 De landelijke Heemschutdag vindt dit jaar op 6 oktober plaats in Deven ter. Deze dag in de oude Hanzestad zal duren van 11.00 uur tot onge veer 17.00 uur. Zoals het een goed Heemschut-programma betaamt, zal deze dag voor het overgrote deel in het teken staan van het bekijken van en spreken over de monumenten die Deventer rijk is. En, Deventer staat er bol van. u via de Polstraat en Assenstraat naar het Speelgoed- en Blikmuseum aan de Brink. Voordat men daar evenwel arriveert, is het zaak goed om - zich heen te kijken. In de Pol straat is onder andere een pand met een laat-gotische gevel met kruis- venters te zien. In de Assenstraat staat onder andere het monumenta le 'Huis De Wezel'. Dit pand, waarin nu de gemeentelijke dienst gehuis vest is, dateert uit het midden van de zestiende eeuw. Ook het Speel goed- en Blikmuseum zelf is ronduit de moeite waard. Dit pand is ge bouwd in 1495 en is gerestaureerd in de Noord-Duitse Hanzestijl Eén van de kroonjuwelen van Deventer is het Bergkwartier Slechts enkele panden uit deze wijk in de binnenstad behoeven nog res tauratie. Voor het overige schittert dit deel van Deventer door de authenti citeit waarmee de restauratie ter hand is genomen. In de Bergkerk, een Romaanse kruisbasiliek die na 1400 fasegewijs is vergroot tot laat gotische basiliek, zal G.J. Egging, directeur van de NV Bergkwartier, maatschappij tot stadsherstel, een toespraak houden. Aansluitend is er gelegenheid tot het bekijken van een expositie van de Nederlandse Algemene Miniatuur Automobiel Club in de kerk. De wandeling voert daarna weer door het Bergkwartier. Via de Prin senplaats (nieuwe woningen in oude stijl), de Walstraat en Golstraat naar de Brink, waar de stadswandeling eindigt. Ook de Brink is rijk aan mo numenten (zie artikel hiervoor) De Deventer Waag bijvoorbeeld dateert uit 1528. Het pand is nog onlangs opnieuw gerestaureerd. In de Waag is een speciale expo sitie van miniatuur brandweerauto's - dit vanwege de oplevering van de nieuwe brandweerkazerne in Deven ter. Een hapje en een drankje in de Waag, alsook een toespraak van de voorzitter van de provinciale com missie, de heer Veldhuis, besluiten deze dag. Voor degenen die Deven ter niet of onvoldoende kennen: het stadhuis aan het Grote Kerkhof is vanaf het NS-station binnen tien mi nuten lopend te bereiken. Voor de genen die met de auto komen, is het raadzaam de wagen aan de over kant van de IJssel (op de Worp) te parkeren. U neemt vervolgens het De Berg- of Sint Nikolaaskerk met Bergstraat. Romgsase kruisbasiliek, gebouw tussen 1198 en 1209. (tekeningen Marius Jansen). Officiële ontvangst met een kop kof fie om 11.00 uur in de Burgerzaal van het Deventer stadhuis. Burge meester mr. C.J.D. Waal zal het Heemschut-gezelschap ontvangen, waarna voorzitter Franssen kort het woord zal voeren. VVV-directeur, en oud-wethouder, Bernard Duimel zal aansluitend enkele wetenswaardig heden over het stadhuis vertellen en een rondleiding houden. Rond 12.00 uur wandelt het ge zelschap naar de Grote- of Lebuï- nuskerk. Op 23 februari van dit jaar is de vier jaar durende restauratie van deze magnifieke kerk voltooid. Met de restauratie van deze monu mentale kerk was een bedrag ge moeid van 6,5 miljoen gulden. In de kerk waarin nog diensten worden gehouden, maar die daarnaast een multifunctioneel karakter heeft, wordt de lunch gebruikt. Om circa 14.00 uur zal het gezel schap - er worden ongeveer 300 Heemschutters verwacht - in kleine groepjes aan een stadswandeling beginnen. De stadswandeling voert pontje en bent binnen twee minuten bij het stadhuis. De kosten van deze prima ver zorgde dag bedragen 30,- inclu sief lunch en koffie. Inschrijving is mogelijk door overmaking van 30,- per persoon op girorekening 124326 t.n.v. de Bond Heemschut onder vermelding van Heemschut dag 1990. Daarna krijgt u het gede tailleerde programma toegezonden. 1 september Excursie Limburg (zie pag. 49) 8 september Open Monumentendag. Heemschut present op diverse locaties. 13 september Symposium 'Het stadsgezicht be schermd?' in Amsterdam, (zie pag. 47) 15 september Excursie Bergen op Zoom e.o. (zie pag. 49) 20 t/m 23 september Europa Nostra Congres, georgani seerd door Heemschut (zie Heemschut van juni pag. 4). De symposiumdag in het Haagse Vre despaleis op vrijdag 21 september is gratis toegankelijk voor leden van Heemschut. Alleen de lunch is voor eigen rekening. Opgeven aan Kan toor Europa Nostra, Lange Voorhout 35, 2514 EC Den Haag. Tel. informa tie 070-3560333. 6 oktober Landelijke Heemschut-dag in Deventer (zie pag. 4). 22 - 24 oktober Restoration '90 in de RAI-Amster- dam. 21 november Symposium over de cultuurhistori sche aspecten van het landschap, georg. door de dr. A.A. Beekman stichting i.s.m. onder meer Heem schut. Plaats: de Reehorst te Ede. Duur: 10-16 uur. Vooraanmeldingen naar Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. Het symposium The indivisible heri- tage; Educating the future op 21 september in het Haagse Vredespa leis is gratis toegankelijk voor Heem schut-leden. (zie agenda hierbo ven). Per abuis stond in het laatste num mer van Heemschut het rekening nummer van Pierson, Heldring en Pierson niet juist vermeld. Dit moet zijn: 24502838.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 4