Alle vakdisciplines vertegenwoordigd op Restoration 90 Symposium 'Het Stads gezicht beschermd:' 47 Het gaat goed met de voorbereidingen voor Restoration 90, de interna tionale vakbeurs voor restauratie- en conserveringstechnieken, die van 22 tot en met 24 oktober aanstaande in het RAI Tentoonstellingscen trum te Amsterdam wordt gehouden. Restoration 90 beoogt het platform te zijn voor een ieder die zich pro fessioneel bezighoudt met het her stel en behoud van gebouwen, (na tuurmonumenten, kunstwerken, boeken en archieven. Vrijwel alle vakdisciplines zijn vertegenwoor digd. Behalve toeleveranciers, onder- zoeks- en opleidingsinstituten zullen restauratoren uit allerlei vakgebie den acte de présence geven. Behal ve uit Nederland hebben zich inmid dels buitenlandse restauratoren aan gemeld uit onder andere België, Frankrijk, de DDR en Polen. Groot- Brittannië presenteert zich via een landeninzending. Speciaal ten behoeve restauratie ateliers worden paviljoens gebouwd, waarin deze kleinschalige bedrijven zich gezamenlijk kunnen presente ren. Participanten hebben de keuze uit units van 6 of 8 m2. Er is nog een beperkt aantal van deze units be schikbaar. Verschillende organisaties zullen Restoration 90 aangrijpen om nieu we (onderzoek)methoden en tech nieken te presenteren. Uit eigen land zal onder meer het Gemeente lijk Archief Amsterdam met nieuws komen over onderzoek naar de ver- bruining van passepartout-papier. Dit euvel doet zich in archieven en musea in de hele wereld voor en tot dusver zijn er geen afdoende maat regelen tegen bekend. Het Ge meentelijk Archief Amsterdam hoopt tijdens Restoration 90 een zinnige bijdrage aan een oplossing te kun nen leveren. Het (Nederlandse) Centraal Laboratorium zal onder an dere een nieuwe publikatie presen teren over het 'verzorgen van foto- en filmmateriaal in kleine musea en oudheidskamers'. Deze publikatie is de nieuwste in de reeks naar aanlei ding van de bekende themadagen van het Centraal Laboratorium. Ook een groot aantal monumentenorga nisaties, w.o. Heemschut, zal zich presenteren. Cultureel erfgoed in een agressieve omgeving Ons cultureel erfgoed wordt bloot gesteld aan een steeds agressievér milieu. Internationale samenwerking is een vereiste bij het in stand hou den van cultureel erfgoed. Daar draait het dan ook om tijdens het driedaagse Restoration 90 congres, dat gelijktijdig met de beurs, in het RAI Congrescentrum wordt gehou den. Aan de orde komen onderwerpen als het kanaliseren van onderzoek methoden, de ontwikkeling van stan daarden, onderzoek naar de be schikbaarheid van materialen en methoden, bescherming en erken ning van het vakmanschap. Sprekers met een internationaal erkende reputatie op hun vakgebied zijn uitgenodigd voor het congres. Onder hen bevinden zich specialis ten van het ICCROM (International Centre for the Study of the Preserva- tion and the Restoration of Cultural Property) uit Rome en van Eurocare, onderdeel van het Eureka Umbrella Project EU 140. Toezeggingen zijn er inmiddels van prof. dr. J. Rosvall, verbonden aan de universiteit van Gotenborg, S. Haagenrud, chairman Eurocare uit Gotenburg en J. Malliet van ICCROM, Rome. Verschillende Nederlandse orga nisaties maken van de gelegenheid gebruik hun jaarvergadering te hou den of een symposium te organise ren tijdens Restoration 90. Dat geldt onder meer voor de Nederlandse Museumvereniging, die haar 10-jarig jubileum luister zal bijzetten met een seminar; voor de Vereniging van Boek- en Papier-restauratoren/Archi- varissen (VAR) en voor de Neder landse Vereniging van Monumenten- zorgers (NVMz). Restoration 90 richt zich niet al leen op vakgenoten uit de weten schap en de restauratie- en conser- veringswereld. Ook beheerders van collecties en archieven alsmede (particuliere) verzamelaars zullen 'op maat gesneden' informatie en produkten aantreffen. Tegelijkertijd wordt in het RAI Tentoonstellings centrum de internationaal georiën teerde Kunst- en Antiekbeurs PAN gehouden. Bezoekers van deze beurs hebben tevens toegang tot Restoration 90, dat wordt gehouden van maandag 22 tot en met woens dag 24 oktober 1990 in de Deltahal van het RAI Tentoonstellings- en Congrescentrum te Amsterdam. Onder deze titel organiseren de vijf samenwerkende Amsterdamse mo numentenorganisaties w.o. Heem schut een symposium op 13 sep tember in de David Roëllzaal van het Rijksmuseum. Het programma is als volgt: 10.30 uur Prof. Dr. L.H. van der Tweel, voorzitter van de overleg groep van de vijf verenigingen ver welkomt de aanwezigen en draagt de leiding van de bijeenkomst over aan Pelle Mug, dirécteur van de Fa culteit der Ruimtelijke Wetenschap pen van de Universiteit van Amster dam. 10.35 uur Prof. dr. ir. F. van Voorden over de wettelijke inhoud en het fei telijk effect van het beschermde stadsgezicht. 11.05 uur Frans Amende, bestuurs lid van twee der organiserende ver enigingen, over aantasting van het beschermenswaardige stadsgezicht door schaaldoorbreking, structuur wijziging en dissonante architectuur - met dia's. 11.50 uur Geurt Brinkgreve, over herstel en herbestemming van ver waarloosde monumenten - met dia's. 12.30 uur Lunch in het Veiligheids museum. 14.00 uur Mr. J.A.L. Rehbock over de stem van de verontruste burgerij, praktijk en resultaat van beroepspro cedures en bezwaarschriften. 14.30 uur Prof. J. van Stigt over de wijze waarop de architect omgaat met de oude stad, bouwen op men selijke maat en inrichting van de ste delijke ruimte - met dia's. 15.35 uur Discussie naar aanleiding van vragen van de toehoorders on der leiding van Pelle Mug. 15.15 uur Slotwoord van drs. R.J. de Wit, Commissaris der Koningin. 16.45 uur Sluiting van het symposi um door Prof. Van der Tweel. 17.00 uur Informeel samenzijn in het restaurant van het Rijksmuseum. Aanmelden via een briefkaartje naar 'Vereniging Vrienden van de Amster damse Binnenstad'. Antwoordnum mer 1060, 1000 TE Amsterdam. En tree (incl. lunch) 30 gulden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 47