Bestemmingsplan t.b.v. nieuw Museum intrekken Parmentier-complex behouden Toekomst Rabbinaats- huis lijkt veilig Excursie Limburg Excursie Bergen op Zoom Scheepswerf in Spakenburg winnaar Zuiderzeeprijs 1990 Groningen - Heemschut heeft de gemeenteraad van Groningen ver zocht het bestemmingsplan, dat is opgesteld speciaal voor de bouw van het nieuwe Groninger Museum in het Verbindingskanaal niet vast te stellen. In het plan verdwijnt het zo gewaardeerde waterplein. Aan de zuidzijde blijft slechts de normale kanaalbreedte over en aan de noordkant een waterrestant, dat vi sueel een functioneel geen enkele betekenis heeft. Het bijzondere ka rakter van de locatie als onderdeel van de singelgordel wordt wezenlijk aangetast en het 'venster' op het station, op het water en op de nieu we stad wordt gesloten. De nage streefde transparantie in het plan compenseert dit laatste niet. Boven dien wordt de gesloten singelwand aan het oog onttrokken. Aan deze en nog meer bezwaren voegt Heem schut nog toe, dat in het plan uitbrei dingsmogelijkheden ontbreken en de bouw als gevolg van de gekozen locatie extra duur wordt. De op deze plek bovendien geprojecteerde brug acht de Bond tenslotte onaanvaard baar. Zij is in verhouding tot de visuele en financiële konsekwenties alsmede m.b.t. de scheepvaart niet meer dan een obstakel. De eerste bezwaren van Heemschut tegen het museumplan dateren al van begin vorig jaar. Leiden - Heemschut vraagt in een brief aan de gemeenteraad van Lei den al het mogelijke te doen om het markante Parmentier-complex aan de Langegracht/Lammermarktte behouden. Dit jonge industriële monument is, ge zien zijn historie en hergebruiksmoge- lijkheid het behouden zeker waard. Hergebruik zal wellicht niet eenvoudig zijn maar naar de mening van Heem schut zeer wel mogelijk. Uiteraard is zij bereid hierover met de gemeente van gedachten te wisselen. Gre«tft§eTT- de heer H. Siemens te Amsterdam onderneemt op dit mo ment actie om de vroegere Joodse synagoge en het aangrenzende Rabbinaatshuis te bewaren en er mogelijk nieuwe bestemmingen aan te geven. Dit schrijft het Groningse gemeentebestuur aan Heemschut Gwnfrrg^n, dat zich ongerust maakt over de toekomst van het Rabbi naatshuis. B. en W. van Grooiegen juicht het initiatief van de heer Sie mens toe. Zij hoopt, dat de gebou wen na restauratie een zodanige be stemming krijgen, dat ook op lange re termijn het gebruik ervan verze kerd is. J.K. Heemschut in actie 49 De jaarlijkse excursie van de afde ling Limburg zal dit jaar plaatsvin den op zaterdag 1 september a.s.. Zij zal gaan naar het ontgrindings- gebied langs de Maas tussen Roer mond enerzijds en Stevensweert en Thorn anderzijds. De al of niet voort zetting van de ontgrindingen in de len van dit Maasgebied evenals de herinrichting ervan zullen onze bij zondere aandacht hebben, in het bijzonder omwille van de verdere natuurontwikkeling in het Midden- Limburgse Maasgebied. We bezoeken o.a. de Linnerweerd (stuw en waterkrachtcentrale), waar bij een tweetal kastelen, het haven en sluiscomplex van Maasbracht, het Eiland van de Maas met het vesting stadje Stevensweert en Ohé en Laak, het oude Maasstadje Wessem en het grote plassengebied rond Heel. Middagpauze met koffietafel in het Restaurant Int. Brookx bij de Jachthaven te Stevensweert en de theepauze in het Kasteel De Grote Hegge te Thorn. Vertrek Roermond busstation, rechts van de uitgang van het NS-station, om 10.10 uur, na aankomst der Intercitytreinen. Terug keer aldaar uiterlijk 17.25 uur, vóór de treinen van 17.32 uur naar het noorden en het zuiden. Opgave z.s.m. via tel. nummer 020-230994. De kosten zijn 40,- per persoon, over te maken op post bankrekening nr. 124326 t.n.v. Heemschut te Amsterdam, o.v.v. 'Ex cursie Limburg'. Excursie op zaterdag 15 september a.s georganiseerd door de Provin ciale Commissie Noord-Brabant. 10 uur - Ontvangst met koffie in de kelder van de Markiezen hof. 11 uur - Korte rondleiding in de Markiezenhof. 12 uur - Vertrek per bus naar het landgoed Mattemburg, ten zuiden van Berqen op Zoom. 13 uur - Lunch in de Oranjerie van Mattemburg. 14 uur - Vertrek per bus naar het Markiezaatsmeer, ten wes ten van Bergen op Zoom. Rondleiding o.l.v. de be heerder, die de ontwikkelin gen en problematiek (re creatie of beschermd na tuurgebied?) zal toelichten. 16 uur - Einde rondleiding. 17 uur - Terug in het centrum van Bergen op Zoom. Daar kan men de markt bezichtigen, en de kerk, of bij mooi weer op een terrasje gaan zitten. Maximum aantal deelnemers 50. Opgave door overmaking van 30,- p.p. op postbankrek.nr. 124326 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam, o.v.v. "Excursie Bergen op Zoom". Vanaf het N.S.-station naar de Mar kiezenhof (ingang kelder, Hofstraat 2a, tel. 01640-66445) is 10 min. lopen. Gratis parkeergelegenheid aan de noord- en zuidzijde van de Haven, vandaar 10 min. lopen naar de kelder van de Markiezenhof. Ter informatie: in de Markiezenhof is een tentoonstelling "Kent, en versint, eer datje mint" (over Vrijen en Trouwen) te bezichtigen tussen 15 en 18 uur. Mr. C. H. Goekoop, voorzitter van de Raad van Cultuurbeheer en burge meester van Leiden heeft op 9 juni in het Zuiderzeemuseum in Enkhui zen de Zuiderzeeprijs 1990 uitge reikt aan burgemeester Groen van Bunschoten. Burgemeester en Wet houders van Bunschoten waren de indieners van een renovatieplan voor scheepswerf Nieuwboer in Spakenburg. De jury van de Zuiderzeeprijs heeft dit project als winnaar gekozen omdat hiermee 'een belangrijke bij drage wordt geleverd aan het be houd van de Zuiderzeecultuur'. De scheepswerf Nieuwboer aan de Oude Schans in Spakenburg is een 'typisch stukje erfgoed van de Zui derzee', aldus de jury. 'Maar wat het werfcomplex uniek maakt is het feit dat het al sedert het midden van de achttiende eeuw als werf gebruikt wordt, tot de dag van vandaag. En dat de werf al vanaf 1829 door de familie Nieuwboer wordt geëxploi teerd. Daarmee is de werf geen anachronisme geworden, een curiositeit uit een ver verleden. Inte gendeel, uitvoering van het restaura tieplan moet leiden tot een rendabel bedrijf en daarmee wordt dit ruim twee eeuwen oude monument naad loos in het verleden ingepast'. Aldus de motivatie van de jury. De Zuiderzeeprijs is ingesteld door de Vereniging Vrienden van het Zuiderzeemuseum. De prijs bestaat uit een oorkonde en een geldbedrag van 7.500,- en is. bedoeld om de belangstelling voor de Zuiderzeecul tuur levend te houden. Eerdere prijs winnaars waren tekenaar/onderzoe ker Peter Dorleijn en fotograaf Dolf Kruger. In de tentoonstelling 'Monumentje alstublieft' in het Zuiderzeemuseum Enkhuizen worden de zeven fraaiste inzendingen voor het voetlicht ge bracht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 49